Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
  • Oldal 9 / 9
  • «
  • 1
  • 2
  • 7
  • 8
  • 9
A fórum moderátora: KisKZ, Amatőr, Tomi, csewe  
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Általános mechanikai topic (Általános mechanikai topic)
Általános mechanikai topic
KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 22:02 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3085
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
.
Mechanika témában bármi ami érdekes, ami kérdéses....

afulop Dátum/Date: Szerda, 2018-01-24, 21:08 | Üzenet/Post # 161
nézelődő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 12
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
A mai nap döntöttem a méreteket illetőleg .Rendeltem 2 db 20-as tengejt  1 métereset ,és 2db 16-os tengejt 60 centiset. Meglátjuk mit tudok kihozni ezekből a méretekből. A menetes szárra én is gondoltam ,hogy túl lassú lesz, A kopásuk miatt nem aggódom, mivel könnyen cserélhetőek, De lehet hogy kezdésnek rajzoláshoz mégis csak bordázott szíjat és kerekeket fogok venni az X-Y tengejhez. Az lenne a kérdésem hogy milyen tapasztalatotok van az EBAY-on vásárolt lineáris csapágyak és  golyósorsókkal kapcsolatban ( Kínából)? Mennyire pontosak ill tartósak? A vezérlő amit írtál ( TB6600 )illeszkedik az ardduinó unóhoz is ? Hogy is kell ezeket összekötni három tengejes vezérléshez esetleg lézerhez? Úgy tűnik hogy az arduinót tudom jól kezelni a rajzoláshoz ,de maráshoz szükségem lesz vajon Mac3 ismeretekre is?A GRBL beállításait már elég jól átlátom Szeretnék maradni inkább a soros portot használó elektronikánál. Sajnos én Vas megyében lakom és senki nincs a közelembe aki egy kicsit is érdeklődik ehez a témához. Ha valaki esetleg Vas megyéből van ezen a fórumon szivessen venném ha személyesen is megoszthatnánk a tapasztalatainkat

kaqkk Dátum/Date: Szerda, 2018-01-24, 22:00 | Üzenet/Post # 162
aktív tag
Üzenetek/Posts: 173
afulop, Van jó és rossz hírem , a lintengelyek és golyósorsók hobbi célra tökéletesen használhatók (ez volt a jó) A rossz hír hogy a tb6600 csak mókolással házasítható az arduinóhoz  (az ardu hüvelysorába tüskesort dugsz és arra forrasztasz vezetékeket amiket bekötsz a tb 6600 sorkapcsaiba . Ja ! és teljesen jó (rajzgépnek-lézernek) a bordásszíjjas hajtás

Az üzenetet módosította/Modified by kaqkk - Szerda, 2018-01-24, 22:01

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-01-26, 20:21 | Üzenet/Post # 163
nézelődő tag
Köszönöm a segítséget .Még  a végállás kapcsolók és a stopp gomb működésével kapcsolatban lenne szükségem információra. Mindkettő megállítja a gépet, de a végállás kapcsoló bekötése és működése még nem pontosan értelmezett számomra. Kell-e mindhárom tengely elejére és végére is bekötni vagy a 0 pozició elé nem fontos?
Ha bordásszíj hajtást alkalmaznák ,az Y tengej 1 méter hosszúságában ,nem fog a szíj lazasága ,bemozgása gondot okozni? Ha később a lézert választanám milyen teljesítményüt javasolnátok amive esetleg 0,5 -ös rétegeltlemezt vagy plexit is el lehet vágni?

kaqkk Dátum/Date: Péntek, 2018-01-26, 20:33 | Üzenet/Post # 164
aktív tag
afulop, Lehet hogy a tapasztaltabb kollégák megköveznek ezért de nekem az a véleményem hogy egy lézergépre felesleges a végálláskapcsoló ,a kis motorok nem tudnak kárt tenni a vázban ha felütközik a végén az X -Y tengely .A mozgatásról :  1m en már nagyon könnyen beleng a szíj ezért nagyobb távon már az omega hajtást használják. Ennek  az a lényege hogy a szíj fekszik egy felületen és csak a motor ékszíjtárcsája előtt emelkedik fel majd utána visszasimul egy omega betűt formálva (az ebay -es lézergravírozók mind ezt a megoldást használják)ezen a képen látszik

