Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 41234»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Plexi megmunkálása (Plexi megmunkálás)
Plexi megmunkálása
KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-02-02, 21:17 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Plexi megmunkálásával kapcsolatos információk, kérdések, válaszok.

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2011-03-29, 08:14 | Üzenet/Post # 2
alapkő
Sziasztok!
Áthelyeztem ide a hozzászólásokat:

Műanyag, Plexi alapanyagok

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 15:38 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Amatőr!

Itt vannak a hozzászólásaid és a válaszok:
Hobbycnc Plexi munkák bemutatása.

(ez a hagyományos megmunkálás. Valaki valamikor kérte, mert nem HOBBYCNCvel munkált meg valamit hanem kézzel.
De lehet ezt a topicot kiírtom.

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:06 | Üzenet/Post # 4
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Köszi Péter! A címe után ezt a topikot gondoltam jónak, nem is gondoltam hogy nem CNC-s ez a téma.

H1i.hu

cosmomen Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 5
nézelődő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 6
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Sziasztok!

Új vagyok hobby CNC téren.
Kb. fél éve raktam össze az első gépemet, azóta tobbnyire csak rajzolgattam vele és a programok kezelését meg különféle sw-ek használatát tanulmányozttam. Mára már beszereztem néhány szerszámot és úgy gondloltam itt az ideje belevágni valamibe (pl. műanyagba :-)) )
Első legnagyobb meglepetés számomra (és it egyben jön az első kérdés is) hogy meglehetősen nehéznek tűnik a kis méretű muanyag alapanyagok beszerzése. Tud valaki olyan forrást ahol "hulladék" méretű alapanyag is beszerezhető, tanulásra, tesztelésre???
Sikerűlt beszereznem egy kissebb műanyag tömböt (fehér poliamid) amivel próbálkozok de sajnos nagyon elkeserítőek az első eredmények. Tapasztalatok, megmunkálási szokások érdekelnének, tudni szeretném hogyan lehet megmunkálni az ilyen alapanyagot? Gondolok itt, fordulatszám, szerszám típus, előtolás, tippek, trükkök stb.

A legnagyobb próblémám az, hogy bármit is teszek az anyag megolvad, a szerszám pedig beleragad.

richy92 Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 6
barátkozó tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 91
Quote (cosmomen)
A legnagyobb próblémám az, hogy bármit is teszek az anyag megolvad, a szerszám pedig beleragad.

Valószínűleg nagyon magas a főorsód legalacsonyabb fordulatszáma is.Nekem is egy ilyen kézi gravírozó volt a főorsóm az első gépemnél,de megbántam,mert ugyanilyen áron tudtam volna venni egy felső marót amihez csak egy patront kellett volna készíteni.A sok asztalba futás miatt meg a hosszú "üzemórák" alatt is megolvadt egy kicsit belül a műanyag csapágyház,tehát úgy elbírtam intézni,hogy 2mm-t üt a tengelye.Én egy felső marót szeretnék venni főorsónak,de annak is 10ezer a legkisebb fordulata,szóval a műanyag megmunkálást azzal el is lehet felejteni szerintem.Bár van egy ilyen táblázatom amibe azt írják hogy:plexi gravírozás-élszög(hátraköszörülési szög)45fok-kúpszög(vágószög)45fok-Z és mellette egy lefelé nyíl 10mm/sec(befúrási sebesség lenne vagy mi???)-sebesség x-y 20mm/sec-fogásmélység 0,4mm-fordulatszám15000rpm/min.
Próbáld meg vízzel,olajjal vagy wd40-elhűteni,hátha jobb lesz.

Az üzenetet módosította/Modified by richy92 - Hétfő, 2011-07-11, 08:49

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 7
alapkő
cosmomen, üdv a csapatban!
A műanyagok beszerzése kis tételben tényleg nem egyszerű, próbálj keresni aukciós oldalakon, ott néha vannak kisebb darabok elfogadható áron.
A műa. megmunkálásról annyit hogy ha teheted csak egyélű szerszámot használj (gravírtű, egyélű maró) Több dolog miatt is olvadhat a műa. megmunkálás közben. Legelsőre próbáld a főorsó fordulatát csökkenteni, vagy az előtolást növelni. Hűtés nélkül kevés műanyagot lehet jól marni, ez sem árt.
Eddig milyen paraméterekkel dolgoztál? Láthatunk képeket a gépedről?

