Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 11
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » Kütyüparádé » LILD Gazdaságos USB mikorszkóp (USB mikorszkóp)
LILD Gazdaságos USB mikorszkóp
KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 20:09 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Hogyan készítsünk gyorsan és egyszerűen fillérekből 100x-os nagyítású USB mikorszkópot?

Hát így! smile

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 20:37 | Üzenet/Post # 2
alapkő
Sziasztok!

Amatőr kéréseére ledokumentálom itt Nektek, hogy hogyan készítettem 4E Ft-ból egy 100x-os nagyítású USB mikroszkópot.

Az alapot egy a LILD-ben 1200Ft-ért vásárolt TRONIC (???) szebmikroszkóp adja:

Finomfókusz állítás, kapcsolható megvilágítás (most ezen a képen még elemről), a normál használazkor állítható nagyítás 60x-tól 100x-osig terjed:

Alapértelmezésben két AAA-s elem adja a megvilágító lámpa "erejét".

Aminek a megvilágítási irányát egy kis "pöcökkel" tudjuk beállítani.

S amivel USB-s, PC-re csatlakoztatható eszközzé tudjuk változtatni a mikorszkóppunkat, az nálam egy MUSTEK WCam 300A webkamera.

Mivel a leírás kedvéért bontottam vissza a már használt mikorszkópot, így azu állapota (mondjuk úgy) szerelésképes. smile
Ez azt jelenti, hogy a fókuszlencse tartóját letekertem már róla, és a tartóból magát a fóluszlencsét is kiszereltem.
A fókusz beállításában kifejezetten zavaró, ha egy plusz lencse is szerepelt a mikorszkóp saját lencséi mellett.

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 20:54 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Nos, akkor nézzük a szerelés menetét!

Mivel én fix 100x-os nagyításra állítottam be a mikroszkópot így elsőre kitoltam a nagyítást a levégső határra és el is távolítottam az állító kallatyút:

Majd egy pár tekerésnyi szigetelőszalaggal fixáltam ebben a helyzetben:

A kamera rögzítésére azt találtam a legbiztosabb megoldásnak, ha a lencsetartón keresztül fogom majd meg, ugy hog ymindig merőlegesen nézzen rá a mikorszkóp lencséjére. De nem ez csaupán az ok a használatára!
Ahhoz, hogy a mikorszkóp lencserendszerének a fókusztatrománya a kamera szenzorára essen ezért ez az elem az ami a szenzor és az első lencse közötti távolságot is megadja. HA ennél közelebb lenne a kamera szenzora, a mikorszkóp finomfókuszálának határai kívül esnének a szenzoron, vagyis soha nem tudnánk éles képet beállítani.
Tehát előbb rápróbáltam a lencsetartót a mikroszkópra:

Majd a legolcsóbb szigetelőszalagból előbb egy olyan átmérőjú peremet tekertem fel a mikorszkóp lencséjének szárára, ami éppen eg ypicit nagyobb mint a lencsetartó, majd egy ujabb adag szalaggal felfogtam rá:

Igy, ha később a kamera kész lesz, már könnyen fel lehet erősíteni a mikorszkópra:

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 21:06 | Üzenet/Post # 4
alapkő
Hogy miért volt szerencsés, hogy Amatőr kérésének engedelmeskedve szétszedtem majd ujra elkezdtem ehhez a leíráshoz összerakni a mikorszkópot?

Egy gondom volt eddig vele:
Eredetileg a fentiek után egyszerűen összetoltam a két részt és így használtam. Az viszont rettentően bosszantott, hogy mindig elemeket kellett tennem a mikroszkópba a tárgyterület világításhoz.
Már kérdezgettem utána, hogy hogyan csapoljam meg az USB-t ahhoz, hogy onnan vegyem le a szuflát, azonban most a szereléskor a szemembe ötlött a megoldás. Eddig is ott volt, de valamiért nem figyeltem rá.

A kamera rendelkezik egy állapotjelző LED-del a tetején, ami mindig világít, amikor az aktív:

Nincs mit tenni, ezt ki kell használni, és a megvilágítás tápját innen kell levenni.
Hozzá is fogtam a barkácsoláshoz.

Két kis csavar tartja össze a kamerát:

Aminek az eltávolítása után az könnyen szétnyitható és már elő is bújik a panel:

Levetkőztetés után, bekapcsolt állapotban ott virít a kiszemelt tápforrás helyén még a kis SMD LED smile :

Terhelt állapotban az eső feszültség értéke a tipikus környéki:

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 21:12 | Üzenet/Post # 5
alapkő
Az én elektronikai antitálentumságomnak és a tapasztalatlanságonak köszönhetően elég rendesen megszenvedtem amíg sikerült kiforrasztanom a LED-et, majd a helyére beforrastanom a két vékonyka vezetéket:

Utána kevertem egy kis Epoxy ragasztót:

...és fixáltam vele a vezetékeket, hogy a mozgatásukkor később nehogy letépjem a vezetőfóliát a PCB-ről.

Ne felejtsétek el utána lezárni a ragasztót rendesen! smile

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-01-07, 21:20 | Üzenet/Post # 6
alapkő
A száradás után kezdődhet is az összeszerelés:

Gyakorlatilag semmi vészes és kérdéses nincs is már ilyenkor. Kifűztem a LED helyén a derótokat,

Utána feltekertem a kamerát a lencsetartóra és ismét a jóbarát szigetelőszalaggal rögzítettem:

A mikorszkóp harcra készen:

A tárgymegvilágítás eszményi lett:

....és a kamerához kapott, vagy bármely más Camera Capture szoftverrel már nézhetjük is és akr rögzíthetjük is azt amit vizsgálunk:

Itt pedig egy kis videó, amit már az elektronika topicban mutattam:

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-01-08, 07:48 | Üzenet/Post # 7
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Zseniális!
Nagyon köszönöm a leírást, most méginkább kedvem lett építeni egyet smile

H1i.hu

Fórum » HOBBYCNC » Kütyüparádé » LILD Gazdaságos USB mikorszkóp (USB mikorszkóp)
Oldal 1 / 11
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016