Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 6 / 8«1245678»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Tükörgravírozás (Tükörgravírozás [Mirror glass engraving])
Tükörgravírozás
Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 19:55 | Üzenet/Post # 101
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Helyzet/Status: Offline
Nem tudom ki mennyire használ gyémánt szerszámokat, most egy kisebbfajta csávába kerültem, segítő tippeknek örülnék.
A fentebb látható tigris volt az utolsó tükörbe gravírozott munkám, azóta nem sikerül egy normális képet összehoznom.
Ez a gravírozás eltérően a korábbiaktól nem lefúrások sorozatából állt, hanem jórészt oldalra kellett mozogni az üveg(b)en.
Azóta többször próbáltam fotót gravírozni, az eredmény egy halvány, alig kivehető kép. Megnéztem nagyító alatt a gyémántot, erősen lekerekítettnek láttam (az originál alak egy tökéletes forgáskúp, elméletileg alkalmatlan erre a munkára). Mondjuk ez is meglepett.
Feltettem egy új szerszámot is, de egyetlen kép néhány sora után ugyanazt a jelenséget tapasztalom: a kép halvány, a gyémánt leszedi a fesést és a foncsort, de nem kap bele az üvegbe, a pontok nem fehérednek ki, csak fény felé tartva látszik a kép.
Arra jutottam hogy az eddig használt szerszám gyémánt hegye is sérült lehetett, csak olyan szerencsés módon hogy fotógravírozásra használhattam. Most se az új, se a használt szerszámokkal nem tudok haladni. Megmunkálni, alakítani (még ha csak szintetikus gyémánt is) számomra lehetetlen.
Az is igaz hogy a tigris volt az utolsó tükör, azóta újakat vettem, de kétlem hogy ekora különbség volna üveg és üveg között. Kipróbáltam egy 90 fokos gravírtűt is, néhány sor után az is elhagyta az élét, szintén halvány képet csinál. Részemről inkább a gyémánt, de hogyan? Próbáljak fogorvosi szerszámokat?
Valami jótanács?

H1i.hu

kymco1 Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:12 | Üzenet/Post # 102
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Amatőr, hát ha tényleg sérült volt a szerszám eredetileg akkor azt reprodukálni szerintem lehetetlen.
esetleg amivel fúrni szokták az üveget azokat a szerszámokat kellene kipróbálni, hogy jók e a mi céljainkra

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:13 | Üzenet/Post # 103
komoly tag
Üzenetek/Posts: 309
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Csak elgondolás - a dolog másik vége felől... Nem lehet az hogy a szerszám rendben van, csak az új anyagon másmilyen a foncsor és/vagy másmilyen az üveg, esetleg keményebb szívósabb valamelyik (vagy éppen puha)? Esetleg már a foncsoron is megcsúszik valamiért a gyémánt? Harmadik-negyedik fajta tükörrel/foncsorral is előáll ugyanez a probléma? Avagy a levált foncsor, nem ragad vagy zömül fel a szerszám hegyére? (Puhafém netán műanyagszerű gőzölés "rányalódik".)
Ha lepattant v. tört a gyémánt akkor esetleg forgatással még lehet találgatni az élét, a megmunkálás iránya elvben nem változik. Ha sikerül beforgatni, akkor pedig adott pontban megjelölni...

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:34 | Üzenet/Post # 104
alapkő
Quote (kymco1)
Amatőr, hát ha tényleg sérült volt a szerszám eredetileg akkor azt reprodukálni szerintem lehetetlen.

Szerintem így volt, az első néhány befúrásnál sérülhetet ilyen szerencsés módon.
Quote (kymco1)
esetleg amivel fúrni szokták az üveget azokat a szerszámokat kellene kipróbálni, hogy jók e a mi céljainkra

Mire gondolsz?

Quote (Tomi)
Nem lehet az hogy a szerszám rendben van, csak az új anyagon másmilyen a foncsor és/vagy másmilyen az üveg, esetleg keményebb szívósabb valamelyik (vagy éppen puha)? Esetleg már a foncsoron is megcsúszik valamiért a gyémánt?

Az új és a használt szerszámot nagyító alatt összehasonlítva ég és föld a különbség. Az új egy tökéletes hegyes kúp, hiába is forgatom 10kRPM-mel, nem csinálna semmit, a használt meg egy legömbölyödött forma. Megpróbáltam gyémántkorongon élezni, (ugye az amatőr) de nem igazán tudtam változtatni rajta.
Quote (Tomi)
Harmadik-negyedik fajta tükörrel/foncsorral is előáll ugyanez a probléma?

