Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 2 / 3«123»
A fórum moderátora: KisKZ, Amatőr, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Kivágóplotter (Kivágóplotter megoldások)
Kivágóplotter
KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 21:59 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Kivágóplotter megoldások, kilakítások.

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2011-01-13, 16:52 | Üzenet/Post # 21
alapkő
Quote (Tomi)
Vagy ezt csak mint eshetőséget írtad?

Igen! Egyelőre csak beszélgetek a cselekvés helyett... Ez amolyan tapogatózás csak.
Egy picit félreteszem ezt a témát, mert megint nagyon sok van elől.
Ha eljutok oda, hogy lesz idő rá, folytatjuk a dolgot, és előtte finoman megbontom a dolgot és teszek majd fel képeket.

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-01-18, 18:47 | Üzenet/Post # 22
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Péter! Sikerült hozzájutnom kisméretű szolenoidokhoz, ha mégis a fej mellé kell pakolni akkor jó lehet.
24V-os. Ha kell küldöm, csak szólj!

Csatolások/Attachments: 8800057.jpg(74Kb) · 1525390.jpg(66Kb)

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-01-19, 18:35 | Üzenet/Post # 23
alapkő
Amatőr,
Húúú.
Köszönöm a felajánlást. Előbb rendbeteszem a Sneci féle szervót, utána lehet belekezdek ebbe.
Most ahhoz megérkezett Lacitól minden.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 19:20 | Üzenet/Post # 24
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 155
Kitüntetések/Medals: 2
Ahoj!
Immáron tegnap óta én is plotter-mágus vagyok biggrin
(Mágus: Harry Plotter nyomán)
Sajnos viszont a tapasztalatom nulla a dologhoz.

A gondom a következőcske:
1: nincs se tollam, se vágókésem hozzá, tehát semmi se XD Majd veszek, most még ismerkedek.
2: nincs saját drivere. sad
3: Fő gépem egy laptop. Azon nincs LPT. Van CNC-re szánt PC-m, minimális programokkal, és szűz, netmentes XP-vel. Erre nem szeretnék 26 féle progit felrakni, így a szoftverezésben is segítséget kérnék, hogy mit érdemes felrakni.

A3-as, Houston Instruments HI-1117E. Nem gondoltam volna, hogy sehol sem találok drivert hozzá sad Roland driverekkel próbáltam eddig.

Sima nyomtatásban a szöveget szépen kiírja, gyönyörűen dolgozik, de sajnos a lap közepén kezdi a nyomtatást.

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 20:34 | Üzenet/Post # 25
komoly tag
Üzenetek/Posts: 310
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Sir-Nyeteg, ne is keresgéld tovább a drivert, ha csak nem Linuxot használsz... A HP plotterek háza táján is ez a helyzet. Win98 volt az utolsó, ami még támogatta rendszernyomtató szintjén a HPGL 1-et, az újabbak már nem. Más megoldásra lesz szükség a szórabírásához, de ezt kicsit később.
A HI plotterek emlékeim szerint a DMPL nyelvet használják, ami szintén ASCII formátumú, de úgy tudom, hogy a parancsai eltérnek a HP nyelvezettől. DOS programok között nagyobb az esély, hogy találsz olyat, ami tud ilyen kimenetet.
Toll gyanánt bármi megteszi, amit bele tudsz fogatni. (Krokodilcsipesz és befőttes gumi is hasznos segédeszköz lehet egy próbához. smile )
Csak LPT van a plotteren? Illetve DSUB-25 vagy Centronics-36 csatlakozó? Mert a DSUB-25 lehet RS232 is...

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 20:46 | Üzenet/Post # 26
aktív tag
Tomi, Lehet hogy ezt nem hangsúlyoztam ki eléggé:
A plotter működik! Aplikáltam már bele egy tollat, de a kocogtatás miatt nem lesz hosszú életű.
Roland driverrel sima nyomtatóként van most beállítva.
Van rajta dsub25 rs232 felirattal, de a centronics csatlakozóval használom.
A3-as a plotter, A4-es-ként nyomtatva és fekvő módban még a papírméret is jó, de van hogy 1cm-rel lejjebb, vagy hogy 1cm-rel feljebb rajzol a papírra... sad

Hsz-ed alapján úgy látom, hogy nagy tapasztalatod van ezekkel smile
Mivel sima nyomtatóként van most telepítve, így még nem tudom, hogy hogyan kell kezelni, ill mivel hozható létre a HPGL, DMPL fájl. Így szoftveres téren is béna vagyok még. Lényegében tegnap láttam előszőr plottert élőben biggrin
Előre is köszönöm a segítségedet!

