Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 57 / 110«125556575859109110»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Lézergravírozás (Lézergravírozás)
Lézergravírozás
KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-04, 19:51 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Minden ami lézergravírozással kapcsolatos!

Vonatkozó topicok, főbb témarészek:

DotG fótumtopic
1W-os lézerpanel beállítás, tudnivalók
lézer munkák bemutatása

kymco1 Dátum/Date: Kedd, 2012-12-11, 20:06 | Üzenet/Post # 1121
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Tekercselő, KisKZ,
mindkét diodánál csak jelfény van sad
ami még lényeg hogy ampert se tudok csak 200milit mérni

kymco1 Dátum/Date: Kedd, 2012-12-11, 20:08 | Üzenet/Post # 1122
alapvető tag
4db diódát sikerült elcsípnem az ebayon. azok majd jönnek.
KisKZ, nincs véletlenül egy áramgenerátor paneled se?

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2012-12-11, 20:49 | Üzenet/Post # 1123
alapkő
Quote (kymco1)
nincs véletlenül egy áramgenerátor paneled se?

MOst rendeltem le alkatrészeket hozzá. A szünetben próbálok készíteni egy kettőt.

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2012-12-11, 20:52 | Üzenet/Post # 1124
alapkő
Quote (kymco1)
ami még lényeg hogy ampert se tudok csak 200milit mérni

Az alkatrészek kimérése szerintem nem vonatkozik az IC-kre.
NEm tudom aki nézte ezeket tudta-e valahoyg ellenőrizni.
Ha ott azok közül van valami kimenve az elég hogy ne legyen csak az alap 200mA áramod.
Ha az opto (a kisebbik) nem kapcsol nem is lesz soha meg a bekapcsolt 1.2A-ed.
Az a baj, hogy nem tudom, hogy 200mA-nél tud-e IR dióda IR fényt adni egy kicsit is.....

Pabló Dátum/Date: Szerda, 2012-12-12, 00:02 | Üzenet/Post # 1125
Fontos tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 675
Hírnév/Fame: 2
Quote (Zolibá)
Ha van árammérőd cca 5-10Amperos méréshatárral a két mérőzsinórt tedd a dióda helyére,(a dióda nincs bekötve)
és tápot adva mit mutat az árammérő? Mivel ha az áramgenerátor jó működik Low ENA esetén 2-300mA-t.

High ENA esetén 1200mA kell mutatnia 1W-os áramkör eserén.
Az én 1W-os diódám 300mA-nál kezd gyengén világítani.
Mivel áramgenerátor, nem lesz zárlat a direkt árammérés miatt.

Zolibá, tudom ez egy hülye kérdés, de akkor itt nem csak a pozitív ágba sorba kötve az árammérőt, úgy lehet ampert mérni!?
Mert annó ezt úgy tanították, legalábbis nekem! sad

Pablo83.weebly.com

Zolibá Dátum/Date: Szerda, 2012-12-12, 00:38 | Üzenet/Post # 1126
alapkő
Üzenetek/Posts: 1267
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Quote (Pabló)
Mert annó ezt úgy tanították, legalábbis nekem!

Szia.
Igen valóban így tanították ,még ma is, de ez az áramkör egy áramgenerátor .
Aminek az a lényege hogy a beállított áram értékénél nem folyhat soha nagyobb áram,(ha jó az áramkör)
még akkor sem ha csavarhúzóval a dióda helyén rövidre zárod.
De egyébként ez is soros kapcsolás ahogy írtam +táp, dióda helyén a műszer, FET drain, source, és a test.
Ez a + táptól a testig soros kapcsolás
Igazán így lehet az áramkört letesztelni tejes terhelésen. És a műszerben is van egy bizonyos shunt ellenállás.
Ha a panelon lévő figyelő ellenálláson(0.22 Ohm) nagyobb feszültség esik akkor az integrált áramkőr leszabályozza a FET-et
ami így kevesebb áramot enged át és így tovább.
Dióda nélkül hatásosan lehet tesztelni az áramkört ,persze nem órákig mert a műszer shunt melegedni fog.

