Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 3123»
A fórum moderátora: KisKZ, csiki, Tomi 
Fórum » megmunkálási módok, technológiák » Műhelytitkok » Házi készítésű műhely eszközök, szerszámok (Házilag készült eszközök, szerszámok bemutatása)
Házi készítésű műhely eszközök, szerszámok
Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 20:52 | Üzenet/Post # 1
komoly tag
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 309
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Helyzet/Status: Offline
*
Házilag készült műhely- és egyéb eszközök, szerszámok, kellékek bemutatása

*

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-05-25, 22:30 | Üzenet/Post # 2
komoly tag
Szia Mindenki!

Néhány képben és mondatban bemutatnám egy nemrégiben elkészült kis eszközömet.
Egy optikai úton központozható pontozó, aminek minden alkatrésze házilag készült (amolyan első próbálkozásként az optika terén).
Külföldi oldalakon és könyvekben többször is találkoztam ehhez hasonló kis segédeszközökkel, gondoltam nekem is lehetne egy ilyenem. smile

Egy célkereszttel ellátott lencséből (nagyítóból), egy "tájoló testből", és egy karbid betétes pontozóbetétből áll össze a készlet:

A "tájoló test" elkészítése külön magyarázatot azt hiszem nem igényel. Egy mondhatni tetszőleges alakra esztergált acél forgástest (sima szabályos henger is lehetne - lényeg, hogy fogása legyen), a lencse és a pontozóbetét átmérőjének megfelelő furattal. - A furatot 8.5 mm-es átmérőre dörzsáraztam.

A lencse készítésének érdekessége, hogy gyakorlatilag semmilyen optikai számítást, optimalizálást nem alkalmaztam hozzá. Egy bazinagy plexidarabból kifűrészeltem egy hasábot, azt hengeresre esztergáltam, majd a két végére egy-egy rádiuszt (gömbszeletet) reszeltem. Miután meg volt ez a nagyolt "kb. lencse alak" :), ezres finomságú polír papírt műszerolajjal megkenve és egy fadarabhoz fogva elsimítottam a felületeket, majd végül egyszerű műszerolajjal kevert fogkrémes pamutronggyal 100-200 rpm körüli fordulatszámon teljesen átláthatóra políroztam. - nagyobb fordulaton olaj nélkül, illetve nagyobb rászorítás esetén már hajlamos megolvadni a plexi!
(Itt külön elnézést kérek, hogy a folyamat egyes lépéseiről nem készültek képek, alkalmasint ha gyártok egy újabb ilyen lencsét, egyenként lefotózom a különböző fázisokat.)

A gömbfelületek elkészítése után, ezzel a képen látható gyorscserélős késtartóba fogható karctűvel bekarcoltam az alulsó felületre három kört (0.5, 1 és 2 mm átmérőben), majd a tokmányt 90 fokot forgatva a két szálkeresztet. Karcolás után sima alkoholos filctollal kihúztam a karcolás nyomokat, majd ismét a fent említett polírozással letisztítottam a felesleges filcnyomokat.

A lencse "gyártás" végeredménye pedig durván ilyen lett:

A nagyítását 3-4-szeres közöttire saccolom
(a képen többnek látszódhat, de ez a fényképező optikáinak összeadódásából keletkezik szerintem):

A pontozóbetétet viszont már szívósabb, edzett acélból esztergáltam, az 1/8"-os karbid betét furatát 3mm-es fúróval előfúrtam, majd kb. 3.16-3.17 mm-re bővítettem egy parányi furatkéssel. (Azért írom, hogy kb. mert százados tartományban általában nem igazán minősítem hitelesnek a digitális tolómérőim furatmérését.) A furat elkészülte után egy vaslapon kalapáccsal ráütöttem a betétet egy törött és csorba karbidszárra. Eztán visszafogtam a tokmányba, a "Dremel-t" a késtartóba (erről majd külön hozzászólásban) és végül egy pici 30 mm-es gyémántkoronggal (lásd alábbi fotó) kb. 120-130 fokosra köszörültem.

Végezetül pedig egy próbapontozás eredménye:

Nem állítom, hogy tökéletesen pontos a "műszer", van még jó pár dolog amit csiszolni kell rajta, de első tapasztalatok alapján merem mondani és javasolni is a bátrabbaknak, vállalkozóbb szelleműeknek, hogy érdemes optikai dolgokat barkácsolni, ilyesmikkel kísérletezni a műhelyben!

Megj.: Nagyon sok pontozásnál többször is elő-elő fordult már, hogy "elfelejtettem" cserélni a nagyítót a pontozóbetétre, és majdnem a lencsére ütöttem egy jó nagyot... smile

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 05:30 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Tomi, nagyon ötletes holmi, gratulálok!

