Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 812378»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Tükörgravírozás (Tükörgravírozás [Mirror glass engraving])
Tükörgravírozás
Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:39 | Üzenet/Post # 1
komoly tag
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 310
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Helyzet/Status: Offline
*
Kérdések-válaszok tükörgravírozás témában

*

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:39 | Üzenet/Post # 2
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Üdv mindenkinek!
Egyenlőre itt megemlítem aztán majd tovább kerül valahová a dolog.
Tegnap" tekercselő" kollégával tárgyaltuk a chat-on a bmp fényképek fekete fehérré alakítás dolgát.
ugyanis Ő szeretne tükörbe gravírozni mechanikusan mint Mester GY. csakogy abból a gyarekből valamit kihúzni
nem egyszerű .A másik kolléga meg a "tudomány nem adomány elvet " vallja a magáénak.
Tehát egy kérném a hozzáértőket ,hogy kapcsolják fel nekünk a villanyt.
Elég egy képátalakító progi v. más is kell hozzá? Presze nem csak a fekete fehérré alakítás érdekelne,hanem
hogyantudnánk a rasztereket megmunkálni mech. úton.
Előre köszönöm a segítséget.

Üdv

Mikibá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:39 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Quote (miki-bá)
Presze nem csak a fekete fehérré alakítás érdekelne,hanem
hogyantudnánk a rasztereket megmunkálni mech. úton.

Szia Miki-bá!

Az a baj hogy a tükörbe gravírozás mikéntjét nem ismerem. sad
Mert maga az, hogy fekete fehérré alakíts egy képet, ez nem gond.
Nagyon sok szoftver tudja ezt (a legtöbb képkezelő és manipuláló szoftver) és kereshetünk egy olyat ami nagyon egyszerűen kezelhető bárki számára.

A további gond ott kezdődik, hogy hogyan is történik egy tükör gravírozás???

Többen említhették szeritem a PhotoVcarve szoftvert.
Ebben nem pontokkal, hanem az egymás mellett lévő sávok mélyégével játszanak, hogy a végeredmény árnyalatokat hozzon.
De szerintem ez a tükörnél nem az igazi, mert valahogy ugy képzlem inkább azt el, hogy a foncsort úgy kaparja le az ember a szerszámmal, hogy éppen érinti a felületet. Nem pedig belemélyed a tükör üveg anyagába.

Tehát ha jól gondolom, a pontok sűrűségével játszhatnak a tükrök esetében.

Jól gondolom?

Válasz után folytatom, de mivel még nem tudom a módot így még azt sem tudom mivel fogom folytatni. smile
De fogom ígérem!

kymco1 Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:39 | Üzenet/Post # 4
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
miki-bá, ez a fajta tükörgravírozás engem is érdekelne

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 5
alapvető tag
KisKZ,
Nos amit én tudok az az,hogy a foncsort raszterenként marják ki .Namost a kimart raszter sűrüsége adja a tónust ( ha jól sejtem)
Viszont ,ha a rasztert négy felé osztod és a tónusnak megfelelően egy, két , három, v.négy részét marod ki akkor a hatás átmenet
lesz a fehér és fekete között . Persze az üveget nem kell marni csak a foncsort. A Mester GY. régen egy kopogtató eljárással csonálta
ezt a foncsor kiszedést ,vagyis kihegyezett egy forrasztópákát és a "Z" helyére befogta. a hegy rugó ellenében egy relével vezérelve
kiütötte a foncsort. Az egész vezérlőprogramot QBasic-ba csinálta és egy kép elkészülte elég sok idő volt mire végigkopogtatta .
Most már lézerdiódával is meg kehet oldani a dolgot ,csak kell a "Z" -hez egy dióda + egy vezérlő hozzá amit esetleg a Sneci től
meg lehet venni. Viszont nem tudom mennyire lehetne egy plottert átalakítani erre a munkára?
Nagyvonalakban erről szól a dolog és a képátalakítás fontos lehet ebben az esetben.Marópályát már
lehet készíteni bármivel.