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Szerda, 2012-12-12, 14:28

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2012-12-12, 07:30 | Üzenet/Post # 1127
alapkő
Közben este kiderült a turpisság.

Kym paneljéből valahogy "eltűnt" az ENA oldalon a LED. Tehát szakadás van a jelbemeneten így soha nem kaphat engedélyező jelet az opton keresztül a High ág.

Ezt pótolja és menni fog.

Egyébként Zolibá!
Ezen az 1W panelen ugyan ott van a 0.22Ohmos figyelő ellenállás viszont szerintem csak egy kimenet van a current monitoringnak.
Vagy van olyan elem ami az általad említett védelmet, a lekapcsolást megteszi? Ezt én még nem tudtam értelmezni.
Avagy... A current monitor kimenet ott van és azt figyelve, további, az áramkörön most nem szereplő elem felhasználásával lehet megoldani a védelmet?

Közben a 3W ellenőrzésére egészen egyszerű dolgot fogok tenni, ha nem érem el MasteGY-t.
Kiviszem vissza és működés közben éramot fogok mérni. De ezt csaka hétvégén (valőszínű vasárnap) tudom megtenni.

Zolibá Dátum/Date: Szerda, 2012-12-12, 07:49 | Üzenet/Post # 1128
alapkő
Üzenetek/Posts: 1267
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Quote (KisKZ)
Vagy van olyan elem ami az általad említett védelmet, a lekapcsolást megteszi?

Igen,van az 1W-os panelról írom. Az MC33201-es 3-as lábán az áramszabályzó potival egy bizonyos
referencia feszültséget állítasz be . Az R8 10k- on jön a figyelő ellenálláson esett feszültség.
ezt a két feszültséget hasonlítja össze az MC33201, és ha alacsonyabb növeli, ha magasabb csökkenti a FET vezérlőfeszültségét.
Így áll be a vezérlési egyensúly.
Current Monitor csak kényelmi eszköz,műszert rátéve megmutatja az esett feszültséget a 0.22 Ohmon.
Tehát látod hány Amper folyik a diódán.( U/R=I pld. 0.5volt / 0.22 Ohm=2.273Amper folyik a diódán
Ez ez áramkör nem tudja a PWM-et ,mert nem tartalmaz oszcillátort a FET szaggatásához.
Csak sima áramgenerátor.

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Szerda, 2012-12-12, 14:24

ronihun0385 Dátum/Date: Szerda, 2012-12-12, 20:53 | Üzenet/Post # 1129
aktív tag
Üzenetek/Posts: 207
Hírnév/Fame: 0
üdv mindenkinek!

Szegény Pabló! biggrin
Nekem eredetileg számítástechnikai műszerész a végzetségem de ezt a matekos részt mindig utáltam( meg persze nem értettem biggrin )
Köszönjük, hogy megosztjátok velünk, talán így másoknak is tisztább aki esetleg elakadna és nem is tudja mit kérdezzen .
erről jut eszembe nem lehetne egy olyan topicot nyitni aminek "nem tudom hová irjam "címe? ide lehetne irni amit nem tudjuk hová irjuk és nem is éppen érthető??ha pedig kibogoztuk el lehetne tenni a helyére.
hátha merészebbek lennének és bátrabban kérdeznének.mindenki mondja, hogy tele lesz kérdésekkel de nem sokat látok itt a fórumon cool (pl énsem)

www.cncfafaragas.hu

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 12:36 | Üzenet/Post # 1130
alapkő
Na akkor néhány infó arról, hogy én mire haladtam, mivel foglalkozok közben:

Én Józsi (az 5W videón látható gép építője) építését mint referencia kivitelt nézem és ez, valamint a személyes tanácsai alapján keresgélek.

Elsőre vegyük a hűtést, a hűtőventilátorral:

Egy karcsú, öntött bordás (tehát nem a fúráskor elhajló lemez bordás) ventilátort kerestem. Az alakját is hasonlónak kerestem mint a referencia gépen van, mert úgy gondolom, a kihajló bordák mellett könnyebben el lehet majd helyezni egy hajlított lemezt, amellyel a ventilátor által szállított levegőt a megmunkált felületre lehet vezetni.

Ő lenne az, egy Xilence COO-XPCPU-K7 Pro CPU-Cooler.