H1i.hu

richy92 Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 8
barátkozó tag
Sziasztok!
Ha hüleségeket írnék akkor légy szíves javítsatok ki,mert még én is kezdő vagyok.
Üdv:Richy

Az üzenetet módosította/Modified by richy92 - Hétfő, 2011-07-11, 08:48

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 9
alapkő
richy92, semmi hüleséget nem írtál, anno nekem is volt gravírozó gépecském és alacsonyra nem lehetett vinni a fordulatát mert erőtlen lett és beragadt az anyagba. Próbáltam persze hűteni az anyagot de ez nem pótolta a hiányzó nyomatékot. Most egy DC motor hajtotta fortunát használok szíjáttétellel, ha alacsony fordulat kell csak átteszem a szíjat és van nyomaték is. Plexit hűtés nélkül tudok marni vele, sokkal jobb így. Szerintem ebbe az irányba mozdulj Te is, árban nem több mint egy felsőmaró de több lehetőséget ad és sokkal csendesebb.

H1i.hu

richy92 Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:07 | Üzenet/Post # 10
barátkozó tag
Amatőr,Van valahol képed erről a fortuna+dc motor+áttétel párosításról?Fortunát azt még szerettem volna a felső maró mellé,mert a gravírtűt azért nem kéne a felső maróba befogni,de ha tudnál valami olcsó beszerzési forrást ilyen dc motorra akkor az jó lenne.Én csak azért akarok ekkora teljesítményű főorsót,mert alut is szeretnék majd marni,meg haladni is szeretnék azért vele a faanyagba.Mondjuk azt nem tudom,hogy az orsóm hogyan fogja bírni a kiképzést,mert ilyen tr10x2-es orsóim vannak zx100 betétes anyával.

cosmomen Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 11
nézelődő tag
Quote (richy92)
Valószínűleg nagyon magas a főorsód legalacsonyabb fordulatszáma is.Nekem is egy ilyen kézi gravírozó volt a főorsóm az első gépemnél,de megbántam,mert ugyanilyen áron tudtam volna venni egy felső marót amihez csak egy patront kellett volna készíteni.A sok asztalba futás miatt meg a hosszú "üzemórák" alatt is megolvadt egy kicsit belül a műanyag csapágyház,tehát úgy elbírtam intézni,hogy 2mm-t üt a tengelye.Én egy felső marót szeretnék venni főorsónak,de annak is 10ezer a legkisebb fordulata,szóval a műanyag megmunkálást azzal el is lehet felejteni szerintem.Bár van egy ilyen táblázatom amibe azt írják hogy:plexi gravírozás-élszög(hátraköszörülési szög)45fok-kúpszög(vágószög)45fok-Z és mellette egy lefelé nyíl 10mm/sec(befúrási sebesség lenne vagy mi???)-sebesség x-y 20mm/sec-fogásmélység 0,4mm-fordulatszám15000rpm/min.
Próbáld meg vízzel,olajjal vagy wd40-elhűteni,hátha jobb lesz.

Köszönöm a válaszokat!

Igen, a fodulatszám valóban magas 15.000 alá nem igazán megy DE, nagyon sok külföldi fórumon és szakoldalon olvasható az, hogy a műanyagokat és akril anyagokat is meglehetősen magas 28.000-30.000 koruli fordulatszamon marják. Én ezen nagyon meglepődtem előszőr el sem akartam hinni de elég sok videó bizonyította (igaz azon nem láthattam a fordulatszámot)
Az előtolással is próbálkoztam max 350mm/percig ( a gepem határai 700-800 köről van 16 mikrolépéses üzemmódban de sokkal többet az orsóim se bírnának el)
Olvastam sokat arról is hogy milyen szerszámokkal illik műanyagot marni, így beszereztem 4mm-es egyélű marót is 2 darabot, sajnos az elso beolvadt es reccs lett neki.

Nos, most már van némi infótok az adatkról, szerszámokról is, képetket is küldhetek amint hazértem, addig csatolok néhány videót a masináról (de ne nevessetek! :-) )

http://www.tevem.hu/video/4801/::CNC

http://www.tevem.hu/video/4806/::CNC

http://www.tevem.hu/video/4812/::CNC

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 12
alapkő
cosmomen, egész ügyes masina! Úgy gondolom az előtolás lesz a gyenge pont, lehet a műanyagot 30.000-es fordulaton marni de ahhoz sokkal nagyobb előtolás kell. Én 10.000 körüli fordulatnál 20mm/sec közelébe állítom az előtolást, ilyenkor pl. plexi gravírozáshoz nem kell hűtés sem. Szerinetem az 1/2560mm felbontás nagyon sok egy ilyen géphez, ha a befogott szerszám végét megpróbálod megmozdítani meglátod miért. Minimum tizedeket tudsz majd tolni rajta nem túl nagy erőnél is, mert a mechanika merevsége megengedi. Használhatnál nagyobb emelkedésű orsókat, ezzel csökkenne a felbontás, viszont nőne a sebesség.

