Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 3123»
A fórum moderátora: KisKZ, Amatőr, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Kivágóplotter (Kivágóplotter megoldások)
Kivágóplotter
KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 21:59 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Kivágóplotter megoldások, kilakítások.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 21:59 | Üzenet/Post # 2
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Szia Péter!
Hogy alakul a plotter? Jutottál valamire?

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 22:00 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Quote (Amatőr)
Hogy alakul a plotter?

smile
Idő idő idő.... Tudod. smile
Egy picit lekaptam esztergával a késtartó vállból, így a magasság már teljesen jó. Viszont a kés leszorítását meg kell oldanom, mert az ami most gyárilag van, sajnos nem elegendő.
Egy sima kis rugó volt ami eddig leszorította. Ezt kell megváltoztatnom, egy erősebbre, de leginkább úgy, hogy állítani tudjam. Mondjuk egy menetes rugóelőfeszítéssel.

Csak nagyon nehéz megtalálni a jó sorrendet a dolgok között.
azt már megtanultam, hogy néha félre kell rakni egy pár dolgot, akárhogy is fáj. Most is 3D modelleket töltögetek, reliefeknek. Délután pedig megyek ki marni. Kell a mutató anyag majd ha megyek vissza melóba.
Például egy kézpárról kértek reliefet, de még nem találam igazán jó alapanyagot, amiből meg tudom csinálni.

A plotternél legalább a szoftveres oldal rendben van már legalább. HPGL1-en keresztül szépen kiviszi a dolgokat.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 22:00 | Üzenet/Post # 4
alapkő
Quote (KisKZ)
Ezt kell megváltozttnom, egy erősebbre, de leginkább úgy, hogy állítani tudjam

Péter! Ez nem olyan nehéz dolog, meg lehet oldani mechanikusan, vagy elektronikával. Én egy egyszerű szabályozható tápegységet tettem a plotterbe, és egy potival állítottam hogy a szolenoid mekkora erővel szorítsa a kést a fóliára.

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 22:00 | Üzenet/Post # 5
alapkő
Quote (Amatőr)
Ez nem olyan nehéz dolog, meg lehet oldani mechanikusan

Biza.:)

Egy picit más az én plotterfejem, de megoldható szerintem ott is.
Csupán azt kell kitalálni majd, hogy egy olyan (mondjuk legyen) Solenoid kerüljön oda ami befér rendesen a mostani feszítő rugó helyére.

Ha egyszer odajutok, csinálok képet a kérdéses helyről.

Egyébként Tomi is pont ezt solenoid megoldás javasolta. smile

Egy másik dolog (ez már nem olyan vészes) hogy azt kell megoldanom, hogy vagy ne fusson ki tollat cserélni, vagy ha kifut, akkor ne akadhasson bele a kés se a tollcsere helynél alul lévő likba, se pedig abba az emeltyűbe ami ott van most.
Az emeltyű nem téma, mert ki lehet írtani. A lik érdekesebb. Bár... A mágnesnek elvileg meg kellene tartania a kést a patronban.

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2010-12-22, 23:24 | Üzenet/Post # 6
komoly tag
Üzenetek/Posts: 309
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Quote (KisKZ)
Egyébként Tomi is pont ezt solenoid megoldás javasolta.

smile
Mármint én is a szabályozható tápot javasoltam a nyomaték szabályozására.
LM317 v. LM338 v. LM350 IC-k valamelyikével ez viszonylag könnyen megoldható.
Persze ehhez mindenképp jó volna látni konkrétabban, hogy a Te plotteredben hogy van megoldva a toll emelése.
De függetlenül a jelenlegi kialakításától, én mindenképp a szolenoiddal történő megoldásra törekednék.

(Illetve a fok-gyem plotteremben RC-szervós megoldás lesz, de az egy kicsit más tészta smile )

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2010-12-24, 07:05 | Üzenet/Post # 7
alapkő
Quote (KisKZ)
Egyébként Tomi is pont ezt solenoid megoldás javasolta

Mert próbálunk Neked olyan megoldást találni ami egyszerűen kivitelezhető, mégis jól és megbízhatóan működik.

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2010-12-24, 07:07 | Üzenet/Post # 8
alapkő
Quote (Tomi)
LM317 v. LM338 v. LM350 IC-k valamelyikével ez viszonylag könnyen megoldható

Én is LM 317-tel csináltam, nagyon jól be lehetett állítani, az egészet elrejtettem a plotter burkolata alá smile

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2010-12-24, 09:14 | Üzenet/Post # 9
alapkő
No akkor hogy látható is legyen a dolog, gyoran készítettem két képet a plotter fej egységéről:

Most ez így néz ki.

