Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 3 / 13«123451213»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Általános elektronika (Egyéb elektronikai kérdések, válaszok)
Általános elektronika
sanyi84 Dátum/Date: Péntek, 2011-07-08, 19:22 | Üzenet/Post # 41
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 3
Helyzet/Status: Offline
Quote (KisKZ)
Sanyi84-el

Nem nevezném magam otthon lévőnek, ám ha tudok valami vezérlő leírást felteszem.
Sir lehet a te embered, talán tud segíteni a kérdésben.

Dragon Dátum/Date: Szombat, 2011-07-16, 15:34 | Üzenet/Post # 42
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 5
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Sziasztok!

A jövőben tervezem egy cnc megépítését, de sok dolog nem tiszta.
Először is leírnám mire is szeretném használni: mivel modellezek, jó volna egy olyan gép amivel gyorsítani tudnám a hajó vagy repülő alkatrészek kivágását. Fa marásra szeretném használni elsősorban (esetleg kis fogásokkal aluhoz vagy rézhez, de ezekhez nem ragaszkodom)
A gépről az eddigi elképzeléseim:
A munkaterület 700x500x130 lenne. Így felférne rá egy darabban a modellboltokban kapható rétegelt lemez tábla. És még elég lenne a szánmozgatáshoz a könnyen beszerezhető M10-es menetes szár. Kottyanásmentes anya a 120 fokonként elhelyezett görgős megoldás lenne.
Az X tengely 30-as edzett tengelyeken futna golyós hüvellyel, az Y 25-ös a Z 16-os tengelyeken. (talán nem kevertem össze a tengelyeket, a Z biztos, az X és Y-t hajlamos vagyok keverni)
A gép alapanyaga 18-as bútorlap lenne.
Nagy vonalakban így képzelem:
http://cnc.dragon.fotoalbum.hu/viewlarge/pictureid/15924472
Még messze nincs kész. Sok minden hiányzik még! (pl.: a munkaasztal még lóg a levegőben)

Kérdésem az volna:
Egy ilyen méretű géphez, hozzávetőlegesen milyen nyomatékú léptetőmotorok kellenének?
Illetve még ami nagyon nem tiszta az az elektronika része.
Ha pl veszek ilyen vezérlőket: http://cgi.ebay.com/CNC-NEM....8e72b04
Akkor mi kell még a működéshez? Ebből tengelyenként egy kell, ez tiszta.
Kell még egy táp. Ha a szerény angol tudásommal jól értelmezem a specifikációt, akkor 50V a max a belinkelt meghajtónak. 24V 10A-es tápom lenne kéznél. Ha nem használom ki a vezérlőre köthető 4,5A-t, hanem mondjuk olyan motorokat választok (ha elég) ami 3A-t vesz fel, akkor elég lehet a 10A?
A segítséget előre is köszönöm!

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-07-16, 19:13 | Üzenet/Post # 43
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Dragon, szia, üdv a csapatban!
Nehéz kérdés a motor nyomatékának pontos meghatározása, illetve a probléma ott van, hogy nem lehet pontosan tudni mekkora erőre lesz szükség a maró mozgatásához az anyagban. Ha ezt tudod akkor könnyű dolgod van, " egyenesvonalú erő(N)= 6.28 * forgatónyomaték(Nm) / menetemelkedés(m) " képlettel kiszámolhatod a nyomatékot, ezt pedig legalább 50%-al illik túlméretezni a veszteségek miatt. Szerintem a legjobb sorrend ha megépíted a gépet, felteszed az anyagot és leméred valós körülmények között a nyomatékszükségletet. Ezután választhatsz motort, ahhoz pedig vezérlőt. Addig hagyd a vezérő vételt. A tápegységnek illik kiszolgálnia mindhárom motor áramszükségletét maximális áramfelvétel esetén is (nem tudhatod előre hogy nem fogsz 3D munkát végezni a géppel) ezért a táp az utolsó lépés, az a vezérlő és a motor függvénye. Használhatsz alacsonyabb feszültségű tápot, de így a vezérlő lassabban tudja elérni a max áramot, így végsősoron nem használod ki teljesen a motor lehetőségeit. Két dolog a mechanikához: a hidat kösd össze merevítéssel is, ne csak a lin sínekkel és a menetes szárral. A görgős anya helyett javaslom a trapézmenetet és a ZX100-ból készült anyát, kottyanásmentes és jóval egyszerűbb és olcsóbb.