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 10:52 | Üzenet/Post # 4
komoly tag
Amatőr, köszi! De nem saját ötlet...
Az az ötletet adóval azt hiszem, hogy itt találkoztam először: http://www.gadgetbuilder.com/OpticalPunch.html
Vagy 75 dolcsiért meg is lehetne venni: Littlemachineshop

Tomi Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 11:05 | Üzenet/Post # 5
komoly tag
Eléggé sok problémát okozhat, amikor nem sikerül merőlegesen bekezdeni az első néhány menetet menetfúrásnál.
Túl nagy eltérés esetén a menetfúró az első 3-5 menet után elég csúnyán megszorulhat, ha nagyon nincs szerencsénk akkor el is pattan...
- Utálatos dolog...

Eszterga kell az elkészítésükhöz és egy, a menetfúró szárával azonos méretű fúró. Ha szorulna a szár, akkor egy fémpálcára tekert csiszolópapírral picit kibővíthető a furat.

Szerintem egy jobb állványos- v. oszlopos fúrógépen is készíthetők hasonló eszközök. Nem kell feltétlenül hengeresnek lenniük, inkább a sík talpfelület lényeges és hogy erre a felületre merőleges legyen a furat.

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 18:07 | Üzenet/Post # 6
alapkő
Quote (Tomi)
Nem kell feltétlenül hengeresnek lenniük

Tomi, ezeket a furatokat akár egy 40mm vastag téglatest anyagba is el lehet készíteni, akkor benne van az egész sorozat, nagyobb a felfekvő felület és nehezebben veszik el smile

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Csütörtök, 2011-05-26, 18:26 | Üzenet/Post # 7
komoly tag
Amatőr, teljesen jó szerintem úgy is, ahogy írod! A lehetőségek tárháza elég gazdag szerintem, kedvére variálhat a készítő. smile
Én úgy vagyok vele, hogy inkább vesszen el (megtalálom), de apróbb dolgokhoz is használom az ilyesmiket, azokra nem igazán szeretek féltéglát pakolni. smile (Lelkem mélyén még mindig a műszerek a szakterületem. smile )

++ Közben kicsit utánaszámoltam... A 40 mm anyagvastagság csak kb. M6-os menetfúróig elég, nagyobb átmérőhöz (bár menetfúrója válogatja) már vastagabb anyag kellhet.

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 12:12 | Üzenet/Post # 8
komoly tag
Körközpontozó derékszög:
(Egy darab acéllemezből - kézzel reszelve, de műanyagból ki lehet marni CNC-n is...)

Csatolások/Attachments: 6291056.jpg(18Kb) · 4713693.jpg(110Kb) · 9790856.jpg(103Kb) · 5740912.jpg(84Kb) · 5384475.jpg(106Kb)

Amatőr Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 15:28 | Üzenet/Post # 9
alapkő
Quote (Tomi)
Körközpontozó derékszög:

Tomi, ez egy nagyon hasznos eszköz, már több helyen találkoztam vele.
Amit nem értek hogy nem nagyon látok olyan megoldást ahol a vezető egyenes kiérne legalább a két tüske vonaláig.
Így egy húzásra nem lehet átmérőt rajzolni (mondjuk nem nagy hátrány, csak csodálkozom mert elég egyszerűen megoldható)
Gondolom azért gyakorlat is kell hozzá, nem mindegy mennyire húzod a vonalat az egyenes mellé.

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 15:36 | Üzenet/Post # 10
komoly tag
Amatőr, szia!

Igazából ezen én is csak akkor gondolkodtam el, mikor már elkészült. smile
Az eredeti célja a középpont keresés. Elforgatva és úgy húzva az egyeneseket adja a középpontot. Mikor "tesztelgettem" akkor kapcsoltam én is, hogy jobb lett volna kihozni a peremig, de most már mindegy...

Amatőr Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 19:49 | Üzenet/Post # 11
alapkő
Tomi, rajzoltam egyet, hát szép nem lett, valami ilyenre gondoltam.
Most már csak egy lézeres ismerős kell aki kivág úgy 10 darabot smile
Csatolások/Attachments: Kozpont.dxf(12Kb)

H1i.hu

Az üzenetet módosította/Modified by Amatőr - Hétfő, 2011-05-30, 19:49

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 20:00 | Üzenet/Post # 12
komoly tag
Amatőr, majdnem, mint az általam feltöltött rajz... smile
Viszont kicsi átmérőnél még ennél is kilóghat a kör széle az egyenes alól. smile
Én direkt nem szórakoztam CNC-vel. Azért van annyi fura vonal azon a kör anyagon, mert ott "kalibráltam". Mire mindent összerakok, felkutatok, kikísérletezek hozzá (avagy felhajtok egy lézeres ismerőst), addigra kettőt is kifaragok kézzel.
Reszeltem, húztam egy vonalat, majd fordítottam 180°-ot. Amikor forgatás után fedésbe kerültek a vonalak, - akkor lett kész. smile
Jó lett volna azért, ha egy élvonalzóval tudtam volna ellenőrizni az egyenességét, na de olyanom nincs...

