Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 47 / 50«12454647484950»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe, Amatőr 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések
KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2010-11-23, 13:46 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3074
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
.
Minden amit a léptetőmotorokról, léptetőmotor vezérlésekről érdemes tudni.

Zolibá Dátum/Date: Csütörtök, 2015-04-30, 19:14 | Üzenet/Post # 921
alapkő
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 1267
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Idézet ludmannakos ()
megvan a 24V mind a 3 ic 18. l
Ohm mérővel a legkisebb Ohm állásban mérjél rá közvetlenül az IC (9-12 )és utána a (13-16) os lábára  fesz mentes állapotban.

ludmannakos Dátum/Date: Csütörtök, 2015-04-30, 20:18 | Üzenet/Post # 922
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 48
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Zolibá

A hibás Z tengelyen  9-12  0 Ohm   13-16  0 Ohm 

Működőképes X tengelyen  9-12  0 Ohm   13-16  0 Ohm

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 08:04 | Üzenet/Post # 923
alapkő
Idézet ludmannakos ()
A hibás Z tengelyen 9-12 0 Ohm 13-16 0 Ohm
Az elöbbi mérést csak a motor és vezetékeinek épsége miatt kértem, habár a nulla Ohm nagyon kevés, vagy kicsi a műszered felbontása. Itt a motor névleges ellenállását kéne mérned. Ennek feltétlen nézz utána , mert a diódák zárlrta is okozhat nulla Ohmot

Ákos , amíg a 4-es lábon(enable) nincs +5V , addig a motoron nem lehet tartóáram és mozgás.
Csatolások/Attachments: 5542871.jpg(10Kb) · 6736682.jpg(46Kb)

ludmannakos Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 09:19 | Üzenet/Post # 924
ismerkedő tag
Amikor mértem nem volt csatlakoztatva rá a léptető motor. Szerintem elegett szenvedtem már ezzel a vezérlővel. Ebből úgyis az lesz hogy veszek egy másikat.

Hozzáadva (2015-05-01, 08:54)
---------------------------------------------
Tartó áram meg azért nem volt mert nem mérés közben nem volt csatlakoztatva PC hez. Amúgy a motor az jó mert megcserélve az x -el úgy működik.

Hozzáadva (2015-05-01, 09:19)
Most kipróbáltam PC-vel is. A Reste gombra x és y lesz +5V viszont a hibás Z-n valami minimális mozgás van épp hogy jelzi a multiméter. talán 0,1 V

ludmannakos Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 09:30 | Üzenet/Post # 925
ismerkedő tag
A Z Ic 4 lába a sárga körrel jelzett IC-be fut utána meg tovább a fehér körrel jelzetbe mennek a szálak
.
Csatolások/Attachments: 3344714.jpg(375Kb)

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 12:03 | Üzenet/Post # 926
alapkő
Idézet ludmannakos ()
Most kipróbáltam PC-vel is. A Reste gombra x és y lesz +5V viszont a hibás Z-n valami minimális mozgás van épp hogy jelzi a multiméter. talán 0,1 V
Az enable vezeték közös mind a 3 IC nek, ha csak a Z nem mozdul ott akkor a fóliázattal van gond.

De simán pár száz Ohmal a +5V ról adjál neki feszt a 4-es lábra , érezned kel a változást.
Most látom a te vezérlőd más mint a rajzom. Az IC a sárga körben az 74HC14?
Csatolások/Attachments: 4305080.jpg(58Kb)

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Péntek, 2015-05-01, 12:13

ludmannakos Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 12:09 | Üzenet/Post # 927
ismerkedő tag
Igen azok!!

A 4. lábak nem közös szálon futnak!

Az üzenetet módosította/Modified by ludmannakos - Péntek, 2015-05-01, 12:18

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 12:33 | Üzenet/Post # 928
alapkő
Idézet ludmannakos ()
A 4. lábak nem közös szálon futnak!
Akkor az a 74HC14 ez a kapuja  halott.Gondolom nem vállalkozol a cseréjére. Egy éles szikével vágd el a 74HC 14 ről a TB6560  4-es lábára menő fóliát egy nyilt helyen,ellenőrizd Ohm mérővel hogy valóban megszakadt, és a tB 4-es lábára menő fóliára tegyél pár 100 Ohmon keresztül +5V-t. Ha ez így működni fog akkor vagy hagyd így, vagy egy vezetékkel kösd össze az alatta  lévő TB 6560  4-es lábára menő fóliával,vagy tedd a 4-es lábára, mert az enable-k közösíthetők, de ha fixen felhúzod +5V ra akkor el is hagyhatók a mach3 felől.