Jozs Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 6
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 206
Kitüntetések/Medals: 0
KisKZ,
Szerintem különbséget kell tenni a kép szürkeárnyalatossá, ill. fekete-fehérré alakítása között. Mert a kettő nem ugyanaz. Fekete-fehér ( vagy ahogy MasterGY is írja: 2 bites BMP ) képnél már tulajdonképpen adott minden a marófej ( hegy, tű stb. ) vezérléséhez. Részletesebben:

http://tukorgravirozas.fw.hu/bmpgrav/index.html

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 7
komoly tag
Péter, én is azt gondolom, hogy itt 2D nyomtatásról van szó, mint egy mátrixprinternél - ugye azok is tudnak grafikát nyomtatni, csak messze nem az újabb technológiákat használó printerek minőségével. - És papírra.
Max. annyiban tér el ez a technológia attól, hogy itt csak 1 tű van (9 v. 24 helyett), de a nyomtatóval ellentétben itt lehet befolyásolni a "nyomtatás" felbontást.

Úgyhogy szerintem jól gondolod, hogy a pontsűrűségen kívül 2 (1) bites adathalmaz esetén nem nagyon alkothatja - alakíthatja ki más a képet.

Ami biztos, hogy ez a felbontás egy házi készítésű CNC gépnél is jóval nagyobb, mint egy tűs nyomtatóé (ezek ugye ált. 72 /0.352mm/ v. 144 DPI /0.176mm/).
Számomra csak az teszi kicsit összetetté a dolgot (szerintem), hogy ha a kép DPI (vagy akár pont/mm) szerinti mérete nem azonosan jön ki a munkadarab méretével, akkor a program miként méretezi azt át rá.
Vagyis bennem pl. az a kérdés él, hogy valami bonyolult algoritmussal (ilyet tudó programmal) érdemes-e még az eredeti képet a munkadarab méretéhez igazítani, majd azt konvertálni fekete-fehérbe, vagy a programra hagyni ezt, ami ismét kérdéses, hogy miként transzformálja méretre az adatokat (csak mert több megoldással látom ezt megvalósíthatónak)...
Illetve, ha a Z mélység az anyagban nem konstans (így a folyamat sem 2D jellegű innentől), a tűalak kúpos, akkor a pontméret is változtatható... De ez esetben lehet, hogy inkább a szürke skálás alapról lenne jobb dolgozni és nem fekete fehérről (utóbbinál nincs miből viszonyítani a pont nagyságát-átmérőjét-mélységét.)

Még egy gondolat a fentiekhez: a változó pontmélység lehetséges (gyanítom), hogy tovább változtatná a törést és tükröződést, ami még érdekesebb képet eredményezhetne, mint csak simán a foncsor pontozgatása (tehát tovább alakítaná a képet, vagy akár a minőséget, esetleg nem szemből nézve is érdekes jelenségeket produkálhatna). De azt most így meg nem mondom, hogy szebb vagy randább lenne a végeredmény. És talán ez is megmunkálóeszköz függősége lehet... Lézer esetén, szélesebben olvaszott pötty az üvegben is máshogy tör (és másként is tükröz vissza), mint a gyémánt v. karbid szerszám által csiszolt pont... (El lehetne szórakozni, kísérletezni ezzel hosszasan...)

PhotoVcarve: ezzel azt hiszem, az a gond, hogy bejárja a teljes felületet, mint a többi pályagenerátor - vagyis lekapná az összes foncsort.

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 8
alapkő
Quote (Jozs)
Szerintem különbséget kell tenni a kép szürkeárnyalatossá, ill. fekete-fehérré alakítása között. Mert a kettő nem ugyanaz. Fekete-fehér ( vagy ahogy MasterGY is írja: 2 bites BMP ) képnél már tulajdonképpen adott minden a marófej ( hegy, tű stb. ) vezérléséhez. Részletesebben:

Én azt hiszem nem beszéltem szürkeárnyalatokól Jozs! smile
Nem váéletlenül.
A fekete vagy nem fekete pontok sűrűsége adja a tónust.

Nekem is éppen a kopogtatás volt az ami elsőre beugrott.
Elvuleg régebben láttam olyan szoftvert amellyik a fenti szerint azonos méretű pontokra bontotta (beállítások szerinti sűrűséggel, vagyis az eredmény szerint nézve beállított kontraszttal) a beadott képet.

Nézelődök ha lesz időm.

Ha nem gond, ezt a fenti hozzászólás sorozatot majd átviszem egy tükörgravírozás topicba valahova.

De linkelni fogom a helyét.

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 9
alapkő
Ilyesmit szeretnétek?
Most a minőséggel ne foglalkozzunk csak a jelleggel!