H1i.hu

miki-bá Dátum/Date: Szombat, 2011-07-16, 19:38 | Üzenet/Post # 44
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Dragon, Szia ! Kérlek nézd át a hobbycnc oldalát is csak azért is mert ott találsz egy csomó fotót már elkészült
gépekről. Aztán a Klavió-nál mindíg van vezérlővel párosított motor akcióban. Általában egy kisebb géphez ezek jók szoktak lenni.+
garancia is ven rá. Akármilyen mechanikát választol a lényege ,hogy szilárd legyen. Fából , műanyagból ,fémből is lehet jó és rossz gépet csinálni.
A lényeg ,hogy jól gondold át és lehetőleg profin készítsd el , ugyanúgy mint a modelleket ,mert ugye a rossz modellt a jótól csak
az kűlönbözteti meg ,hogy a jóval versenyt lehet nyerni a rosszal pedig nem. Itt mindenki szeret segíteni a másiknak ,de
ez nem helyettesíti azt ,hogy Te magad jól beleásd magad a részletekbe. Várom a fejleményeket az építés fázisairól tegyél fel
képeket és akkor konkrét válaszokat tudunk adni. biggrin biggrin biggrin

Üdv Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Dragon Dátum/Date: Szombat, 2011-07-16, 21:40 | Üzenet/Post # 45
nézelődő tag
Köszönöm a segítséget!
A rajzon még sok dolog hiányzik, a merevítések is szinte teljes egészében. Hobbycnc-t is nézegettem. Néhány dolgot átveszek onnan is. Egyenlőre még csak számolgatok, hogy mennyiből tudnám kihozni, meg rajjzolatok, hogy nagyjából tudjam mi fog kelleni. Lineáris sínek jobban tetszenének a golyós hüvelyek helyett, de sajnos az nem fér bele a költségvetésbe.
Egy olyan vezérlőre amit linkeltem gondolom nem köthetem rá közvetlen a számítógép LPT portját? A Klavio oldalán is láttam hasonló vezérlőket, vagy lehet hogy ugyan ezt, csak a címke más (a specifikáció és a kinézet egyezett)
Az elektronika részéhez még nagyon fogalmatlan vagyok. Mire mit kötök, mihez mi kell... stb...
A rajzokról fogok felrakni még képeket, ahogy készül a gép.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2011-07-16, 22:29 | Üzenet/Post # 46
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Quote (Dragon)
Egy olyan vezérlőre amit linkeltem gondolom nem köthetem rá közvetlen a számítógép LPT portját? A Klavio oldalán is láttam hasonló vezérlőket, vagy lehet hogy ugyan ezt, csak a címke más (a specifikáció és a kinézet egyezett)

Szia! Üdvözöllek!

Ezekkel a fajta vezélőkkel nincs nagy probléma a bekötés szempontjából.

Egy kis türelmet kérek és meg fogom keresni A Tibor Gyuritól (Klavio Kft.) régebben kapott példa bekötési vázlatot. Abban még az alap tápáramkör is könnyen megérthető. De szívesen segítünk majd Neked ha már oda jutsz.

Elvileg ezek a vezérlők optocsatoltak, vagyis teljesen le vannak választva a bemenő jelről. Ez azt jelenti, hogy akár egy olyan kis LPT kivezető panelen keresztül, amelyen a lábak le vannak vezetve mondjuk sorkapcsokra, simán, közvetlenül a jelbemenetükre köthető az LPT1 port megfelelő lába.
Azért a legtöbben mégis inkább kész leválasztó kártyát vesznek, vagy csinálnak magunknak.
A leválastó kártyákon már sokszo ott vannak különböző olyan extrák mint pl a főorsó vezérlés, vagy bármi másra is felhasználható egyéb relés kapcsolási lehetőségek.
Ilyet pl. Sir-nyetegtől tudsz majd venni, elég olcsón. (Ő is itt van velünk az oldalon)
Én speciel csináltam magamnak egy olyan kis panelt, ahol semmi különleges elektronika nen található, csak a lábak vannak levezetve sorkapcsokra. Így nem kell semmiféle külön plusz táp erre a kártyára.

