Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 8 / 50«126789104950»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések
KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2010-11-23, 13:46 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
.
Minden amit a léptetőmotorokról, léptetőmotor vezérlésekről érdemes tudni.

lari Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 18:59 | Üzenet/Post # 141
kezdő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 35
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Urak!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
Van egy Sirnyeteg féle Pico Drive 3,5A-es léptetőmotor vezérlőm, meg egy 4.7A-os négy kivezetéses ilyen léptetőmotor motorom. Egy forgatót hajtanék vele jó nagy áttétellel.
Összeházasítottam a két alkatrészt. A motor megy is szépen, de a vezérlő "iszonyatosan" melegszik.
A motor nem sipol, nem fütyül nem erőlködik, nem szorul.
A vezérlő 14V körüli tápfeszt kap, s működés közben az áramfelvétel 1.5A körül mérhető.
Mekkora lehet ennek a vezérlőnek a melegedése? Kézzel el kell, hogy viseljem?
Esetleg szükséges a meglévő mellé plusz hűtőfelület?
Hogyan tudnám max áramfelvételre bírni a vezérlőt, hogy ne melegedjen túl?

kymco1 Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 19:04 | Üzenet/Post # 142
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
lari, a 14volt az kevés. 28-30volt körül kellene megtáplálni mindenképpen viszont semmi esetre sem szabad átlépni a 32voltot mert pukanással füstöt engedhet. azért melegszik mert 3,5ampert tud max. ha a 2amperes mocira engedel 3ampert akkor a motor fog melegedni. ez fordítva is igaz.
max 3,5amperes moci rakható rá biztonsággal.

lari Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 19:24 | Üzenet/Post # 143
kezdő tag
kymco1,

Ezt értem de a vezérlő csak másfél ampert vesz fel, ami messze van a 3,5-től....

kymco1 Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 19:34 | Üzenet/Post # 144
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 857
Hírnév/Fame: 4
lari, nekem egyszer azért melegedett a tb6560-as mert nem érintkezett megfelelően a vezeték a csokiban. belógott a kábel burok a csavar alá smile

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 21:26 | Üzenet/Post # 145
aktív tag
Üzenetek/Posts: 155
Hírnév/Fame: 3
Szeretném a figyelmetekbe ajánlani ezt a Cikket!

És akkor még két infó: a vezérlő melegszik, ez a dolga. (Sajnos.) A mért áram nem valós, mivel ez kapcsoló üzemű eszköz, melynek áramfelvételét jellegéből adódóan nem tudsz valósan mérni. Emiatt mindig kevesebbet mutat a műszer a valósnál.
Ha 14V-on 1.5A-t mérsz, akkor 30V-on 1A alattit mérnél.
És sajnos a leírásból tényleg kimaradt, hogy hűtőbordára szerelendő! A rajta levő alu csak a rögzítést segíti.

Ha bármilyen további probléma merül fel, nyugodtan keressetek, akár emailen keresztül is!

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2013-01-13, 23:29 | Üzenet/Post # 146
alapkő
Idézet (Sir-Nyeteg)
És akkor még két infó: a vezérlő melegszik, ez a dolga.

Bocs ez hülyén fog hangozni, de amit Kym írt.. Ezért kérdezem.

A vezérlő a max áramteljesítménye miatt egyféle áramkorlát a motor felé ugye?

Ez azt jelenti, hogy a nagyobb fázisáramű motor csatlakoztatása nem ad "plusz munkát" a vezérlőnek és az nem melegszik jobban mint ha egy olyan motort teszünk a vezérlőre amely fázisárama pont a vezérlő maximálisan kiadható árama.

Igaz ez?

lari Dátum/Date: Hétfő, 2013-01-14, 19:35 | Üzenet/Post # 147
kezdő tag
Sir-Nyeteg,

Köszi az útbaigazítást!

