Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 11
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » USB-s eszközök, átalakítók. (USB-LPT átalakító és USB-s interfész PC nélkül.)
USB-s eszközök, átalakítók.
Sir-Nyeteg Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:29 | Üzenet/Post # 1
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 155
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 3
Helyzet/Status: Offline
Lehet-e, érdemes-e használni? Mennyire megbízható? Mennyire macerás?

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:29 | Üzenet/Post # 2
aktív tag
Quote (ORCA17)
Mennyivel bonyolultabb(macerásabb) USB-s vezérlőt készíteni? Drágább a kiegészítő elektronika?
Szinte már nem is lehet semmilyen hardvert találni, amit ilyen port csatival szerelnének.
Van egy cimbora, kimondottan nyomtatók javítását végzi, egy árva gép se volt nála, hogy kipróbálhattam volna
a laptopomba dugott PCMCIA kártyát

Én az USB-s vezérlőt úgy emlegetném, mint a Yetit biggrin Van, de nincs XD
Pár alap tény:
Az LPT párhuzamos kommunikáció. Az USB soros.
A cnc megmunkálás Realtime-folyamat, ami "igényli" a párhuzamos portot.
A technológia elveibe nem mennék bele, de gondolj bele egy habvágó esetén két motor együttfutásába.
Az más tészta, hogy ha pármikronos felbontásod van, akkor látszani fog-e. Ill a PC sebességéből adódóan a soros kommunikáció is megfelelő lehet egy bizonyos lépés-sebességig.
A másik lehetőség, hogy külön számítógépet alkalmazunk a célra. Ez ugyebár mikroszámítógép is lehet, azaz PIC, vagy AVR. Ebbe sorosan beletöltve a programot, avagy a koordinátákat, az ismét párhuzamosan vezérli a motorokat. Ezt már kitalálták, "smoothstepper" néven jó drágán adják.
Az én véleményem az, hogy előbb találok a neten 10ezer ft alatt egy jó számítógépet LPT porttal, mint hogy 30ezret költsek egy soros/usb-s vezérlőre.
Másképpen mondva:
Ha van helyed egy PC-re a cnc alá, vagy mellé, akkor az USB-s kommunikáció ott merül ki, hogy pendrivén viszed át a g-kódot rá biggrin
Smoothsteppert meg nem szeretnék kifejleszteni mostanában itthon tongue Pedig elviekben lehetséges.
Ami még felmerül: Mach3 kezeli-e az usb-t?
Ill. a step-dir rendszerű vezérlés is önmagában már párhuzamos. Na meg a motorok is külön-külön kábeleken futnak, azaz a mechanika része is párhuzamos cucc biggrin

ORCA17 Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:29 | Üzenet/Post # 3
ismerkedő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 45
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 1
Quote (Sir-Nyeteg)
Smoothsteppert meg nem szeretnék kifejleszteni mostanában itthon tongue Pedig elviekben lehetséges.

Jó-jó, értem én hogy gőzgép! De mi hajcsa? sad -

Nézd el nekem, hogy laikusként - számodra egyértelműnek tűnő - kérdésekkel bombázlak.
De a neten sokféle megoldást találni, csak én kevés vagyok a megvalósításához - tudod, mint maci sajtban brum-brum

USB CNC Interface
Hardware: CPU V3 with an 18F4550 PIC microcontroller.
Inputs:
+ Emergency stop
+ 4x End of stroke for homing
+ Probe
+ Pauze
+ Run
+ USB (V2.x) from PC/Laptop

Outputs:
+ 4x Step / Dir / amplifier enable
+ Emergancy Stop
+ Flood coolant
+ Mist coolant
+ PWM
+ TOOL Direction
+ AUX1

Max step frequency:
+ 25 KHz step frequency
+ 4 axis
+ Pulse width 2 uSec.
Ezek olyan csábítóan hangzanak. Vagy tévedek? confused

Csatolások/Attachments: 8620565.jpg(38Kb)

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:29 | Üzenet/Post # 4
aktív tag
Quote (ORCA17)
De mi hajcsa?

Nem gond, ezért vagyok tongue
Ez csak egy interfész biggrin
Ez is egy olyan lehetőség, ami tipikusan beletölti a koordinátákat, és önmaga megy. Mint egy Mach3-al feltelepített PC.
Ha jól tudom, a 18F4550 tipikusan USB kommunikációs PIC. Szinte minden USB-re ilyent tesznek biggrin
Látszik rajta, hogy van Run és Pause gomb is. Tehát konkrétan a Mach3-at helyettesíti.
Nekem egyedüli fenntartásom az ilyenekkel szemben az a rugalmasság, és plusz funkció, amit a Mach3 tartalmaz. Pl:
us-ok állítása, marómotor, hűtés ki- bekapcsolása, sebesség állítását sokat bizgerálom biggrin
Vissza, előrelépés a g-kódban, stbstb.
Ha ezekre nincs szükséged, akkor megfelelhet egy ilyen átalakító is, de ez is csak egy "USB-LPT átalakító"*
*Nem sima átalakító, hanem egyben PC-t is helyettesít biggrin Kompromisszumokkal.
És erre már lehet kötni magát a vezérlőt.
Nekem nem tetszenek ezek. Inkább vennék egy PC-t. De kinek mi az izlése.

Tomi Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:30 | Üzenet/Post # 5
komoly tag
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 310
Kitüntetések/Medals: 1
PIC18F4550-re van egy nyitottabb megoldás is.