Az ára is elviselhető, én innen rendeltem le egyet most csak a teszthez, amiben átépítem a 3W-os lézerfejet:
Xilence COO-XPCPU-K7 Pro CPU-Cooler vásárlás

Itt jön egy kérdés, mégpedig az, hogy a processzor hűtéseknél általában leszívják a levegőt a hűtőbordáról nem pedig ráfújják.
Mivel ennek az eszköznek a hűtőteljesítménye 78 Watt, és nekünk a diódánál a szükséges hűtési teljesítmény talán max 10W környékén van, így ha a ventilátor táp betáplálásánál polaritást váltunk és megfordítjuk a forgását szerintem nem lesz gond.
A ventilátor 3 vezetékes. Nekünk csak a +12V (piros) és a GND (Fekete vezetékre lesz szükségünk.

A másik dolog még itt az, hogy a tápot Zolibá 5V ra dolgozza az áramgenerátorhoz.
A 10W elhűtéséhez elegendő lesz-e, ha a ventilátort nem 12V-al hanem csak 5V al hajtjuk meg?
Sajnos ahogy ezt a ventilátort nézem nem, mert az induló feszültségét 7V-nak írják.
Az áramfelvétele 110mA+/-10%.

Tehát ha nem lenne elég az 5V, én rendeltem 20db DC/DC konvertert. Filléres árban vannak, kész panelek és 1.23V-30V-ig 1A tudnak állítani.
Ebből még lehet rendelni elég nagy mennyiségben. Szerintem ezer helyen hasznos lesz a számunkra.
Róla van szó
Azonban ezeknek a beérkezésére még várni kell egy kicsit.

Balga kezdő kérdés a hozzáértőkhöz, de szeretném ha nem csak sejteném a dolgokat hanem biztosra tudnám:
A lefelé konvertálás az egyértelmű, de ugye ezekkel állandó teljesítmény mellett a felfelé alakítás is ugyanúgy lehetséges? Tehát a nagyáramú 5V tápból tudnak kisáramú 12V-ot létrehozni?

kymco1 Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 13:00 | Üzenet/Post # 1131
alapvető tag
KisKZ, én úgy tudom ezek csak lefele konvertálnak ahogy a nevük is sejteti (step down)
van ami felfele tud azt step up-ként árulják.
step up

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 13:17 | Üzenet/Post # 1132
alapkő
Menjünk tovább..

A fenti bordára hajlítható légterelő lemez alakját, ahogy a hűtő egység beérkezett el fogom készíteni. Ez egy előzetes forma lesz amit megmutatok. Kérnélek benneteket, hogy nézzétek majd meg és javasoljatok ha bármit másképpen gondoltok!

Amit még tudni kell erről a hűtő egységről:
Socket A formátumú processzorokhoz való.
Bár még nincs kézben a hűtő, de egy specifikáció alapján a tiszta, sík csatlakozó felülete 50x60mm szokás szerint:

Ha figyelembe vesszük azt, hogy mekkora a dióda mérete, ez bőségesen elegendőnek tűnik annak elhelyezésére és mellette még a további elemek csatlakoztatására.

A dióda méretei a következőek (a 3W esetében is, hiszen azonos a tokozás, valamint ellenőriztem is):

Modell már készült róla:

A következő fontos tudnivaló a lézer diódával kapcsolatban. Bár ezt már írtam de jobb ha újra itt lesz.
NAGYON FONTOS!!!!!
MIndenképpen olyan lézerdiódát kell keresni és váasárolni (még ha drágább is kicsit), amelyen beépített FAC (Fast Axis Collimated) lencse van!!!
De még ez sem elég!!! Fontos hogy a SQUARE BEAM END (Négyzet alakú sugárvég) típust vegyétek. Általában ez az alapértelmezett, de mindenképpen kérdezzetek rá!!!!!
Sokszor azért olcsóbb egy dióda, mert nem ez a típusú, a kilépő sugár nem négyzet alakúra van fókuszálva!