Kieszközöltem a 30 V-os tápfeszt, de Közben elkövettem egy kis hibát mert figyelmetlen voltam.
Az egyik vezérlőnél felcseréltem az E jelű és Com vezetékeket, tehát az 5 voltot és a testet. (nem a tápfeszt!)
Valami elszált, mert volt egy kis füst is. A visszajelző led sem világít.....
Sajnos még nem volt időm megnézni, de ha lehet tudni egyértelműen, hogy ilyenkor mi mehet tönkre a panelon, akkor nem keresgetnék semmit.
Kapcsolási rajz egyébként elérhező a Pico Drive-hoz?

Köszi!

zasti Dátum/Date: Hétfő, 2013-01-14, 19:48 | Üzenet/Post # 148
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
Sir-Nyeteg,
Szia Rég láttalak, de egyszer jó lenne skypolni egyet, mert behalt egy olyan vezérlő, ami elviekben még nem is lett használva.
Vagyis 1.5 évig pihent a fiókban, néha ha kellett valami kivettem belőle, optó 7414 es stb amik foglalatban vannak.
Gondoltam épül a lézer, be kellene indítani. Úgy pukkantak el a 6560 -asok szépen egymás után hogy motor sem volt rajtuk.
(vagyis x en volt motor,(Ment is) de először az Y füstölt el, azt cseréltem, utána ment még, aztán 2 perc, és a Z nek is eldurrant Tb6560 as ic-je, viszont még a nyák is felégett 2 lábán.
Megint ic csere de azóta az egész süket
Összes aktív alkatrész cserélve,(optók újak, 7414 esek újak, feszstab ic szintúgy. de semmi.
Optóig megy a jel, ledek világítanak, a tb 6560 as enable lábain viszont 0.3-0.9,3.5v van, de egyik sem megy az a lényeg.
7812, és 7805 ös jó. A motorok nál a diódákat jónak mértem
Lpt port jó, külön PCI ossal is megnézve. Kábel kimérve tökéletes.
Nincs valami ötleted, mi a fenét kellene keresni rajta?
Köszi
Zasti

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Hétfő, 2013-01-14, 21:48 | Üzenet/Post # 149
aktív tag
KisKZ:
Egyszerűen megfogalmazva: A vezérlő áramgenerátorként viselkedik.
Emiatt van az a kijelentés aláhúzva a cikkben, hogy a vezérlő vezérli a motort, nem a motor a vezérlőt.
(Nehogy már a gitt rágja a Pál utcai fiúkat!)

lari:
Valószínüleg az IC ment tönkre. Elviekben ha azt kicseréled, akkor működőképes lehet még az áramkör.
Sajnos a kapcsolási rajz hétpecsétes ipari titoknak minősül, de az IC adatlapjában találsz rajzot hozzá.

zasti:
Beszéljünk, mert lenne még pár kérdésem, de sajnos így elsőre akár nyákhiba is lehet sad

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2013-01-14, 21:52 | Üzenet/Post # 150
alapkő
Idézet (Sir-Nyeteg)
Egyszerűen megfogalmazva: A vezérlő áramgenerátorként viselkedik.
Emiatt van az a kijelentés aláhúzva a cikkben, hogy a vezérlő vezérli a motort, nem a motor a vezérlőt.
(Nehogy már a gitt rágja a Pál utcai fiúkat!)

Igen... Pont erre emléxem, hogy anno régen is éppen ezt mondtad amikor elmagyaráztad.
Köszönöm a megerősítést!