H1i.hu

cosmomen Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 13
nézelődő tag
Quote (Amatőr)
cosmomen, egész ügyes masina! Úgy gondolom az előtolás lesz a gyenge pont, lehet a műanyagot 30.000-es fordulaton marni de ahhoz sokkal nagyobb előtolás kell. Én 10.000 körüli fordulatnál 20mm/sec közelébe állítom az előtolást, ilyenkor pl. plexi gravírozáshoz nem kell hűtés sem. Szerinetem az 1/2560mm felbontás nagyon sok egy ilyen géphez, ha a befogott szerszám végét megpróbálod megmozdítani meglátod miért. Minimum tizedeket tudsz majd tolni rajta nem túl nagy erőnél is, mert a mechanika merevsége megengedi. Használhatnál nagyobb emelkedésű orsókat, ezzel csökkenne a felbontás, viszont nőne a sebesség.

koszi! :-)
Nem is a felbontás volt a lényeg de ezt tudtam kihozni a motorokból/orsóból és a vezérlőmből. (persze, hogy van kotyogás magam is tudom, de szerencsére nem a mechanikában, azt századmiliméteres pontosságra tudtam csak ellenőrízni de ott 0....csak leítram a szovegbe)
Mivel síma mezei menetesszárat használtam nem tudok nagyob sebességeket elérni. Ilyen felbontás mellett is kiválónak tűnik a nyomtékom és ha erőltetném akkor szó szerint szétszakadna a mechanika. Jó lenne legalább az x-Y tengelyre egy-egy trapézorsó + hozzá való anyák de még nem néztem utána a dolognak de akkor máris lehet ez a következő kérdés, hogy honnan? (fogasszijas megoldára egyelőre nem konvertálnám át a masinát, egyrészt kicsi másrészt nem őlnék bele túl sok időt/pénzt)
Gondolkozom egy ilyen motorban, ezzel talán alacsony fordulaton is nagyonyomaték mellett kissebb előtolással is menne a dolog. Vélemény?

Hogy vissza is kérdezzek, mekkora átmérőjű és hány élű szerszámra érfényesek a fenti számok? Mer ugye ez nem mindegy...
Mik a tapasztalatok/számok fa és alu esetében?

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 14
alapkő
richy92, Itt egy kép a fortunáról:

Semmi különös, egy ER11 befogó (4500~5000Ft postával együtt az eBay-ról), csapágyház, motor meg az áttétel.
Az orsó szerintem bírja, nálam Tr 12x3 orsó van szintén ZX100 anyával, ala Motoros. Alut csak egyszer martam de nem volt gond vele.
Csatolások/Attachments: 7683283.jpg(343Kb)

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 15
alapkő
Quote (cosmomen)
a következő kérdés, hogy honnan?

Trapézorsót kapsz szerelvény- vagy kötőelem boltban, anyát meg szerintem Motoros csinál neked ZX100-as nagyon kopásálló anyagból, csak egy mélt kell írnod Neki, megtalálod a résztvevők között. Már többünknek készített, nem drága és jó minőség.
Quote (cosmomen)
Gondolkozom egy ilyen motorban, ezzel talán alacsony fordulaton is nagyonyomaték mellett kissebb előtolással is menne a dolog. Vélemény?

Ha a fortunára gondolsz akkor szerintem igen. Alacsonyabb fordulaton bőven van nyomaték (mintha csak alut faragnál) és ugyanahhoz a forgácsvastagsághoz nem kell magas előtolási sebesség. Mondjuk mivel lassan halad a maró érzésre azt mondanám hogy hűtés azért kell majd.
Quote (cosmomen)
Hogy vissza is kérdezzek, mekkora átmérőjű és hány élű szerszámra érfényesek a fenti számok? Mer ugye ez nem mindegy...
Mik a tapasztalatok/számok fa és alu esetében?

Egyélűre, konkrétan plexi gravírozásra írtam. Fa nem ennyire kényes, ott inkább a megégés jellemző alacsony előtolás és magas orsófordulat esetén, de ott inkább a gravírtű (relief marásnál) a gyenge pont. Ki kell tapasztalni az egyes fafajtákhoz és tűkhöz tartozó előtolást, én 30mm/sec fölé nem szoktam tolni mert eltöröm a tűt.
Aluról nem tudok nyilatkozni, egyszer martam, működött de tapasztalatom kevés.

H1i.hu

cosmomen Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:08 | Üzenet/Post # 16
nézelődő tag
Quote (Amatőr)
Ha a fortunára gondolsz akkor szerintem igen. Alacsonyabb fordulaton bőven van nyomaték (mintha csak alut faragnál) és ugyanahhoz a forgácsvastagsághoz nem kell magas előtolási sebesség. Mondjuk mivel lassan halad a maró érzésre azt mondanám hogy hűtés azért kell majd.
Quote (cosmomen)

nem arra gondoltam, csak valahogy kimaradt a link http://www.youtube.com/watch?v=eIgIbsv85qw. a bayen keressetek a "1.5kw air cooled spindle motor" -ra. Persze ha van valami olcsóbb és jobb szívesen fogadom az ötleteket.