Ezt nem tudom, a második csomag tükör ugyanonnan van, mást nem próbáltam.
Quote (Tomi)
Avagy a levált foncsor, nem ragad vagy zömül fel a szerszám hegyére? (Puhafém netán műanyagszerű gőzölés "rányalódik"

Ehhez kevés a nagyítóm, nem tudom van-e rajta valami idegen réteg, de a gyémánt egyértelműen veszített a méretéből, nem felvett magára valamit. A foncsor a megmunkálás után amolyan féligáteresző tükör lesz, nem tud a szerszám befúrni az üvegbe mert tompa vagy sokkal nagyobb tűnyomás kellne mint eddig (épp most fut egy ilyen próba)
Quote (Tomi)
Ha lepattant v. tört a gyémánt akkor esetleg forgatással még lehet találgatni az élét, a megmunkálás iránya elvben nem változik. Ha sikerül beforgatni, akkor pedig adott pontban megjelölni

Ezt nem értem, a gyémánt rögzítve van a szárban, hogyan kellene forgatnom?

H1i.hu

kymco1 Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:47 | Üzenet/Post # 105
alapvető tag
Amatőr, üvegesek használnak fúrót amivel a fogantyúcsavarok helyét fúrják ki az üvegajtókon.
különböző méretekben lehet kapni
erzekre gondolok

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:48 | Üzenet/Post # 106
alapkő
Lehet hogy valami ilyesmi kellene:
Dresser
Annyi a baj hogy ezt nem tudom befogni az ER11-be.
Plusz egy zavaró mondat: The point of the set diamond is concentric with the shank.
Plusz az ára.
Plusz lövésem sincs hogy beválna-e.

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:50 | Üzenet/Post # 107
alapkő
Quote (kymco1)
Amatőr, üvegesek használnak fúrót amivel a fogantyúcsavarok helyét fúrják ki az üvegajtókon.
különböző méretekben lehet kapni

Vajon milyen agyag lehet az élük? Vidia? Meg kellene néznem hogy lássam mekkora csúcsa.

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:50 | Üzenet/Post # 108
komoly tag
Üzenetek/Posts: 309
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Quote (Amatőr)
Ezt nem értem, a gyémánt rögzítve van a szárban, hogyan kellene forgatnom?

Nem tudtam, hogy forog a szerszám. Álló, nem forgó szerszám esetére gondoltam, hogy elforgatva próbálgatni, majd rögzíteni.

kymco1 Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:53 | Üzenet/Post # 109
alapvető tag
Amatőr, a szárat nem tudod leesztergáltatni 10mm-ről 6osra?
a csúcsa ezeknek nem tudom mekkora de élezhetőek lehet csiki mester tudna rajta alakítani

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 20:59 | Üzenet/Post # 110
alapkő
Quote (Tomi)
Nem tudtam, hogy forog a szerszám.

Ja, én nem említettem, bocs. Forgatom a szerszámot, eddig legalábbis így ment a dolog.

Quote (kymco1)
atőr, a szárat nem tudod leesztergáltatni 10mm-ről 6osra?

Talán le tudom esztergáltatni, de ha koncentrikus a gyémánt hegye a szárral akkor megette a fene. Legalább írták volna oda hogy mennyi a koncentritás.

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 21:02 | Üzenet/Post # 111
alapkő
Quote (kymco1)
a csúcsa ezeknek nem tudom mekkora de élezhetőek lehet csiki mester tudna rajta alakítani

Nem tudom ilyen anyag lehet, ha Vidia akkor ugyanaz mint a gravírtű, de az sem bírta sokáig az üvegtúrást. Megkérdezem holnap a helyi szerszámosnál, hátha van. Talán tudnám használni.

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 21:30 | Üzenet/Post # 112
Fontos tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
Sziasztok
Amatőr,
Quote (Amatőr)
Lehet hogy valami ilyesmi kellene:

Helyedbe nem venném meg, Én nem bízom az olcsó gyémántba smile szerintem
Szerintem nem bizti hogy gyémánt, ennyiért. Ha meg igen, nem nagyon lehet köszörülni az élén otthon sad

Ennyibe a" dremel diamond" vagy a proxon is kijön db leszámítva, és az nem üt, (vagyis eddig még xar hegyűvel találkoztam, de koncentrikussal nem )
Ha megveszed, és esztergálod, először központozd be a nem hegyes végét, a tokmányba meg csinálj valami" negítív csúcsot", valami műanyagot leoldalazva, egy kicsit bele kell bökni a csúcsot, annyi elég is neki hogy megfogja és támaszd meg, de óvatosan, mert kitörhet.
Különbem meg nálam eddig a legjobban a saját gyártmányú rajztűból eszergált(vídiás bírta, és hegyes mint a tű.
Üdv zas

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 21:50 | Üzenet/Post # 113
alapkő
zasti, ki kell próbálnom a Dremel féle szerszámokat, azok ugye nem egy gyémántdól vannak hanem szemcsések, de lehet hogy jó lesz. Kell valami ami folyamatos minőséget ad, anélkül hagyhatom az egészet. Még lehet hogy megpróbálom az esztegálást is. A negatív csúcson én is agyaltam, de nem tudom hogyan tudnám csak a gyémántot megfogni, mert a szár kúpja valószínűleg centrikus a szárral. A gyémánton át meg nem nagyon tudok átvinni annyi erőt hogy esztergálni tudjam, nem értek az esztergáláshoz. Meg kéne először forgatni hogy lássam mennyire nem központos a gyémánt mert lehet hogy jó így ahogy van.