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 16:24 | Üzenet/Post # 151
aktív tag
Üzenetek/Posts: 222
Sziasztok!
Szóval bevallom, megint azt a fórumot olvastam, "akikről nem beszélünk" biggrin és sajnos több helyen is olvastam, hogy nem ajánlják a kínai 3-4 tengelyes TB6560-as vezérlőket. Az indok nagy vonalakban, 2,5A felett és viszonylag magas fordulaton sorozatosan lépést veszt. Finoman szólva az IC nyomtatóba való. sad Szerintetek lehet ennek valami valóságalapja? Gondolom nem véletlenül használnak közületek is sokan MSD vezérlőket. Igaz lassan épül(get) a gépem, de ha most egy másik, még drágább MSD vezérlőt kellene vennem, mindjárt 4db-ot az még jobban lassítaná az egészet. sad
A mivel 2Nm-es motorokat szeretnék hajtani, a MiniBee-t az árama miatt kizártam, a kínai 6560-as nagyjából bírná feltéve, ha jól értelmezem és egy ilyen motor párhuzamos bipoláris bekötés esetén 3A-t vesz fel összesen. Az MSD 50 4.2-es tuti bírná, csak az ára...viszont ezeken kívül megállt a tudomány, nem ismerek több típust. Van egyáltalán más alternatíva az itthon kapható, megfizethető vezérlők terén??

Az üzenetet módosította/Modified by Robi - Csütörtök, 2013-01-17, 16:24

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 16:59 | Üzenet/Post # 152
alapkő
Idézet (Robi)
Az MSD 50 4.2-es tuti bírná, csak az ára...viszont ezeken kívül megállt a tudomány, nem ismerek több típust. Van egyáltalán más alternatíva az itthon kapható, megfizethető vezérlők terén??

Röviden:
MSD-50-4.2 olcsón

Bár ez az aukció lejárt, de az eladónak meg van a címe.
Talán még újra is listázta a termékei között.

Ha lett volna pénzmag én lerendeltem volna már legalább egy tesztet.
Ez az ár nagyon barátságos. Ne ess kétségbe attól, hogy honnan jöhet. Az MSD vezérlők jó részét ott "kinn" gyártják.

Ha valaki vásárolna ebből, kérném hogy szóljon, hogy lássuk milyen is!

Én még nem tudtam összetenni a tápomat.
Nekem is vannak MSD-im és váltani akarok éppen a régi H2 vezérlőről.
Ha kész a cucc írok tapasztalatokat, de előre (ahogy Te is jól mondod) jók mindenkinek a tapasztalatai velük.

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 18:25 | Üzenet/Post # 153
aktív tag
Idézet (KisKZ)
váltani akarok éppen a régi H2 vezérlőről

és a H1 H2 vezérlők milyenek? Száraz adatokat találok én is, de a használata után mi a tapasztalatod? Esetleg jó lenne nekem?

Hozzáadva (2013-01-17, 18:25)
---------------------------------------------

Idézet (KisKZ)
ez az aukció

Egyszer rendeltem így vaterás felhasználón keresztül kínából mp3 lejátszót, de arra is 1,5 hónapot vártam, már le is tettem róla. Ekkora összegért nem mernék rendelni ebay-ről, főleg 4 vezérlőt. Ez már a vámon is fennakadna. Egyébként most nemrég regeltem ebay-re, kb 5ezer összértékben 3 helyről rendeltem fényképező alkatrészeket. Kipróbáltam, úgyhogy most várok. smile

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 18:39 | Üzenet/Post # 154
alapkő
Idézet (Robi)
és a H1 H2 vezérlők milyenek? Száraz adatokat találok én is, de a használata után mi a tapasztalatod? Esetleg jó lenne nekem?

A H1 belsejére és technikai adataira most hirtelen nem emlékszem. Csupán annyira, hogy az unipoláris vezérlő volt, és a tartóági frekvenciája sajnos a hallható tartományban volt. Tehát sípolt a kicsi amikor nem mentek a motorok.

A H2 ugyanazon a TB6560 alapon nyugszik. 3.5A max áram 32V (34??? nem is ugrik be hirtelen) a max feszültség.
Négy tengely.
Nekem egy 250VA-es 24V os trafóval épített tápegység szolgálja ki.

A gépemen 1500mm/min-ig (TR12x3, és féllépés) gyakorlatilag teljesen tutin működik(ött), de én szeretnék ennél többet. Sajnos a motorjaim nagyok hozzá. Ez nem tudja tökéletesen kiszolgálni őket.
Szerintem gyengék a motorjaim vele.
Mindenképpen kell majd egy kontroll, egy olyan motorral amire ez rá van szabva paraméterekben, hogy tudjam, a maga kategóriájában jól teljesít. Csak ha ebben biztos vagyok, akkor merem tovább adni.

