Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 6 / 50«12456784950»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések
KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2010-11-23, 13:46 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
.
Minden amit a léptetőmotorokról, léptetőmotor vezérlésekről érdemes tudni.

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-18, 13:10 | Üzenet/Post # 101
alapkő
Nos... én is megpróbáltam bekötni a 6.4 Nm-es motort egy MSD 50-5.6-os meghajtóval és a rendelkezésemre álló sajnos csak 24V 12.5A táppal.

Érdekelt, hogy mennyire igaz az eladó kijelentése, aki azt mondta, hogy 24V-ról meghajtotta ugyanebben a konfigurációban és Ő állítása szerint nem tudta megfogni a motor tengelyét kézzel.

Hát.... Nekem nem ezt adta a dolog... Ezért lesznek lentebb még mindig kérdéseim:

Összesítve:

A kérdés ami előjött közben bennem:
szépen kimértem anno ugye a tekercseket a motoron. Az értékek teljesen jók voltak.
Utána következett a vezetékek csoportosítása, a párhuzamos bekötéshez, ami ugye így néz ki:

A tekercselés miatt érdekes-e az, hogy melyik tekercs melyik végét kötöm össze a másikkal?
Ugye elvileg megtehetem, hogy fordítva kötöm a tekercsek végeit össze. Hiszen nem tudom, melyik irányban vannak tekercselve.
Ez okozhat gondot? Okozhat gyengébb motort?

Ha ez érdekes egyáltalán akkor:
Valamilyen módon meg tudom határozni, hogy melyik kivezetést kell melyikkel összekötnöm, hogy megfelelően a fenti képnek a jó irányban a megfelelően tekercselési irányban legyenek a motorok összekötve?

Érdekes, hogy igazándiból ilyennel még soha nem volt gondom, de most elbizonytalanodtam.

Előre is köszönöm a válaszokat!

PS:
Ennél a vezérlőnél is ugy van ahogy mondtátok! Ha nincs bekötve az ENA, akkor engedélyezett.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-18, 13:28 | Üzenet/Post # 102
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 155
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 3
Quote (KisKZ)
A tekercselés miatt érdekes-e az, hogy melyik tekercs melyik végét kötöm össze a másikkal?

Igen!
Idézem az infót a MiniBee.hu-ról:
ellenállás mérővel a tekercsek kimérhetők, de a bekötésükkor fontos szerepe van a tekercselések irányának, vagyis a tekercskezdetet és a véget nem szabad felcserélni! Nézze át a motor adatlapját a tekercselés irányát illetően!
Figyelem ! Ha valamelyik tekercsfél fordítva van bekötve, a kör induktivitása csaknem
nullára csökken. Az áram hirtelen felfutása miatt zárlati áram alakul ki, ami a hajtás teljesítmény fokozatának tönkremeneteléhez vezet.

Ajánlom ezt a nem túl messze levő cikket: Léptetőmotorok bekötése

elektron Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-18, 13:33 | Üzenet/Post # 103
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 229
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 2
Ha azt a két tekercset fordítva kötöd, akkor mikor egy egy tekercset rövidre zársz és úgy kell tekerni ha fordítva van az a két párhuzamos tekercs, akkor nem nehezebb lesz tekerni a tengelyt, hanem könnyebb, így meg lehet állapítani, vagy műszerrel is másik módszerrel, hogy a tekercs kivezetést kell akár multiméterrel mérni, és rossz irány esetén kisebb feszültséget generál.

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-18, 13:43 | Üzenet/Post # 104
alapkő
Quote (elektron)
nehezebb lesz tekerni a tengelyt, hanem könnyebb, így meg lehet állapítani, vagy műszerrel is másik módszerrel, hogy a tekercs kivezetést kell akár multiméterrel mérni, és rossz irány esetén kisebb feszültséget generál.

Nem semmi mondat volt! smile
Gratula!
De csak kihámoztam. smile
Már nézem is! smile

Nagyon köszönöm!

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-09-18, 13:54 | Üzenet/Post # 105
alapkő
Egyébként beugrott még egy dolog!