Az első képen látszik az a rész, ahol egy kis rugó feszíti most le a fejet. Ott ahol a vezető részre felmegy egy pántszerű dolog.
A vezető tengely azonban nem sima hengeres, hanem alul van rajta egy teljes hosszban végigfutó plusz "fül". A második képen lehet ezt valamelyest látni.
Normál esetben erre a fülre szorítja rá a rugó a fejet. Ez éppen annyi, hogy a toll (vagy itt majd a kés) ne érjen le a papírig.
Amikor leengedi a fejet a plotter, a tengelyt és vele ezt a fület elfordítja. Ez a fül ilyenkor lejjebb engedi nyomni a rugó által az egész fej egységet.

Talán a rugó helyére kellene beteni a solenodiot, kihasználni azt az áramkört ami most elfordítja a vezető tengelyt és onnan venni a jelet arra, hogy a solenoid lehúzzon, a lehúzás mértékét pedig ahogy mondtátok, egy szabályozó áramkörrel megoldani.

Egyébként tuti, hogy a tengely elforgatását most is egy Solenoid végzi. smile

Tomi Dátum/Date: Péntek, 2010-12-24, 09:50 | Üzenet/Post # 10
komoly tag
Mindkét út járhatónak tűnik, de ha a rugó helyére is szolenoidot teszel, "bekeményedhet" tőle, még jobban üt-kalapál a kés- vagy tollhegy, szóval lehet, csak rontana a helyzeten (egyébként csak találgatok). De olybá tűnik, hogy a rugó direkt ezt csökkenteni hivatott ott.

Ha a tengelyforgatást szolenoid végzi (szerintem is az amúgy smile ), akkor nincs más dolgod, mint kikötni a szolenoid két kivezetését, bekötni a fent említett IC-k egyikével egy kis állítható segédtápot, amivel a tekercsfeszültséget (->tekercsáramot -> nyomatékot) már tudod is állítani.

Így néz ki a táp:

És ugyanez a kapcsrajz érvényes LM338-ra, LM350-re is. (Lm317: 1 Ampert, LM350: 3 Ampert, Lm338: 5 Ampert enged). Csak annyi, hogy ha nagy a tekercs áramfelvétele, akkor az IC-t hűtőbordára, vagy egy potenciálfüggetlen alulemezre kell csavarozni a plotterben (ha van ilyen, vagy csillámmal elszigetelten szerelni). Így ez a segédtáp is a plotter részévé válik, nem külső egység lenne. A poti lehet akár trimmer is. Az IC bemenete táplálható a szolenoid eredeti tápjáról is. (Vagyis a szolenoid vezetékeit elcsípve csak be kell iktatni egy ilyen segédtápot).
És annyira egyszerű, hogy egy darab próbanyákon is össze lehet drótozni. smile

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2010-12-27, 10:21 | Üzenet/Post # 11
alapkő
Most kimegyek a garázsba, és amig mar a gép, addig szétkapok két vagy három nyomtatót ami ott van a szekrény alján.
Hátha találok olyan szolenoidot, ami valahogy beoperálható ebbe a kicsikébe.

Nem mindegy ugyani hgogy mekkora, mert a teljes fejelgység alapállapotban befut a burkolat alá a bal oldalon.
Jó lenne ug ymegoldani, hogy beférjen a dolog.

Egyáltalán, hol lehet Solenoidot venni, vagy böngészni, hogy milyen méretűek és milyen paraméterűek vannak?

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2010-12-27, 11:35 | Üzenet/Post # 12
komoly tag
Nyomtatóban nem sok esély, hogy fogsz szolenoidot találni. Ha mázlid van, akkor a lap-leszorító görgőknél lehet ilyen, esetleg mátrix nyomtató esetén a tűk mögött, de azok nagyon kicsik.

Mielőtt nagyon átalakítanád a plottert, szerintem nézd át a saját toll emelő szerkentyűjét. Lehet, hogy egy csomó munkától kíméled meg magad!

Paraméter szerint keresgélni nem egyszerű feladat, sem méretezni őket. Én is csak találomra szoktam ezeket, bár sima elektrotechnika könyvekben vannak ezekhez képletek, csak egy pár anyagjellemzőt jó ismerni hozzá.

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2010-12-27, 20:54 | Üzenet/Post # 13
alapkő
Quote (Tomi)
Nyomtatóban nem sok esély, hogy fogsz szolenoidot találni.

Hát ezt nemtudtam csekkolni ma. A nyomtatóhoz nem jutottam már hozzá.
Ha meglesznek a képek, megmutatom mivel haladtam.

sanyi84 Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 14:09 | Üzenet/Post # 14
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Péter!
Ha arra járunk (jövő hét? szombat?) viszek neked, egyik jelölt a cncvikto tól kapott írógép mechanikából bányászott, a másik pedig még
méhtelepről hozott cucc. Nem ígérem 100% hogy tudunk menni arra, ez most nem csak rajtam múlik. Amint lejutok a műhelybe teszek fel fotót.

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 14:57 | Üzenet/Post # 15
alapkő
Quote (sanyi84)
viszek neked, egyik jelölt a cncvikto tól kapott írógép mechanikából bányászott,

Húúú!
Ezt nagyon megköszönöm!
Nekem csak tiusztán a sínek voltak a kezemben, Solenoid sajnos nem.