Az üzenetet módosította/Modified by kaqkk - Péntek, 2018-01-26, 20:41

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-01-26, 21:09 | Üzenet/Post # 165
nézelődő tag
Ez az a vezérlő amit említettél  https://www.ebay.com/itm....CFY1dp5
Ebből kellene hármat vennem vagy ez már egyszerre tudja vezérelni a három motort?

kaqkk Dátum/Date: Péntek, 2018-01-26, 22:26 | Üzenet/Post # 166
aktív tag
afulop, 3db kell belőle És ajánlanám hozzá ezt a vezérlőt (arduino helyett)

afulop Dátum/Date: Vasárnap, 2018-01-28, 13:54 | Üzenet/Post # 167
nézelődő tag
Ez a vezérlő amit javasolsz hasonlóan működik mint az arduinó- GRBL? Hol lehet letölteni hozzá megfelelő szoftwert? Esetleg valamilyen magyar nyelvű leírás a használatáról? Az Ebayon azt írják hogy MAC 3 kezeli. De az viszont LPT porton komunikál.

kaqkk Dátum/Date: Vasárnap, 2018-01-28, 17:05 | Üzenet/Post # 168
aktív tag
A helyzet az hogy ez a vezérlő nem kezeli a mach 3 at hanem helyettesíti . Természetesen a kínai küldi hozzá a szoftvert és a jelszót . A használata egyszerű és magyar nyelvű a kezelő felület . A demó verzió letölthető a planetcnc oldalról .

afulop Dátum/Date: Hétfő, 2018-01-29, 18:59 | Üzenet/Post # 169
nézelődő tag
Bocs hogy ilyen sokat kérdezek de rettenetesen érdekel ez a téma.Lassan összegyűlik minden cucc amivel már elkezdhetem végre az építést ,csak az Ebay-ról érkeznek lassan a megrendelt alkatrészek ,
Azt hiszem mindenképp fogok végállás kapcsolókat használni mivel a DVD-ből készített Plottermen is tapasztaltam ,hogy ha rossz beállítást használtam a lépéshossz -miliméter beállításnál akkor könnyen túlszalad a lehetséges max területen, de ugye a DVD motornál ez nem jelentett nagy gondot viszont itt lefolythatja a NEMA motorjaimat ,ami nem igazán tenne jót nekik. Jó lenne még némely infó a végállás kapcsolók működéséről esetleg egy-két free softwer ajánlás amit használhatok majd lézerhez -g-kód készítéshez stb

kaqkk Dátum/Date: Kedd, 2018-01-30, 18:29 | Üzenet/Post # 170
aktív tag
A kisgépemen nema23 as  mocik voltak és én is jártam úgy hogy "kifutott" a gép a méretből , fölütközött de semmi gond nem volt a motorokkal (lépést vesztettek és kész) Nem -nem akarlak lebeszélni a végálláskapcsolókról csak leírtam hogy hobbigépnél áttétel nélkül nem tesz kárt a gépben ha felütközik ! A nagygépemen nekem is lesz .. A G kódot én az ASPIRE nevű programmal csinálom nekem ő vált be .