Ha sikerül egyszer összerakni az új tápot/MSD vezrérlőkett/dobozolást, és minden megy rendesen, beszélhetünk róla. (persze ha majd még érdekel)

Egyébként a Youtube on az alattam található faragási videókon minden azzal készült.

Szeretem, de...

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 18:43 | Üzenet/Post # 155
alapkő
Idézet (Robi)
Ez már a vámon is fennakadna.

Angol céggel számláztatják. smile Nincs vám. smile
De igazad van hogy húzós az ár, és bizony sokára jönnek be a cuccok.
Nekem jó tapasztalatom volt az eladóval, de kis dolgot vettem.

A másik, hogy előbb szívesen látnék egy tesztpéldányt akár az én, akár más kezében. Azért mégiscsak....

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 20:12 | Üzenet/Post # 156
aktív tag
Visszaszívtam... biggrin

Az üzenetet módosította/Modified by Robi - Csütörtök, 2013-01-17, 20:44

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 21:29 | Üzenet/Post # 157
aktív tag
Idézet (Robi)
TB6560

Ne ijedj meg tőle! Sokezren használják. Kezdők, hobbysták, kispénzűek.
Akiknek kitermeli az árát, vagy van miből gyüjtögetniük, és egyszer kipróbálták az MSD-t, azok csak azt vesznek innentől. Egy nagyságrenddel jobb.
MSD-nek nagyon nagy előnye: a feszültség... És ezáltal a sebessége.
Érdekesség:
Több MSD-t javítottam, mint V-type-ot, de a legkevesebb a P-type volt eddig.

Több ezer üzemórán túlvagyunk már a TB6560-as vezérlőkkel. Van amelyik nagyon kínai, és van amelyik csak a származásában az. smile

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 22:35 | Üzenet/Post # 158
aktív tag
Sir-Nyeteg,
Ezt örömmel olvasom...aztán lehet, hogy első gépnél észre se venném az esetleges hibákat. Vagy lehet, hogy elvesznének mondjuk a nem tökéletes mechanika hibái miatt. smile

Hozzáadva (2013-01-17, 22:35)
---------------------------------------------
KisKZ,

A két léptetőmotor közül melyiket választanátok?
Az egyik egy bipoláris 4 vezetékes, 0.9fok léptetési szög, 1.8Nm, 2.8A Nema 23, a másik pedig 8 kivezetéses bipoláris, 1,8fok léptetési szög, 1.9Nm, 2.83A, Nema 23.
Gondolom a 8 vezetékesek jobbak a több bekötési mód miatt. Viszont pont emiatt egy kicsit félek is az elkötés, vezérlő leégése miatt. Na meg úgyis csak párhuzamosan kötném. Nálam a 4 vezetékes mellett szól az egyszerűbb bekötés és mivel direkt hajtást használnék a 0.9fokkal lépésszöggel elérhető nagyobb pontosság. Szerintetek?

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 22:50 | Üzenet/Post # 159
aktív tag
Idézet (Robi)
esetleges hibák

Nem lesznek hibák! Valaki megírta, hogy szerinte hibázik. Sokezer ember meg dolgozik vele nap mint nap...

Motor:
A modernebb motort választanám. a 0.9-es lépésszög nem túl bíztató, tapasztalatom szerint régebbi fajta motor lehet, de ez csak tipp.
Ha azonos típusúak, akkor neked ez jobb lesz.

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 23:16 | Üzenet/Post # 160
aktív tag
Idézet (Sir-Nyeteg)
a 0.9-es lépésszög nem túl bíztató

pedig azt hittem, hogy még előny is lehet direkt hajtásnál a nagyobb felbontás. sad akkor megint tévedtem...

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Oldal 8 / 50«126789104950»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016