Jó lett az encoderhez a szerszám?
Ha egyszer venni akarsz csak tudd, hogy nem 0.85-ös ahogy a másik fórumon anno írták, hanem 0.9-es. Ez a legkisebb kapható szabványos imbuszkulcs.

sanyi84 Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 18:03 | Üzenet/Post # 16
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Még nem jutottam odáig, de nagyon köszönöm! Errefelé nem is próbálkoznék ilyen kulcsot beszerezni.

Nos a kép, ez a nagyobbik, azaz az "én" fajtám, 24 V ról megy, 20 mm lehet a maximum mozgása, ez nem rúgós! Azaz vissza nem megy, azonban egy rugót a másik részére lehet tenni. A kisebbik tengelye felől fotóztam. Ha jól tudom ez az ami kell neked.

Csatolások/Attachments: 5379737.jpg(109Kb)

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Szerda, 2011-01-12, 18:04

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 18:10 | Üzenet/Post # 17
alapkő
Quote (sanyi84)
Ha jól tudom ez az ami kell neked.

Szia Sanyi!

Nagyon szuper! Nagyon nagyon köszönöm, hogy megnézted!
Viszont Nekem bizony Tomi és Amatőr tanácsát is kell kérnem a dolgoban, hisz tudod nem vagyok teljesen "szakmabeli". smile
Leginkább Tomiét mert Ő simeri ezeket a plottereket amilyen Nekem is van.
Az érdekes pl. az, hogy szaladgál e a plotterben 24V valamerre, mert azt lenn eérdemes felhasználni ami ott adott.
Ha igen akkor biza nagyon esélyes a dolog.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 18:53 | Üzenet/Post # 18
alapkő
Quote (KisKZ)
nem vagyok teljesen "szakmabeli".

Péter ez átalakítás, hekkelés. Nem szakma biggrin
Az hogy a plotteredben találsz-e 24V-ot vagy sem szinte mindegy, mert ha van is, akkor sem ajánlatos
ráterhelni a tekercset mert nem erre van kialakítva. Mindenképpen saját tápot kellene készítened,
elrejteni a plotter házában. Szerintem bőven lesz hozzá hely, ha nem akkor kívülről is beviheted a 24V-ot.
Valami nem egészen világos nekem: a fej alatt futó profilos alu cső billentése mozdítja le a fejet?
Ennek a csőnek hol van a mozgató mechanikája? Ha a plotter házán belül akkor szerencséd van, mert a
tekercset ide is teheted. Nem mindegy ugyanis hogy mekkora a szolenoid súlya amit a mechanikának mozgatni kell.
Ha túl nehéz akkor lépésvesztés lehet a dologból, eredetileg ugye csak egy könnyű tollat kellett vinnie.
Nálam anno eredetileg is ott volt a tekercs csak erősebbre cseréltem, ezt még elbírta a mechanika.

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 19:16 | Üzenet/Post # 19
alapkő
Quote (Amatőr)
Nálam anno eredetileg is ott volt a tekercs csak erősebbre cseréltem, ezt még elbírta a mechanika

Igy is van.
De egyelőre nem bontottam még meg az egészet.
Ott kell lennie egy solenoidnak odabenn. Az fordítja el aprofios csövet.
és pontosan... Azt is ki lehetne vinni, hiszen ha kiviszem, akkor még a kapcoslása is pont a hasznos eset, csak az erejét kellene szabályozni.
Ha gyenge ez a tekercs ami most odabenn van akkor egy picit nagyobb ér relén keresztül kapcsolni a fent vázolt szabályozott kört?

Remélem nem mondok nagy marhaságot....

AZ a gondom, hogy tényleg nagyon bátortalan vagyok megbontani egy most éppen jól (jó nem arra amire nekem kell) működő dolgot.

Tomi Dátum/Date: Szerda, 2011-01-12, 20:25 | Üzenet/Post # 20
komoly tag
Quote (KisKZ)
Ha gyenge ez a tekercs ami most odabenn van akkor egy picit nagyobb ér relén keresztül kapcsolni a fent vázolt szabályozott kört?

Valóságban is gyengének mutatkozik a szolenoid? Vagy ezt csak mint eshetőséget írtad?
Mert egyébként, egy nagyon picit emelhetsz a feszültségén, de ne vidd túlzásba, mert elfüstöl. Illetve még a toll kocsiján lévő ellenrugót is cserélheted egy valamivel gyengébbre.
Ha túl erős, akkor pedig a fentebb vázolt kis segédtáp, amit ha beépítesz, akkor egy potival szinte tetszőlegesen tudod bejátszani a nyomatékát!

Fórum » HOBBYCNC » HOBBYCNC Mechanika » Kivágóplotter (Kivágóplotter megoldások)
Oldal 1 / 3123»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016