afulop Dátum/Date: Vasárnap, 2018-03-04, 18:00 | Üzenet/Post # 171
nézelődő tag
Ma elkezdtem hegeszteni a kisebbik gépemet ,ugyanis annyi alkatrészem összejött hogy egyszerre kettő gépre is futja, Ez a a kissebbik lesz a rajz vagy lézer cnc .12-es  tengejekből 600x500x350 mm teljes méretben   . A hasznos munkaterülete ha jól számolom 350x290 lesz. És mivel maximalista vagyok ez is zártszelvényből készül. A másik  nagyobb  géphez még gyüjtögetnem kell de már itt is adottak a méretek 1000x 600x400 alapterülettel 20-16 -os tengelyekkel Ezzel már remélem marni is lehet majd. De most inkább a kissebbre koncentrálok. Megjöttek hozzá a lineáris csapágyak is ami így első ránézésre elég jónak igérkezik  Ennél azt hiszem maradok egyenlőre az ARDUINO-CNC SHILD -DRW8825 -NEMA17-BORDÁSSZÍJ HAJTÁS  párosításnál. Szerinem ezzel már el lehet kezdeni tanulni az alap dolgokat.
Köszönöm az eddigi hozzászólásaidat , ha majd újabb kérdések merülnek fel jelentkezem

Hozzáadva (2018-03-04, 18:00)
---------------------------------------------
Újabb kérdéssel fordulok hozzátok. Azok válaszát várom akik arduino  CNC shild használatával tisztában vannak ill ez által vezérelt cnc gépet használnak.
Elkészült a kb 40x  35 cm munkaterületű rajzoló ill lézer gravírozó gépem klónozott Y tengellyel  (Bordásszíj hajtással Még lézer nincs))ami mehanika szempontból szinte tökéletes lett viszont   a szoftveres feladatoknál sokfajta hibával találkoztam.
Az összeállítás: Nema17  2 A motorok  -Arduino Uno Cnc Shild- DRV8825 meghajtók. Sajnos egyenlőre csak 12V 5A táppal tudom meghajtani mert még nincs kész teljesen a nagyobb teljesítményű tápom. A DRV 8825 meghajtó áramlimitjét 1 A-ra állítottam ( Vref=Motor amper:2 ) A GRBL master ZIP van feltöltve az Arduinóra. Többfajta szoftvert kipróbáltam és azt tapasztalom hogy a lézerprogramoknál  ahol nincs Z tengely csak servo motoros toll emelés lehetséges. jóll működik a gép.
A 3dp burner--és a  Leser glbr 2.8.35  proramok viszonylag jól működnek  a GRBL paraméterek helyes beállításával. Viszont próbálkoztam a UniversalGcodeSender-- grblcontroller--GrblGru programokkal ahol próbálgattam a Z tengelyhez csatolt motort is. Sajnos kevés működés  után lefagynak a programok Újraindítás után újra működik aztán megint rossz.
Van hogy el kezd rajzolni egy képet és féluton leáll  . Az USB kábel kb 1 méter hosszú ,Lehetséges hogy rossz az adatátvitel ? Esetleg kevés neki a 12 V? De akkor a Leser GRBL miért működik  jól? Segitsetek megkeresni mi lehet a hiba.
Esetleg a paramétereken kellene módosítanom ?
Ezeket használom:
$0=200 (step pulse, usec)
$1=5 (step idle delay, msec)
$2=0 (step port invert mask:00000000)
$3=0 (dir port invert mask:00000000)
$4=0 (step enable invert, bool)
$5=0 (limit pins invert, bool)
$6=0 (probe pin invert, bool)
$10=3 (status report mask:00000011)
$11=0.020 (junction deviation, mm)
$12=0.002 (arc tolerance, mm)
$13=0 (report inches, bool)
$20=0 (soft limits, bool)
$21=0 (hard limits, bool)
$22=0 (homing cycle, bool)
$23=0 (homing dir invert mask:00000000)
$24=1000.000 (homing feed, mm/min)
$25=1000.000 (homing seek, mm/min)
$26=250 (homing debounce, msec)
$27=1.000 (homing pull-off, mm)
$100=7,5000 (x, step/mm)
$101=7,5000 (y, step/mm)
$102=36,000 (z, step/mm)
$110=2000.000 (x max rate, mm/min)
$111=2000.000 (y max rate, mm/min)
$112=2000000 (z max rate, mm/min)
$120=200.000 (x accel, mm/sec^2)
$121=200.000 (y accel, mm/sec^2)
$122=200.000 (z accel, mm/sec^2)
$130=200.000 (x max travel, mm)
$131=200.000 (y max travel, mm)
$132=200.000 (z max travel, mm

Topi Dátum/Date: Szombat, 2018-03-17, 18:14 | Üzenet/Post # 172
barátkozó tag
Üzenetek/Posts: 93
afulop, szia!