Régen azért nem volt gondom, mert a leírásban tényleg ott voltak a vezetékszínek is a kötésekhez.
Szerintetek ezek a színek kvázi szabványosak?
Tehát más motornál is stimmelhetnek a tekercsirányokhoz?

No.. Utána is nézek ennek is, és ellenőrzöm a Szőr által mondottak szerint.

Tekercselő Dátum/Date: Csütörtök, 2011-11-03, 20:14 | Üzenet/Post # 106
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 58
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Sziasztok
Csatolások/Attachments: 6436337.jpg(85Kb)

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2011-11-03, 22:35 | Üzenet/Post # 107
alapkő
Quote (Tekercselő)
Sziasztok

Szia!

Ezt Te megcsinálod?

Tekercselő Dátum/Date: Péntek, 2011-11-04, 19:19 | Üzenet/Post # 108
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 58
Nem, de megvettem hozzá az alkatrészeket.

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2011-11-04, 19:23 | Üzenet/Post # 109
alapkő
Quote (Tekercselő)
Nem, de megvettem hozzá az alkatrészeket.

smile
Megvetted, de nem fogod megépíteni mégsem?

Tomi Dátum/Date: Péntek, 2011-11-04, 22:37 | Üzenet/Post # 110
komoly tag
Üzenetek/Posts: 310
Hírnév/Fame: 1
Olyan jellegzetes ismertetőjegye ez a narancssárga NYÁK a Silicon Chip magazinnak... smile
Itt az eredetije.
Ámde sajna ez az elektronika csak egész lépést tud...

Jozs Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 10:42 | Üzenet/Post # 111
aktív tag
Üzenetek/Posts: 206
Ha már ez így előjött meg tudnátok mondani, hol dől az el, hogy éppen egész lépés, vagy fél lépés, vagy nemtommilyen lépés üzemmódban működik-e a rendszer ? Köszi.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 11:21 | Üzenet/Post # 112
aktív tag
Quote (Jozs)
hol dől az el, hogy éppen egész lépés, vagy fél lépés

Az eldőlés a beállításokon dől el.
A legtöbb vezérlőn be tudod állítani egy jumperrel vagy kapcsolóval hogy milyen lépésben működjön a vezérlő.
Az egész lépés azt jelenti, ami a motorra van írva: ez általában 1.8fok, azaz 200lépés egy teljes kör. (de léteznek 0.9, 18, de láttam már 45, 72fokos lépésű motort is. Az 5 fázisú motorok pl 0.72 fokot lépnek)
A mikrolépés azt jelenti, hogy ezt az alap egészlépést még hány kisebb lépéssel osztod fel.
Féllépés: pl 1.8fok/2 egy lépés. Azaz a két egész lépés között lesz még egy lépésed. Ekkor a két álló mágneses pólus között megtartjuk a forgórészt, méghozzá úgy, hogy a két szomszédos pólust egyenlően gerjesztjük.
És így tovább...

Jozs Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 12:11 | Üzenet/Post # 113
aktív tag
Sir-Nyeteg,
értem. És a vezérlő programnak, tehát pl. a Mach -nak nem kell tudnia róla ? Hiszen elvileg neki a megfelelően pontos vezérléshez tudnia kell, mire képes alatta a vezérlő. Hiába akar pl. 1.8/2 lépésnek megfelelő elmozdulást, ha a "hardver" erre nem képes.

Tulajdonképpen mindezt azért is feszegetem ennyire, mert az utóbbi időben a gépem egyik tengelye igen zajosan mozog. Nem mechanikai eredetű a zaj, hanem mintha a léptető motor ( vagy annak vezérlése ) vacakolna. Nehezen tudnám leírni milyen zaj, mintha szaggatottan forogna ( jó, tudom, léptető motorról lévén szó ez nem egy különleges állapot :-), szinte beleremeg a gép. De csak lassú mozgásnál, ha gyorsabban mozgatom ( Mach -ból Shift -tel együtt nyomom a mozgató gombot ), akkor szép hangja van. Nemtom mi lelte. Nincs ötletetek véletlenül ?