Ja igen még valami: a 10 db különféle méretekben az igazi. Csak bizonyos tartományban van átfogásuk ezeknek sajna, én is a leggyakrabban használt méretekhez kicsinyítettem inkább. (Hátrány, hogy minél kisebb, annál nehezebb pontosra csinálni.) Szóval nem igazán lehet ugyanazzal az eszközzel a 20 forintost központozni, amivel a bakelit hanglemezt... smile

Amatőr Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 20:12 | Üzenet/Post # 13
alapkő
Tomi, jogos, ez csak egyféle átmérőtartományban működik. Akkor fogjuk rá hogy sörnyitó (egyesek szerint minden az). smile

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-05-30, 20:24 | Üzenet/Post # 14
komoly tag
Amatőr, adtál most egy jó ötletet. De erről majd később ill. máskor... smile

miki-bá Dátum/Date: Kedd, 2011-05-31, 20:12 | Üzenet/Post # 15
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Amatőr, Nagyon jó a rajz ! Ha nem haragszol le is nyúltam wacko

Magamnak bíztos csinálok egyet.

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-07-02, 09:46 | Üzenet/Post # 16
alapkő
A héten készült hulladékanyagból ez az egyszerű indikátoróra állvány:

A szerszám magasságmérést tervezem vele megoldani, próba még nem volt, kell majd egy lapos felület amit a szerszám érinthet.
Az egész magassága úgy 81mm körül van.
Alul is van egy furat az óra mozgó részének:

A mérést úgy tervezem hogy egy órás tolómérővel összenyomom mondjuk 80mm-re az eszközt, megjegyzem hol áll.
Ezután a szerszámmal addig megyek lefelé amíg ugyanazt az értéket nem mutatja, majd beütöm a 80mm-t a programba.
Eddig csak elmélet, remélem beválik.
Csatolások/Attachments: 8913874.jpg(273Kb) · 2246279.jpg(280Kb)

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Szombat, 2011-07-02, 10:05 | Üzenet/Post # 17
komoly tag
Amatőr! szia!
Ezt nagyon klasszul összehoztad!

Egy ötlet +ba: azt hiszem az óráról a mérőcsap a tieden is lecsavarható.
Ha befúrsz menetet egy 3-5 mm vastag alu...réz v. acél "tappancsba" , lefűrészeled egy csavar fejét, megreszelgeted, behajtod, akkor a mérőcsap - nagyobb géppark nélkül - kicserélhető lesz nagyobb felületre.
Ahogy a gyári "tool settereknél" is van. Ha mázlid van, a Te órádban is M3-as menet van. Remélem legalábbis.

És egy icipici kötözködés, de nem annyira lényeges dolog. smile
Műszert sosem "szúrok" csavarral rögzítésként. Inkább befűrészelek valamelyik oldalon, hogy a csavart húzva "kengyelként" szorítsa az alu az óra nyakát. Az óra edzett és szívós anyagból van, a csavar puhább, nem feltétlen rongálja, de megeshet, hogy nyomot hagy a csavar.

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-07-02, 20:38 | Üzenet/Post # 18
alapkő
Tomi, igen cserélhető a mérőcsap ( ezt a szót kerestem korábban smile )
A csavar és az óra hengeres része közé teszek majd egy kis alu tappancsot, teljesen igazad van, nem jó így.
(fusiban készült nagy sietve, örültem hogy összeállt)

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2011-07-02, 20:47 | Üzenet/Post # 19
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Quote (Amatőr)
Tomi, igen cserélhető a mérőcsap ( ezt a szót kerestem korábban )

Nono!!!
A mérőcsap az más!
Egyébként abból is van egy pár méret itthon. Majd teszek fel képet róluk.

Tomi Dátum/Date: Szombat, 2011-07-02, 21:21 | Üzenet/Post # 20
komoly tag
No, a könyv szerint nem mérőcsap, hanem tapintó a pontos megnevezése, elnézést kérek smile

A tapintó pedig a tengelybe van csavarmenettel behajtva, a tengely pedig a hüvelyekben mozog.
(Az alsó hüvely külső palástjánál van az óra rögzítve...)

Fórum » megmunkálási módok, technológiák » Műhelytitkok » Házi készítésű műhely eszközök, szerszámok (Házilag készült eszközök, szerszámok bemutatása)
Oldal 1 / 3123»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016