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 21:13 | Üzenet/Post # 27
komoly tag
Nem tudtam kivenni, hogy miként próbáltad ki a szerkentyűt, mert ezeknek van sima öntesztjük is általában, számítógép nélkül is rajzolnak néhány érdekes figurát a lapra. smile És akkor viszont tévedtem is, mert a Roland nyelvezete HPGL jellegű nyelvezet (konkrétan HPGL, de kicsi eltéréseket belevittek). Szóval vagy emulációt támogat a plotter, vagy HPGL-t használ és nem DMPL-t. De ez utóbbi nem túl jellemző a HI plotterekre.

Azért említettem az RS232-t, mert írtad, hogy a fő gépeden nincs LPT. Viszont ha van USB, arról egy USB-RS232 átalakítóval minden további nélkül megoldható lehet a plotter hajtása.

Ha rávehető, hogy gond nélkül menjen a Roland driverrel (csak mert ez lenne a legelőnyösebb), akkor szinte kedvedre való vektoros szoftverrel használhatod, pl.: AutoCAD, SignGo, Inkscape, Corel programokkal, stb. Illetve jó néhány nyáktervező alapesetben tud HPGL kimenetet generálni, igaz lehet csak fájlként, de akkor a fájlt csak "kopizni" kell az LPT vagy COM portra, illetve soros kommunikáció esetén terminálprogramból is küldhető a plotterre.
A SingGo belülről támogatja a plottolást, nem igényel drivert, csak nem tudom, hogy ezt a HI típust ismeri-e.

Egyébként a Roland drivereken kívül a Winline nevű dolog jöhetne szóba, mint windows rendszerszintű driver, de ez egy eléggé nehezen hozzáférhető dolog. Más HPGL drivert win alá én sem tudok (kivéve, amit az AutoCad-hoz mellékelnek, de az nem teljesen windows rendszerszintű, csak Autocad-del megy).

Nem találtam semmi infót a 1117-ről a neten. Ez síkágyas vagy dobplotter?

Itt találsz néhány DMPL mintafájlt.
Itt pedig HPGL-eket.
Nyomtatóra másolva vagy terminálból küldve ki tudod próbálni, hogy melyikkel mit művel a plotter.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 21:36 | Üzenet/Post # 28
aktív tag
Tomi, Az a két dolog, hogy lenyűgöztél, és az hogy istenkirálycsászár vagy, az eltörpül a köszönetem mellett biggrin (dehülénhangzikez)
Sajnos nyomtatáskor nem lehet eszközt választani, így a kezébe kell adnom a tollat. Ezt persze bekapcsoláskor hibának érzékeli. És le akarja tenni, persze utána meg toll nélkül akar nyomtatni biggrin
Manuálisan rájöttem, hogy hogyan lehet vele tollat felvetetni. Ki is lehet választani, hogy melyiket vegye fel, majd vissza teszi automatikusan, és utána már nyomtatáskor is kiveszi mindig. Csakhogy 1cm-t idébb, vagy odébb nyomatat sad
Öntesztes rajzot nem láttam még tőle, jó lehet smile
USB soros nem is rossz ötlet!
Eagle export HPGL-jét nem vette be sehogyan sem. Ugyebár egy HPGL megnyitva koordinátákat és parancsokat tartalmaz. Ha ezt ráhúzom a nyomtató ikonra, akkor a betűket, számokat kezdi el nyomtatni, nem a nyáktervet XD (Csekély 1300oldal) Gondolom valami "hpgl nézegető" kell a gépre XD
Jó lehet Eagléből is közvetlenül nyomtatni rá. De akkor kipróbálom a progikat, amiket ajánlottál!
A konkurenciától vettem fool Itt vannak képek. Síkágyas.

Köszönöm szépen!
Holnap folytatom!

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 21:56 | Üzenet/Post # 29
alapkő
Quote (Sir-Nyeteg)
Eagle export HPGL-jét nem vette be sehogyan sem.

Ehhez kell egy HPGL driver amin keresztülelküldöd a plotternek!
Megpróbálom megkeresni neked amit én találtam a multkor Tomi segítségével.