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 12:26 | Üzenet/Post # 114
alapkő
Quote (Jozs)
Hiszen elvileg neki a megfelelően pontos vezérléshez tudnia kell, mire képes alatta a vezérlő. Hiába akar pl. 1.8/2 lépésnek megfelelő elmozdulást, ha a "hardver" erre nem képes.

Dehogynem.
Pontosabban:
A következő adatokból számolnod kell egy kicsit:
A motor alapfelbontása (egészlépés esetén, ez van megadva mindig az adatlapjában)
A mikorlépés beállítás a vezérlőn (ezt ugye te választod, és ezzel fel kell szorozni a motor alapfelbontást, vagyis fél lépésnél kétszer annyi lépéssel tesz meg ennek a beállításokor a motor egy fordulatot)
Az esetleges áttétel a motor tengely és az orsód között.
Az orsód menetemelkedése.

Ezekből ugye már könnyen ki lehet számolni, hogy az orsón elhelyezkedő anya (és vele a hozzá kapcsolódó alkatrészek) 1mm elmozdulásához hány lépésjel szükséges hogy kijöjjön a számítógépből.

Ezt a MACH motor tunning beállításnál az aditt tengely "Step/" értékhez kell beírni.

Tehát igazából a MACH ot nem érdekli, hogy miért és milyen áttételen elektronikán egyében megy végig a jel odaáig, hogy abból tengely mozgás legyen...
Őt csak az, hogy mennyi lépésjelet kell kitennie a megfelelő LPT1 lábra ahhoz, hogy az adott tengely 1mm-t (vagy ugye akármennyit is) megtegyen.

A Sherline nálad be van kapcsolva a settings/ Port and pins képernyőn?

Sajnos képet nem tudok betenni (már az is nagy dolog, hogy most éppen tudok ide a fórumra írni) arról, hogy hol ellenőrizd ezt.
De hátha más meg tudja.

Eddig jól ment minden és ez a zaj csak ugy egyszerre bejött a képbe?

Jozs Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 13:31 | Üzenet/Post # 115
aktív tag
KisKZ, ja tényleg, a Mach -ban ott a Motor Tuning is. Bár most nincs előttem, de ha majd oda kerülök megnézem. Kár, hogy a Mach minden indításakor illetve leállításakor módosítja az XML -es konfig file dátumát, így nem látni mikor volt tényleg matatva.

Eddig jól ment minden és ez a zaj csak ugy egyszerre bejött a képbe?

Kb. egy hónapja dolgoztam a géppel legutóbb, úgy emléxem akkor még rendben volt. Annál is inkább, mert most a marás eredményén is látom, hogy a felület egyenetlen azokon a helyeken, ahol lassú Y mozgás van ( gitárhagszedő doboz füleinek az íveinél ), egy hónapja pedig tökéletes volt. Szóval valami egész biztosan változott.

Annyira emléxem, hogy a manuális léptetési módot nemrég lassabra vettem ( a JOG -nál lejjebb vettem a százalékot ha jól emléxem ). Tehát hogy ha nyilakkal mozgatom a tengelyeket, akkor lassaban tegye, hogy könnyebben érintőt tudjak venni a felületen ( papírcetlis módszer :-). De azzal megváltozhatott az is, hogy G kód futtatáskor hogyan viselkedik ??

A Sherline nálad be van kapcsolva a settings/ Port and pins képernyőn?

Nemtom mi az, de megnézem.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 13:35 | Üzenet/Post # 116
aktív tag
Quote (Jozs)
De csak lassú mozgásnál, ha gyorsabban mozgatom...