Viszont ha majd ide jutunk, azt már a vezérlők topicban fogjuk megbeszélni OK? smile

Dragon Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-17, 09:37 | Üzenet/Post # 47
nézelődő tag
Quote (KisKZ)
Egy kis türelmet kérek és meg fogom keresni A Tibor Gyuritól (Klavio Kft.) régebben kapott példa bekötési vázlatot. Abban még az alap tápáramkör is könnyen megérthető. De szívesen segítünk majd Neked ha már oda jutsz.

Szia!

Először is köszönöm a felvilágosítást, így már kezdek nagyjából képben lenni! A bekötési vázlatot még megköszönném.

Quote (KisKZ)
Viszont ha majd ide jutunk, azt már a vezérlők topicban fogjuk megbeszélni OK?

Természetesen! A mechanika rajzait is egy megfelelő topicban fogom folytatni. Csak az elektronika ezen részét (a mit mivel kötök össze, mihez mi kell) nem tudtam máshova besorolni. De elég az off-ból, megyek inkább rajzolni! smile

zasti Dátum/Date: Vasárnap, 2011-08-21, 15:55 | Üzenet/Post # 48
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 671
Hírnév/Fame: 5
Sziasztok,
Mivel nem találtam neki külön topikot, így ide kérdezek.
Tud valaki valami infót a következő motorokról, mert a gugli nem adott értelmes választ
Ez egy szervo enkoderrel, 9,55mm es tengellyel.50mm átmérő , 68 mm hossz, enkóder nélkül. enkóderrel 88mm.és 80mm tengely lóg ki belőle egy kúpkerékkel, és egy bordáskerékkel kombinálva. Minden infó érdekel róla, Kiváltképp, mire tudom használni, vagyis mire lenne elég Hány A,V, W stb?

és van Oki stepper, nema 23 méret,50mm hoszú, 6.3 tengely 3,5V 1,08A
Hány Nm es lehet?

Bármi infót szivesen fogadok(amit még nem tudok)
Ne tartsátok vissza magatokat ha már találkozott valamelyikőtök, valamelyikkel smile
Üdv Zas

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2011-08-21, 16:39 | Üzenet/Post # 49
alapkő
Quote (zasti)
Minden infó érdekel róla

A Shinano DX050 adatait itt megtalálod:
http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=197
Az avatarod ugye nem Téged ábrázol? Nagyon csúf...

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Vasárnap, 2011-08-21, 17:10 | Üzenet/Post # 50
Fontos tag
Amatőr,
Köszönöm

Isten vagy, nekem miért nem dobta ki a google sad
Ezekszerint 60W 1600rpm, 30V.

No de az mire elég??
Csinálok beéőle egy 3W os lézergravírmozgatót, arra biztos jó.
(About my avatar.-
Ez a ballagási képem smile smile smile gondolod.
Nem láttad a Bat-man-t?

Amugy te érted azt a nyelvet amin belinkeltél nekem, mert Én nem de tele vannak mindenfélével.

"Down the slope."

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2011-08-21, 18:00 | Üzenet/Post # 51
alapkő
Quote (zasti)
No de az mire elég??
Csinálok beéőle egy 3W os lézergravírmozgatót, arra biztos jó

Arra tuti elég lesz.
A léptetőmotord is ott van a 0,4Nm kategóriában:
http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=206
Nem értem a lengyelt csak a műszaki részt, a többit google fordítóval nézem.
About Your avatar: Jó kis ballagás lehetett smile Láttam a batmant de ez a véresszájú pofa hallod nekem nem jön be.
Találtam Neked egy másikat: Batman :D

H1i.hu

zasti Dátum/Date: Vasárnap, 2011-08-21, 18:15 | Üzenet/Post # 52
Fontos tag
Amatőr,
köszi
azért érdekes hogy ezeknek egyoldalon megvan minden ifó amit tudni akartam smile 0,4Nm abból nem lesz forgató,(Nem baj megyek kukázni, felforgatok 3 konténert hátha akad nagyobb)
A google fordítót használtam Én is, de azzal azért nem mernék rendelni semmit.
Quote (Amatőr)
Találtam Neked egy másikat: Batman :D

Köszi inkább maradok a réginél,:)
Köszi mégegyszer.