Fentebb írtad, hogy Vas megyei vagy és gépépítésre adtad a fejed. Én Zala megye északi részén lakom, ha érdekel, akkor szívesen megmutatom a gépemet. Az építéséről itt találsz részleteket: Topi gépe

Topi

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-10-05, 20:08 | Üzenet/Post # 173
nézelődő tag
Sziasztok
Jó ideje már hogy utoljára irtam itt .Az elmúlt időszakban rengeteg tapasztalatot szereztem a korábbiakban leirt és elkészitett Arduino CNC plotterrel kapcsolatban. A korábban tárgyalt hibák sorra megoldódtak és a rajzoló eszközből egy komplett kis marógépet sikerült varázsolnom ami ugyan nem elég stabil a12-es lineáris tengelyeivel a maráshoz de arra nagyon alkalmas hogy a programozást ,referencia beállitást ,érintő lemez használatát , végállás kapcsolók használatát és minden olyan műveletet amire az arduino GRBL képes gyakorolni lehessen. Időközbem magyarositottam hozzá megfelelő kezelő szoftvert is az eredetileg Spanyol CNC control 2.4 ver programból. Elég sok fejtöréssel  készitettem hozzá egy zavarszűrő elektronikát is azért hogy a végéllás kapcsolók működő képesek legyenek a CNC shild-be bekötve. Hamarosan teszek fel róla képet vagy videót is. Azoknak a kezdőknek akik kedvet éreznek arduinóval vezérelt kissebb gép épitésébe és elakadnak valamilyen problémával szivesen segitek

Megfertőződve a gép épitésének sikereiben ,tovább léptem ,és belefogtam egy nagyobb fa megmunkálásra alkalmas komolyabb gép épitésébe. Ami még mindig nem a profi kategória lesz, mivel sajnos ahoz nincs meg  a megfelelő gépparkom és anyagi lehetőségeim is korlátozottak.
Ennek a gépnek a vázszerkezete teljesen fémből készül és már jelenlegi állapotában is homokkal kitöltve kb 150 kg-ot nyom. Fa marásához tervezem elsősorban kb 800x800 hasznos munkaterülettel. Lpt portos vezérléssel és legalább 3nm nyomatékú motorokkal, golyós orsókkal.
Igy az épités felénél is van néhány dolog amire rájottem hogy nem igy kellett volna, többek között arra hogy az Y megvezetéséhez talpas sineket kellett volna vennem. De mindezt azért irom le hogy a további tervezésben esetleg ti is segitsetek kiválasztani a helyes alkatrészeket
Néhány kép a jelenlegi állapotról

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-10-05, 20:14 | Üzenet/Post # 174
nézelődő tag
A képeket kisebbre kellett konvertálnom
Csatolások/Attachments: 5297255.jpg(42.3 Kb)

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-10-05, 20:17 | Üzenet/Post # 175
nézelődő tag
Egyszerre csak egy képet lehet
Csatolások/Attachments: 2458867.jpg(38.5 Kb)

afulop Dátum/Date: Péntek, 2018-10-05, 20:18 | Üzenet/Post # 176
nézelődő tag
És mégegy

Hozzáadva (2018-10-05, 20:25)
---------------------------------------------
És egy link az első gépről , ezen még csak rajzolni tud.

https://www.youtube.com/watch?v=E9hFK7vivx4

Csatolások/Attachments: 8159792.jpg(38.5 Kb)

afulop Dátum/Date: Szombat, 2018-10-13, 17:29 | Üzenet/Post # 177
nézelődő tag
Átalakitva nyákmarónak
Csatolások/Attachments: 5136925.jpg(35.6 Kb)

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Általános mechanikai topic (Általános mechanikai topic)
  • Oldal 9 / 9
  • «
  • 1
  • 2
  • 7
  • 8
  • 9
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2018