Ez a típus mellett létezik még a Strip Beam End (Szalag/téglalap sugár vég) és a Line Beam End (vonal sugár vég) típusú kivitel. Ezeknek a fókuszálása nagyon megkomplikálja, vagy akár lehetetlenné teszi a végleges, egy pontba fókuszálást!!!

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 13:18 | Üzenet/Post # 1133
alapkő
Quote (kymco1)
én úgy tudom ezek csak lefele konvertálnak ahogy a nevük is sejteti (step down)
van ami felfele tud azt step up-ként árulják

Jogos és ésszerű. smile Köszönöm, Kym!
Ekkor ezek máshol lesznek jók. Van ezer hely ahol kelleni fognak majd a táp oldalon.

kymco1 Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 13:24 | Üzenet/Post # 1134
alapvető tag
KisKZ, mégvalami. ha jól tudom ezek a ventik fordított polaritás esetén nem forognak ellenkező irányba hanem magát a ventillátort kell fonákul felszerelni. azért ezt ellenőrizd léci.
ezen viszont könnyen megfordítható a ventin és barátságosabb az ára is
hűtő

Az üzenetet módosította/Modified by kymco1 - Szombat, 2012-12-15, 13:33

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 14:25 | Üzenet/Post # 1135
alapkő
Akkor menjünk tovább és vegyük úgy hogy az eddig emlegetett dolgok mind meg vannak oldva...

Következik a pontos fókuszálás.

Ennek ugye két összetevője van.
Egy egyik az, amikor a diódából kilépő sugárnyalábot egyáltalán fókuszáljuk.
A másik kérdés akkor jön amikor különböző vastagságú anyagot teszünk a munkaterünkbe és ezeknek a felületére kell fel vagy le vinni a fókuszunkat.

Egyelőre foglalkozzunk a nehezebbik, a gépünkkel, vagy egyéb mechanikai eszközzel megoldhatatlan optikai fókuszálással.
Tudom rengeteg lehetőség állhat a rendelkezésre, azonban itt is megmaradtam annál, hogy Józsi segítségét kértem, hogy mesélje el, az ő 5W-os gépén ezt hogyan, mivel oldotta meg.

Ő egy csillagászati távcső okulárt vett elő és ezt tette fel mint fókuszáló optikát.

Ehhez, hogy lássátok miről van szó jó ezt a épet megnézni:
Ez a Kepler-féle távcső működési elvét mutatja be:

Számunkra az okulár, a betekintő oldal az érdekes.

Két olyan jellemzője van amit figyelembe kell vennünk a tervezéskor:
Az egyik a pupilla távolság, a másik pedig a fókusztávolság.

Az okulár egy közel párhuzamos vetítésű sugarat fókuszál egy viszonylag közeli képsíkra.
Ezek az okulárok kaphatóak nálunk is. Az áruk nem olcsó, de mégis bármikor megtalálható, megvásárolható és a működésben már bizonyított.
Több típusuk létezik a lencseszerkezettől, lencse összetételtől függően.
Ha ez valakit érdekel sok érdekes infót találhat itt róla:

Wikipédia: Okulár

A kipróbált, az 5W-os eszközben egy Plössl féle 20mm-es fókusztávolságú okulárt használt Józsi.
Amit ez alapján tudni lehet, az az, hogy azon a gépen az utolsó lencsetagtól 20mm-re van a lézer fókusza.

Ez talán elsőre kicsinek tűnik, de ha jobban belegondolunk egyáltalán nem biztos hogy szükség van többre.
Hiszen jellemzően sík felületre gravírozunk. Legalábbis addig amíg szűk fókusztűrésű eszközt használunk, amelynél már kis eltávolodás vagy közeledés esetében is kiesünk a fókuszból. Vagy... Vagy valaki nem oldja meg erre az esetre is a felületkövetést. smile
Szóval ez alapján ez a 20mm-es fókusz bőven elegendő távolság. Nem nagyon kellhet ennél nagyobb. Ráadásul a ventilátortól ide terelt légmozgás sem megy nagy távolságra.

A Plössl okulárok vásárolhatóak nálunk is itthon.

A lehetséges méretek (ha valaki mégis más fókusztávolságot szeretne:

Egy kép mondjuk a 20mm-es okulárról:

Megtalálható a 4mm-es fókusztávolságútól a 40mm.-es fókusztávolságig több típus.
Az áruk 5800Ft-8600 Ft ig terjed.