"Down the slope."

Az üzenetet módosította/Modified by zasti - Vasárnap, 2011-08-21, 18:17

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-25, 08:32 | Üzenet/Post # 53
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Csupán érdekességképpen:

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-10-17, 12:49 | Üzenet/Post # 54
komoly tag
Üzenetek/Posts: 310
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
CNC-vel mart ellenállás-, diódaláb és átkötés hajlító sablon (1..10 raszter).

Amatőr Dátum/Date: Hétfő, 2011-10-17, 19:02 | Üzenet/Post # 55
alapkő
Tomi, ez saját gyártmány ugye? Nagyon jó!

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-10-17, 20:51 | Üzenet/Post # 56
komoly tag
Amatőr, igen. Valamilyen orsós magnó fedele volt előző életében. smile

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Hétfő, 2011-10-17, 20:58 | Üzenet/Post # 57
aktív tag
Üzenetek/Posts: 155
Kitüntetések/Medals: 2
Quote (Tomi)
CNC-vel mart hajlító sablon

Ha nem titok a g-kódja, akkor átküldenéd? Lenne rá kereslet errefelé is smile

Tomi Dátum/Date: Hétfő, 2011-10-17, 21:23 | Üzenet/Post # 58
komoly tag
Sir-Nyeteg, nem titok, de kézzel írt, és több részes... Úgy emlékszem legalábbis. Megkeresem.

Megvan a kód, de ha nem haragszol ezt nem publikálnám. Hiányos is egyrészt másrészt önmagában is inkább merényletnek minősülne mint segítségnek.
Áttervezem és CAM-mal generálom le a pályát. - Jobban jársz. smile

Az üzenetet módosította/Modified by Tomi - Hétfő, 2011-10-17, 22:44

Tomi Dátum/Date: Kedd, 2011-10-18, 10:37 | Üzenet/Post # 59
komoly tag
Sir-Nyeteg, itt találsz hozzá egy dxf fájlt és egy g-kódot.

Néhány megjegyzés hozzá:

Az alapanyag 4 mm-es, lehetőleg hőre lágyuló műanyag. Lehet hőre keményedő is (pl. textilbakelit), de azok általában keményebbek, rizikósabb a megmunkálásuk.

3 féle szerszámot igényel:
T3 = 0.8mm-es csigafúró (NYÁK-fúró). fúrásnál 0.35 mm-t az anyagvastagság alá megy, úgyhogy jó ha van a munkadarab alatt legalább egy 0.5 mm-es valami.

T2 = V-Bit 118° D=1.5 mm - Itt nem V-bitet, hanem 1.5mm-es NYÁK fúrót használok valójában. Ez marja a hornyokat a felületbe, ezért 50 mm/percre vettem le az előtolást. Ha lehet ne legyen túl hosszú, főleg ha keményfém. HSS esetén nincs akkora veszélye, hogy elpattan.

T1 = 1/16"-os keményfém maró - ez 0.15 mm-t megy az anyagvastagság alá, mikor a külső kontúrt marja, szintén ne marjon bele az asztalba.

A Pocket 3, Pocket 4 zsebek külön blokkba kerültek a kódban, mert a körvonalaik ráfutnak a szélső furatokra, illetve nagyon elvékonyodik miattuk az anyag széle is. Ha nem szükségesek, vagy problémát jelentenek, akkor csak ki kell kommentelni a G-kódból ezt a két blokkot.

miki-bá Dátum/Date: Szerda, 2011-10-26, 21:13 | Üzenet/Post # 60
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 817
Hírnév/Fame: 2
Na szóval ! Ma bontottam egy tápegység félét és 5 db plyan trafót találtam benne aminek két == kettő kivezetése van.
Miért van ez?
Azonkívül ugyanennyi kondi is van benne változó paraméterekkel, de jó nagyok (70000 , 100000 46000, ) különböző feszültségeken.
Fótót holnap tudok feltenni.
Üdv

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Általános elektronika (Egyéb elektronikai kérdések, válaszok)
Oldal 3 / 13«123451213»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016