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-01-26, 23:42 | Üzenet/Post # 30
komoly tag
Péter, előbb próbáljuk meg kitalálni, hogy tényleg HPGL kell-e a plotternek. Bár az eddigiek arról árulkodnak, hogy azt a nyelvezetet eszi a plotter, de még nem fixálnám ezt tényként. smile

Sir-Nyeteg,
A síkágyas roppant előnyös nyák rajzolás (ill. előlap és CD-DVD feliratozás) szempontjából. Én most (majd tavasszal) építek egyet a 3db dobplotter mellé. smile

Viszont valamit (de lehet több dolgot is) nem jól csinálunk és értelmezünk!

A toll cserére - kézbeadására nincs most ötletem. Az 1 centi eltérés pedig nem feltétlen gond - ha csak nem kétoldalas a NYÁK. smile

Az eladó azt írja, hogy ő is Roland Driverrel hajtotta - de nyákot nem tudott marni vele. Hát nem egészen értem ezt a mondatát. Marni akkor se fog, ha van program, egy kicsit gyenge a szerkezet hozzá. A rajzolás maratásálló filccel viszont simán megoldható...

Nyomtatók és plotterek kezelésének van egy "ősi" DOS-ból örökölt trükkje, ami működik windows-ok alatt is:
ha van kimeneti fájl (és ez nem csak HPGL-re érvényes, hanem mindenféle nyomtatóra!), akkor parancssorból a "copy fajlnev.plt LPT1" paranccsal elküldi (átmásolja) a nyomtatóra a tartalmát. Az LPT1 helyére értelemszerűen a nyomtatós portja írható (LPT1, LPT2, LPTx ... COM1, COM2, COMx). USB portra sajna nem lehet így küldeni. És azért említem, hogy minden nyomtatóra érvényes, mert a legtöbb nyomtató driver támogat egy egy olyan portot a COM, LPT és USB mellett, hogy "fájl".
Előfordul, hogy a fentiek működnek Total Commanderből is. F5 a fájlnéven, majd a másolás helyének LPT1-et kell írni. Újabb Windowsokban, lehet nem válik be...

Na most ezt a kis regényt azért írtam, mert így az előbbi hozzászólásomban említett HPGL és DMPL mintafájlokat ki tudod küldözgetni egyenesen a nyomtatóra és szerintem látható lesz a papíron, hogy melyik formátumot szereti jobban. smile (Csak mert az általad említett ikonra-dobálást egyelőre nem tartom célszerű megoldásnak a teszteléshez, ezért javallom ezt az alacsonyabb szintű módszert.)
Megj.: ha soros porton van a plotter, akkor egy terminálproggiból (HyperTerminál, Teraterm, Realterm) billentyűzetről is lehet neki egy-egy parancsokat adni... (Csak a terminált konfigolni kell a plotter beállításai szerint)

Másik és legkézenfekvőbb útja a NYÁK nyomtatásnak Eagle-ből: nem a CAM processzort, ill. nem a HPGL exportálást választod, hanem a nyomtatás menüpontot. Majd a nyomtatás dialógusában kiválasztod a Roland nevű "nyomtatót". smile Gyakorlatilag valóban két különböző módszerrel lehet plottolni így. Ez utóbbi konkrétan a driveren keresztüli nyomtatás/plottolás.

Mindkét módszer szükséges lehet különféle feladatoknál.

Annyi kérésem lenne, mert a fotókon pont a lényeg nem látszik, hogy a DIP kapcsolósor melletti táblázatról csinálj már egy fotót, amin olvashatóak a beállítási lehetőségek. Érdekelne miket lehet állítani.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Csütörtök, 2011-01-27, 04:22 | Üzenet/Post # 31
aktív tag
Tomi, rendben!
Ha hazaérek igyekszem kipróbálni ezeket! És csinálok fényképet is!
Köszönöm!

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szombat, 2011-01-29, 22:47 | Üzenet/Post # 32
aktív tag
Majdnem sikerült tartani az időpontot biggrin
Kipróbálgattam a dolgokat, még Eagléből is nyomtattam.
Amit nem értek a dologban az az, hogy a sima nyomtatásnál nem vesz ki tollat, de Eagle-ből nyomtatva a 8. helyről akar tollat kivenni biggrin
Viszont továbbra is néha 1-2 cm-rel odébb kezd el rajzolni, mint előzőleg.