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:40 | Üzenet/Post # 10
komoly tag
Péter, azt hiszem, hogy a helyes válasz a kérdésedre nem az, hogy "ilyet szeretnénk", hanem "tükörgravírozáshoz ilyen kell" smile

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:41 | Üzenet/Post # 11
alapvető tag
Üdv ! A
Amit leírtatok az mind tanulságos és köszönöm.
Akkor most az lenne a kérdésem ,hogyan tudok és mivel 2 bit-es BMP képet csinálni?

Előre is köszönet.

Miki bá

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:41 | Üzenet/Post # 12
komoly tag
Miki-bá, szervusz!

Én IrfanVIew-val csinálnám, de más programok is tudják általában ezt.

Betöltött kép esetén ez a menüpont aktívba vált (katt rá):

Majd ez a kis ablak jön elő, itt katt a 2-színűre:

Majd kép mentése és kész.

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:41 | Üzenet/Post # 13
alapkő
Quote (miki-bá)
Amit leírtatok az mind tanulságos és köszönöm.
Akkor most az lenne a kérdésem ,hogyan tudok és mivel 2 bit-es BMP képet csinálni?

Egy fontos dolog:
amit én feltettem képet, azon még egy dologot tettem meg.
Egy úgynevezett dithering szúrőt eresztettem rá, hogy ilyen pontos legyen.

Én Photoshopot használtam.
De meg fogom nézni az ingyenes GIMP-et.
Szerintem az is tudja.

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:41 | Üzenet/Post # 14
alapkő
A Dithering abban segít, hogy ne minden pixelt kelljen megmunkálni, hanem megfelelő beállítható keretek között bonts pontokra a képet. Lehet hogy egy ritkább ponthalmazzal is nagyon jól tudsz érzékelni egy sötét részt, emellett ilyenkor nem kell annyit megmunkálni.

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:55 | Üzenet/Post # 15
alapvető tag
Tomi, KisKZ, Köszönöm !!!
Mostmár csak azt kell eldönteni melyik programot használjam.
Tudjátok Én nem szeretk a programok között ugrálgatni amelyiket ajánljátok ,azt megpróbálom felrakni és megtanulni és használni.
Mivel most már jól kibeszéljük ezt a dolgot ,a vége az lesz ,hogy valahogy megpróbálok tükröt megmunkálni ,mert nagyon furdal a kíváncsiság.
Az is elképzelhető . hogy egy egyszerű kis gépezetet is építek hozzá azért ,hogy külön legyen a másik marómtól.
Várom a javaslataitokat.

Kösz

Miki bá

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 21:17 | Üzenet/Post # 16
komoly tag
Miki-bá, sajnos tapasztalat és a technológia alkalmazásának hiányában nem tudok érdemi javaslatot tenni, sem segíteni a téma bejárásban...
Szerintem - legalábbis ismerve a hátterét, hogy használják többen - a MasterGY-féle programot be tudod járatni idővel s némi kísérletezéssel, de nem szeretnék tényleg rossz tippet vagy tanácsot adni.
Én üvegesnél kérdezném ill. alkudnék esetleg törött tükröt vagy hulladékot a próbálgatáshoz, ha előttem állna most ez a feladat. smile

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 21:47 | Üzenet/Post # 17
alapvető tag
Tomi, Semmi rossz tipp nem merülhet itt fel. itt csak tipp van. Aztán ha nem jó akkor próbál az ember egy másikat.
Csak megbeszéljük a dolgot . Ennyi az egész.
Amit itt mutattál az fizetős? v. ?

Tomi Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 10:28 | Üzenet/Post # 18
komoly tag
Miki-bá, ha az IrfanView-ra vonatkozik a kérdés: nem fizető, teljesen ingyenes.

miki-bá Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 20:21 | Üzenet/Post # 19
alapvető tag
Tomi, Igen arra vonatkozik a kérdés. Van a környezetemben egy pár képgyártó , előbb azokat kipróbálom és
ha azokkal nem tudok mit csinálni akkor sikítok.
Kösz mégegyszer.

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 20:29 | Üzenet/Post # 20
alapkő
miki-bá,
Ki tudod próbálni azt amit Tekercselő kért?
Mármint, hogy lefuttatni az általa a pontokból álló képre generált pályát?
Azt mondta sikerült arra a képrem amit mintaképpen betettem a múltkor, egy pályát generálnia.
Lehet érdekes lesz az eredmény.

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC megmunkálás, technológiák » Tükörgravírozás (Tükörgravírozás [Mirror glass engraving])
Oldal 1 / 812378»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016