Egy tüneti megoldás: Mach3-ban nyomd meg a "Tab" gombot. Ott a távirányítón lesz egy %-os érték. Az a normál mozgatási sebességed. Ha a Shift-et is nyomod, akkor ezt felülbírálod és 100%-on fog mozogni a gép, azaz G0-án.
Nem lehet, hogy ezt a %-ot átállítottad mostanában?
(egyébként szinte minden könnyűszerkezetes alu gépen van legalább egy olyan frekvencica, ahol berezonál a szerkezet, és búg, morog a gépváz. Ez jól előjön egy kör rajzolásnál/marásnál, hiszen ilyenkor folyamatosan változik a léptetési frekvencia, azaz gyorsul/lassul a tengely. Ezen a frekin nem illik hajtani a gépet.)
Módosítsd azt az értéket, és nem fog búgni a gép alapmozgásban.

A mikrolépést önfejlesztő kollégám jól írja: a Mach3 nem tud róla, hogy mikrolépésben használod a vezérlőt, de nem is érdekli. Őt egyszer kell belőni, hogy az 1mm tényleg 1mm legyen, és onnantól nincs más dolgod vele.

Sir-Nyeteg Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 13:40 | Üzenet/Post # 117
aktív tag
Quote (Jozs)
De azzal megváltozhatott az is, hogy G kód futtatáskor hogyan viselkedik ??

Elvileg nem.
Nem lehetséges valami csavar meglazulás, vagy hasonlók?
A gépeken két dolog miatt szoktak mikrolépést használni:
- nagy tömeget elvileg könnyebben meg tud mozgatni, mivel kisebbet kell rántania a motornak egy lépés alatt a tömegen, így elvileg az egyenletesebb mozgás miatt nagyobb sebesség érhető el vele. Viszont ez nem mindig működik, mert a mikrolépés miatt a nyomaték is csökkenhet a lebegő forgórész miatt.
- az egyenletesebb járás miatt: mivel kisebbet lép, így kisebbet ráz a gépszerkezeten. Azaz csendesebb lesz.

Mikrolépés hátránya lehet még a nem lineáris felbontás két lépés között.

Jozs Dátum/Date: Szombat, 2011-11-05, 19:14 | Üzenet/Post # 118
aktív tag
Sir-Nyeteg, KisKZ, köszönöm ! Vizsgálódok majd, és megírom mit találtam.

Hozzáadva (2011-11-05, 8:14 PM)
---------------------------------------------
Sir-Nyeteg,
megnéztem. A százalék átállítása tényleg megoldotta a dolgot, úgy néz ki csak a 15 % -ot nem szereti.
Mechanikai problémát nem tapasztaltam.
Kíváncsiságképpen csináltattam vele egy-két üres marást, tehát kikapcsolt marómotorral különböző alakzatokat, és közben hallgatóztam, de úgy sem éreztem rendellenességet. Még majd rajzoltatok is vele, hátha úgy látok valamit. Az is lehet, hogy a megmunkálásnál nem emiatt volt gond, hanem lehet hogy a marószerszám miatt. De az meg szinte új, csak fát martam vele, talán 2 - 3 órát mehetett ...

Ata1 Dátum/Date: Csütörtök, 2012-05-10, 12:17 | Üzenet/Post # 119
haladó tag
Üzenetek/Posts: 100
Sziasztok !

Valaki tudna javasolni MSD vezérlőnél valami kedvezőbb árfekvésű vezérlőt 6.3A es léptető motorra.?

Ezzel van valakinek tapasztalata? vezérlő

Az üzenetet módosította/Modified by Ata1 - Csütörtök, 2012-05-10, 15:13

giszo Dátum/Date: Szerda, 2012-11-28, 13:36 | Üzenet/Post # 120
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 4
Sziasztok!

Uj vagyok mind a hobbi CNC temaban, mind pedig a forumon, ezert ha rossz topicban tennem fel a kerdesemet, akkor elore is elnezest. smile

Ha hobbi CNC gepet fem megmunkalasra szeretnek epiteni (alu es vas maras/furas), akkor letezik barmilyen leiras/keplet/stb., ami segedletet nyujthat arra, hogy az egyes tengelyek mozgatasahoz milyen erossegu leptetomotort erdemes hasznalni?

Zoli

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Oldal 6 / 50«12456784950»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016