Kösz az orsó tippet, utánajárok. Anya milyen ez az anya? Van esetleg kép? Bár ha jól tudom trapéz orsónál kissebb a kotty de ti milyen megoldásokat használtok kottyogás mentesítésre?

Van itt esztergályos is a csapatban? :-)
A trapéz orsómat majd le kelllene szúrni a megfelelő méretre és a végeket pedig leesztergálni, hogy azok passzoljanak a jelenlegi csapágyaimba.
Mik a tapasztalatok trapézorsóknál? Te is ezt használod? Mekkora átmétőt és milyen léptéküt sima egy meneteset....? (csak hogy számolni tudjak mit erhetek el egy ilyen configgal?)

richy92 Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:09 | Üzenet/Post # 17
barátkozó tag
Sziasztok!
Köszi a képeket Amatőr,azt nem tudod véletlen h milyen árban vannak ezek a dc motorok?
Cosmomen:Lejjebb linkelek egy(kettő) oldalt a trapézmenetes orsóimról és akivel legyártathatod őket.
Az orsókról ezt írta a másik fórumon egy tapasztalt gépépítő:"Ajánlani szeretnék valamit!!!
Tegnap hozzám került Szénási József TR10/2-es orsója.
Meg kell említenem IGÉNYES és PONTOS munka.
Szóval ár érték arányban veri a kínai golyósorsót. Csak azért mondom mert aki kezdő és haladó gép építő, az fontolja meg... nem fogja megbánni.
(Anyagi érdekem nem fűződik hozzá, csak segítő szándékkal írtam) ...ha nekem ilyen orsóm lett volna az első gépem építésekor"
Képek az orsóról
Józsi elérhetősége és árai
Én vettem tőle egy szettet,szerintem nagyon is megéri.

cosmomen Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:09 | Üzenet/Post # 18
nézelődő tag
Quote (richy92)
Cosmomen:Lejjebb linkelek egy(kettő) oldalt a trapézmenetes orsóimról és akivel legyártathatod őket.
Az orsókról ezt írta a másik fórumon egy tapasztalt gépépítő:"Ajánlani szeretnék valamit!!!
Tegnap hozzám került Szénási József TR10/2-es orsója.
Meg kell említenem IGÉNYES és PONTOS munka.
Szóval ár érték arányban veri a kínai golyósorsót. Csak azért mondom mert aki kezdő és haladó gép építő, az fontolja meg... nem fogja megbánni.
(Anyagi érdekem nem fűződik hozzá, csak segítő szándékkal írtam) ...ha nekem ilyen orsóm lett volna az első gépem építésekor"
Képek az orsóról
Józsi elérhetősége és árai
Én vettem tőle egy szettet,szerintem nagyon is megéri.

Köszönöm!
nem szeretnék módosítani a jelenlegi vázon, ha a jelenlegi csapágyházra tudja méretezni az orsókat vagy a csapágyház rogzítésén tud módósítani, valamint az anyán hogy minden passzoljon (ergo nem szériamunkát végez) akkor valszeg érdekel a dolog. Na majd irok neki egy mailt...

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:09 | Üzenet/Post # 19
alapkő
Quote (cosmomen)
Anya milyen ez az anya? Van esetleg kép?

Így néz ki:

Az alu blokkban van metrikus menettel rögzítve (cserélhető) a belül trapézmenetes ZX100 darab. hosszában hasított (fent látszik), a két csavarral utánállítható.
Quote (cosmomen)
Te is ezt használod? Mekkora átmétőt és milyen léptéküt sima egy meneteset....?

Igen, ezt használom, 12x3-ast, nincs vele gond.
richy92 linkjén lévő anyát és orsót személyesen nem ismerem, de nem ez az első eset hogy nagyon dícsérni hallom.
Aki eddig vett az mind elégedett vele.
Csatolások/Attachments: 2959269.jpg(197Kb)

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 16:09 | Üzenet/Post # 20
alapkő
Quote (richy92)
nem tudod véletlen h milyen árban vannak ezek a dc motorok?

richy92, nem tudom, ez is úgy került hozzám korábban, nem is emlékszem honnan.
Van egy orosz 24V-os 175W-os motorom ami alapból 15.000-et forog, bár eléggé melegszik, ha érdekel elküldöm.

H1i.hu

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Plexi megmunkálása (Plexi megmunkálás)
Oldal 1 / 41234»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016