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 22:15 | Üzenet/Post # 114
Fontos tag
Amatőr,

A szemcséssel is jó(valamire) próbálkoztam, megdöntött, főorsóval, csak nem lehet 0.3 rasztert produkálni, Dremel főorsóval. minnél mélyebb annál nagyobb, kóvályog a csapágy stb, előnye viszont vannem kell felületkövető1-2 tizeden belül. És ha csak üveget gravírozol vele, sima2d ábrát, ott elmegy.
Egyébként nem arról beszélek , hanem erről, vagyis ilyenről.
Dreme by bosch ként van hirdetve.

Enyémet a dremelt sem a dremel csinálja,( és most kiszaladtam megnézni ki gyártja, de már rég eldobtam azt a nagy idétlen fóliázott papírt amire fel volt ragasztva a 3db pakk, majd legközelebb megnézem)
Szerintem nem lehet annyira vészes ennek sem az ütése, elég pici, és amibe bele van sajtolva, az 100% hogy központos,
üdv zas

"Down the slope."

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 22:40 | Üzenet/Post # 115
alapkő
zasti, ez a Dremel kúpos vagy piramid élű?
Ilyent használok Szinte ugyanaz mint a Dremel.
Egy kis családi vállalkozás készíti.

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 22:51 | Üzenet/Post # 116
Fontos tag
Amatőr,
Kúpos azt hiszem, de tévedhetek, holnap megnézem közelről.
Hasonló, akarom mondani,pont úgy néz ki,mint amit belinkeltél, annyi külömbséggel, hogy ezek hivatalos Dremel logoval ellátott stb.
Bármelyik üzletbe(itt legalábbis) ahol vannak dremel tartozékok meg lehet venni. és nálam viszi az üveget, (viszont ÉN nem forgatom, pedig arra találták ki)
Ha esetleg nem találsz, dobsz egy postacímet, küldök neked kipróbálni.
(ezek az olcsóbb fajták smile van 30€ fölötti/db os is( az 1db csomi) de még olyat nem próbáltam.

"Down the slope."

Az üzenetet módosította/Modified by zasti - Szerda, 2012-02-29, 22:58

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 23:06 | Üzenet/Post # 117
alapkő
zasti, közben szétnéztem ez a Dremel 9929 lesz szerintem. Van idehaza is, köszi.
Ennél ugyanúgy nem tudom mit csinál ha forgatom, hiszen kúpos, nincs éle csak csúcsa.
Az enyém is finom vonalat húz az üvegre forgatás nélkül.
Most már van néhány ötlet, ezzel együtt dilemma is smile

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Szerda, 2012-02-29, 23:16 | Üzenet/Post # 118
Fontos tag
Amatőr,
9929? lehet, ismerősen cseng.
Szerintem viszi az üveget. nem rajztűként árulják hanem dremelhez, Az meg forog, akkor nyilván forgatni kell, és jó gyorsan,

"Down the slope."

Amatőr Dátum/Date: Hétfő, 2012-03-12, 18:37 | Üzenet/Post # 119
alapkő
Sziasztok!

Tovább járom a kálváriámat a gyémánt szerszámokkal.
Próbálok használható formát csiszolni, de nem mindig sikerül, igazából nem is tudom milyent kellene.
Kymco, köszi a tanácsot az üvegfúróval, vettem egyet, igazából a kép tökéletes de csak fény felé tartva, nem tudom kifehéríteni vele az üveget.

Készítettem egy kis teszt bmp-t, ezen kísérletezek:

15x15mm az egész 0,3-as raszternél.

Néhány teszt a sokból:

Egyenetlen pontméret, többnyire túlméretesek:

Túl nagy pontok, így lesz nagyon fehér a kép:

Itt meg minden létező hiba látható, a ki nem fehéredett pontoktól a torzakig:

Az eddigi legjobb:

A nehézség az hogy a gyémánt kb. 1mm alatti méretű, nem igazán látom mit csinálok vele csiszoláskor smile
A legbeváltabb forma eddig a négyélű, piramisformára csiszolt, de csak sejtem hogy olyannak sikerült mint gondoltam.
Csatolások/Attachments: 0256066.jpg(24Kb) · 7407941.jpg(76Kb) · 7237195.jpg(83Kb) · 6477507.jpg(99Kb) · 8345376.jpg(70Kb)

H1i.hu

lui3 Dátum/Date: Hétfő, 2012-03-12, 19:08 | Üzenet/Post # 120
barátkozó tag
Üzenetek/Posts: 93
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Amatőr, Szia üss szét egy régi fényképezöt és a lencséje hatalmas nagyitást ad hasonlora gondolok mint az orások fején van én is nagyitoval nézem meg mit is csináltam gravirtü ujraélezésénél.
üdv

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Tükörgravírozás (Tükörgravírozás [Mirror glass engraving])
Oldal 6 / 8«1245678»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016