Csatolások/Attachments: 9726727.jpg(114Kb) · 0298981.jpg(112Kb) · 5975275.jpg(114Kb)

Tomi Dátum/Date: Vasárnap, 2011-01-30, 00:36 | Üzenet/Post # 33
komoly tag
Ezek érdekes és tényleg picit zavaros jelenségek...
Azt viszont nem egészen értem, hogy mit értesz sima nyomtatás alatt? Ha Eagle-ben a nyomtatás menüt választod, az is sima nyomtatás. Vagy nem jól értelemezem a dolgot? smile
Ha Eagle-ból exportálsz HPGL-t, az viszont teljesen egyedi "program" lesz, és sok egyéb parancsot is tartalmazhat, mint amit a Roland driver hoz létre...
Ez a néha odébb rajzol dolog pedig olyan, mintha bizonytalan lenne egy végálláskapcsolója a kütyünek.
Átnézted, hogy egyeznek-e a plotter beállításai a nyomtatóbeállításokkal a PC-n?

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Vasárnap, 2011-01-30, 09:02 | Üzenet/Post # 34
aktív tag
Sima nyomtatás: fájl menü / nyomtatás.
"Nem sima" nyomtatás: copy/b pelda.plt LPT1:
Az érdekes az, hogy Eagléből fektetett A4-esre kell nyomtatni, notepadból viszont állóra.
Megvan az elcsúszás oka:
Egyik:
Fenti program nyomtatási különbözőségi hiba.
Másik:
PC nélkül is ki lehet vetetni vele tollat a tartójából. Ha ezt eljátszom, akkor a lap széle és a tartó közötti távolsággal offszetezik. Ha nem játszok ilyent, akkor nem offszetezik.
Kell vennem hozzá tollat, és akkor mehet élesben is a dolog smile
Akkor majd újra zaklatlak biggrin
Köszönöm az eddigieket is!

Viktor Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 17:40 | Üzenet/Post # 35
Fontos tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 658
Emberek.Csak egy kérdés esetleg nem jó a sima mágnes szelep tűt emelgetni?

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-06-07, 18:31 | Üzenet/Post # 36
alapkő
Viktor, abban is szolenoid van, jó kell legyen. A ráadott feszültséggel szabályozhatod a tűerőt (ha pl. lefelé húz a tekercs egy rugó ellenében) Rajzplotterre szerintem nehéz lenne, de gondolom cnc feltétnek szánod.

H1i.hu

Viktor Dátum/Date: Csütörtök, 2011-09-08, 17:33 | Üzenet/Post # 37
Fontos tag
Amatőr, Igen annak és csak kicsi javítás kell a szelepen hozzá.

Hozzáadva (2011-09-08, 6:33 PM)
---------------------------------------------
Üdv emberek ismét.Találtam a neten nézelődve egy érdekes megoldást a plotterkés vezérlésére. video
Remélem láttok benne fantáziát ti is nem csak én.

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2011-09-09, 11:43 | Üzenet/Post # 38
alapkő
Quote (Viktor)
Remélem láttok benne fantáziát ti is nem csak én.

Viktor, nagyon szép kivitelezés, rajz van róla? Nálam is tervben van egy ilyen feltét csak még nem döntöttem el hogyan legyen megoldva a magasságfüggetlen tűerőbeállítás. A rugó nem jó mert ha változik a magasság változik a tűerő is. Talán simán súlyokat kellene rátenni.

H1i.hu

Viktor Dátum/Date: Péntek, 2011-09-09, 18:23 | Üzenet/Post # 39
Fontos tag
Quote (Amatőr)
Viktor, nagyon szép kivitelezés, rajz van róla?

Amatőr, Szia. Igaz ez csak a saját fantáziám,de valami hasonló lehet a kivitel a videón is.Csak a húzó rugó hiányzik az ábrámról.

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-09-10, 07:54 | Üzenet/Post # 40
alapkő
Viktor, már beszereztem egy kisméretű lin sínt és kocsit hozzá, rugó helyett saját súlyával gondoltam a fóliára szorítani a kést, így nem kell nullpontot felvenni és a Z mélységgel állítani a szorítóerőt. Hogy mikor készül el az kérdéses.

H1i.hu

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Kivágóplotter (Kivágóplotter megoldások)
Oldal 2 / 3«123»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016