Én most a teszthez találtam a VATERA-n, éppen egy picivel olcsóbban egy 24mm es okulárt. A lencseszerkezete nem a Plössl féle hanem Orthoszkopikus, de ez igazából nem fog számítani. Viselkedésében gyakorlatilag azonos a két típus.

Tehát... Ami az okulárnál érdekes, az egyik a már letárgyalt fókusztávolság, a másik pedig a pupilla távolság.

A pupilla távolság.

Ez azért érdekes a számunkra, mert ez környékén illene lennie a lézedióda nyaláb kilépésének.
Hogy ez így van-e.... ? Ez egyelőre csak feltételezés tőlem de azt hiszem a lézerünk tekintetében nem.

Ezen a pupilla távolságon a legélesebb az okuláron keresztül nézett kép. Bár a Kepler-távcső elve ott párhuzamos vetítést mutat, de ez nem teljesen igaz. Ezen a távolságon is kell lennie egy "fókusznak" a szemlencse leképezésének figyelembe vételével.

Méghozzá ilyen elv szerint:

Sajnos nem tudom mennyire szór a FAC lencse a diódán, nem tudom mennyire párhuzamos a belőle kilépő lézersugár, de gyanítom hogy nem teljesen. Viszont a szórása nagyon messze van a szemlencsénk fókuszálási szögétől.
A lényeg, ezt tesztelni kell, és nagy valószínűséggel olyan okulár/dióda felfogatást készíteni, ahol ez a bizonyos pupilla távolság környékén még van további távolság állítási lehetőség mind a kettő irányban. Az előbbiek alapján itt elég rendesen el lehet térni a dióda-okulár távolsággal az okulárra jellemző pupilla távolságtól.

Folyt köv.....

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 14:38 | Üzenet/Post # 1136
alapkő
Quote (kymco1)
mégvalami. ha jól tudom ezek a ventik fordított polaritás esetén nem forognak ellenkező irányba hanem magát a ventillátort kell fonákul felszerelni.

Ha bejön ellenőrzöm. Addig sajnos nem tudom... Ezer helyen kerestem ezt a jellemzőt, de nem találtam.

mex Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 15:37 | Üzenet/Post # 1137
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 53
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
kymco1 jól tudja, egyszerű módon nem lehet forgásirányt váltani ezeken a ventilátorokon.

A tekercskivezetések cseréjét kellene hozzá megvalósítani, de ez elég bonyás is lehet, pláne a jobb típusoknál, (nyakon vannak öntve rögzítő lakkal, műgyantával), úgyhogy marad a ház fordítása - ez gondolom kivitelezhető.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 15:56 | Üzenet/Post # 1138
alapkő
Quote (mex)
úgyhogy marad a ház fordítása - ez gondolom kivitelezhető.

Akkor maradni fog ez a lehetőség. Szerintem (remélem) nem okoz nagyobb problémát.
Közben:
Lehet Ti majd más bordát akartok, de én megmaradok ennél a formánál. Elsőre azt hiszem ezt könnyebb lesz egy lemezzel felszerelni a légáram irányításához.
A másik ami nagyon szimpatikus benne az öntött bordák. Nem lemezből vannak így kevésbé érzékenyek ha nekimegy az ember valami megmunkálással, legyen az akár csak egy pár fúrás.
A legrosszabb eset az, ha cserélni kell a ventilátorát.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 16:02 | Üzenet/Post # 1139
alapkő
Quote (mex)
úgyhogy marad a ház fordítása - ez gondolom kivitelezhető.

Egyébként jó lenne ha nem lennék ilyen fafejű!!!!! smile
A füstöt nem csak elfújni.... elszívni is lehet.
Teljesen mindegy.

Túl is léphetünk a ventillátor problémán! smile

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-12-15, 16:05 | Üzenet/Post # 1140
alapkő
Egyébként bocsánat hogy, ezt mind ideöntöm....

Csak "hangosan" gondolkodok....

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Lézergravírozás (Lézergravírozás)
Oldal 57 / 110«125556575859109110»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016