Nálam nyomtatott áramkörön már létezik ez a verzió, de kipróbálni még nem volt lehetőségem. Amikor építettem, valami limit volt a szoftverben, azóta publikáltak hozzá "SDK" jellegű dll-eket, és .NET kiegészítéseket. Úgy gondoltam, hogy egy ezrest megér kísérletezni a PIC-kel, a többi alkatrésze pedig a fiókban lapult.
Ha esetleg tovább jutok vele és lesz rá érdeklődés, akkor beszámolok, hogy mire is jó a PIC az USB - CNC témakörben...

Orca, az általad bemutatott kártyának, azt hiszem kódolt a firmware-je, nem igazán lehet alkatrész áron reprodukálni. wacko

Sir-Nyeteg, a PC-vel annyi a gondom, hogy sok esetben feleslegesen sokat fogyaszt. Bizonyos alkalmazásoknál (nálam), egyszerű, de ismétlődő folyamatoknál (pl. csak hosszesztergálás smile ) tök felesleges 2-300 Wattot kajálnia a vezérlésnek. (Csak azért lett szempont, mert 20e felé közelít a havi villanyszámla.)
Másrészt, ha esetleg egyszerre több alkalmazás vagy több CNC gép megy, akkor némi variálással akár több USB kártyát is címezhet egy PC vagy egy laptop, de egy gépen több Mach3 nem igazán futna egymás mellett. smile Persze a Mach3 tempójához és extráihoz egy kontroller nem ér fel (hacsak nem valami combosabb ARM mag).
Vagyis nálam a párhuzam ebből jön létre, - minimális fogyasztás, kis teljesítmény, lassúság, extrák nélkül (uC) - nagy fogyasztás, nagy teljesítmény, gyorsaság, extrákkal (PC).
Mindkettő lehet előnyös és hasznos.

Az üzenetet módosította/Modified by Tomi - Hétfő, 2010-12-27, 22:54

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:30 | Üzenet/Post # 6
aktív tag
Quote (Tomi)
és lesz rá érdeklődés

Naná, hogy lesz. Van rá igény!

Tomi Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 09:30 | Üzenet/Post # 7
komoly tag
Quote (Sir-Nyeteg)
Naná, hogy lesz. Van rá igény!

Januárban vagy februárban akkor előbányászom a fiók mélyéről.
Egyébként amolyan "hétvégi projekt". Egyoldalas a NYÁK, nagyon gyorsan össze lehet dobni. A szoftver része, hangolás, képességek viszont már más tészta...

miki-bá Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 21:00 | Üzenet/Post # 8
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 833
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Ha a Mach-3 at lehet helyettesíteni akkor talán fel lehet rá tenni egy konplett relief G-kód vezérlést is?
Ha igen akkor már van benne fantázia.

Hozzáadva (2010-12-28, 10:00 PM)
---------------------------------------------
Egyébként a Vectrik oldalán láttam egy gépet amibe egy kártyát toltak be és csinálta a reliefet.

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Tomi Dátum/Date: Kedd, 2010-12-28, 22:19 | Üzenet/Post # 9
komoly tag
miki-bá, adott esetben lehetséges, de az eszköznek nem konkrétan ez a feladata.
Egy-egy ilyen mozgásvezérlő általában a step/dir jeleket állítja elő 3-4 tengelyre. Kisebb kontrollerek még tudnak egyszerűbb 2D-3D interpolációt is. Ha még mindig marad szabad erőforrás és kapacitás, akkor valamilyen szintű G-kód interpreter is helyet kaphat, ami paraméterezi az interpolátort. De általában minden plusz funkció a sebesség rovására megy.
Azon már én is gondolkodtam, hogy egy másodlagos, kiegészítő modul MMC v. SD kártyáról olvashatná a G-kódot, értelmezné, és RS232-n vagy USB-n (bár mikrokontrollerek között felesleges az USB) szépen paraméterezné a mozgásvezérlőt. Nem lehetetlen a dolog.

AVR kontrollerhez a REPRAP nevű projekt háza táján található egy ilyen konkrét megoldás, ami pályavezérlést és viszonylag egyszerű g-kód interpretálást is tud egyben (AtMega644 kontrollerre lett kidolgozva).

miki-bá Dátum/Date: Csütörtök, 2010-12-30, 20:44 | Üzenet/Post # 10
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 833
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Köszönöm a kimerítő választ , de én az elektronikát csak használom .
Üdv

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Robi Dátum/Date: Szombat, 2013-02-09, 15:16 | Üzenet/Post # 11
aktív tag
Üzenetek/Posts: 222
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Üdv!
Látom jó régi topik...de más közelebbi témát nem találtam. smile
Van valakinek Intel D201GLY alaplapja? Érdekelne, hogy tud-e bootolni USB pendriveról. Hátha valaki tudja... smile A lap még nincs nálam, ezért érdekelne. A neten található pdf manual-ban nem találtam utalást rá, de ki tudja..
Köszönöm!

szmore84 Dátum/Date: Hétfő, 2013-05-13, 16:36 | Üzenet/Post # 12
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 35
Robi:

lehet már késői a válasz, de én is ma vettem ilyen lapot és látom a BIOS-ban a lehetőségét az USB-ről bootolásnak, mondjuk még nem próbáltam ki.

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » USB-s eszközök, átalakítók. (USB-LPT átalakító és USB-s interfész PC nélkül.)
Oldal 1 / 11
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2017