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Péntek, 2015-05-01, 12:44

ludmannakos Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 12:51 | Üzenet/Post # 929
ismerkedő tag
Zolibá, Parasztban így oldottam meg.

Igazad lett működik a Z tengely. Későbbiekben kicserélem a 74H-t biggrin

Nagyon köszönöm a segítséget.
Csatolások/Attachments: 6801989.jpg(330Kb)

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 12:59 | Üzenet/Post # 930
alapkő
Idézet ludmannakos ()
Igazad lett működik a Z tengely.
Sajnos vagy 10 féle vezérlő és rajz van forgalomban, eléggé eltérnek a rajzaik. A tiédben az optók siralmas átvitele miatt tették bele a 74HC14 -es IC ket hogy javítsanak a jelformáján.
Ha cseréled az IC-t akkor tű hegyes pákával dolgozz, és egyenként emeld fel a 74HC14 lábit, ekkor talán nem jön fel a fóliázat az IC kivétele során.

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Péntek, 2015-05-01, 13:01

ludmannakos Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 13:11 | Üzenet/Post # 931
ismerkedő tag
Úgy lesz!

Még egyszer nagyon szépen köszönöm neked a segítséget!!

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2015-05-01, 13:17 | Üzenet/Post # 932
alapkő
Idézet ludmannakos ()
köszönöm neked a segítséget!!
Nincs mit, szépen bele fogsz jönni a javításba és lesz tapasztalatod a kínai vezérlővel.

moricz1888 Dátum/Date: Kedd, 2015-05-19, 13:27 | Üzenet/Post # 933
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 2
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a cnc elektronika tervezésében. Az a helyzet, hogy nem igazán erősségem az elektronika, úgyhogy az alapoktól kellene 1 rövid összegzés. Első lépésben arra lennék kíváncsi, hogy kell léptető motort választani, (áram fesz paramétereket, lépésszöget stb hogy kell kiválasztani), hogy kell hozzá vezérlőkártyát választani, milyen szempontok szerint kell választani valamint, milyen számítási összefüggésekkel kell kiválasztani ha a célom az, hogy kb 50-60kg-ot akarok megmozgatni, 5mm-es menetemelkedésű főorsóval,  az előtolási sebesség kb 500mm/min lenne, a gyorsítási idő pedig 0,01 s. Előre is köszönöm a segítséget, és a válaszokat .. Megj. ha van részletes irodalom amiben ez így végig van tárgyalva a mechanikai számításokon (statikus-din teljesítmény, nyomaték igénytől kezdve az áram- fesz paraméterek meghatározásán és figyelembevételen keresztül minden az is nagy segítség lenne. Köszi még1x !

Hozzáadva (2015-05-19, 13:27)
Közbe eszembe jutott, hogy ezeken felül még az is kérdés lenne, hogy hobbi cnc motoroknál mi a műkődési áram, fesz tól ig tartomány, impulzusfreki hogy jön képbe, a motor belső ellenállását milyen formában kell figyelembe venni tartó-forgató nyomaték meghatározása összefüggése a vill. jellemzőkkel. Szóval 1 nagyon átfogó összefoglalóra lenne szükségem smile

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2015-05-19, 18:39 | Üzenet/Post # 934
alapkő
Üzenetek/Posts: 2278
moricz1888, üdv a fedélzeten!

Nem vagyok nagy szakértő, a tévedés jogát fenntartom! Ezzel együtt nézzük a rideg tényeket: 60kg tömeget szeretnél 500mm/min (0,5m/min=0,0083m/s)  sebességre gyorsítani 0,01s alatt. A gyorsulás = delta v /t, vagyis 0,0083/0,01 = 0,83m/s2. A szükséges erő (F=m*a) kb. 50N. Aztán: egyenesvonalú erő(N)= (6.28 * forgatónyomaték(Nm)) / menetemelkedés(m), vagyis 50=6,28*X/0,005, azaz X= (50*0,005)/6,28 kb. 0,04Nm. (Ideális rendszer, súrlódásmentes!)  Ez áttétel alkalmazásával csökkenthető, jót tesz a dinamikának. Ha megvan a szükséges forgatónyomaték, akkor érdemes alacsonyabb áramszükségletű motort választani, mert akkor könnyebb vezérlőt találni hozzá. Hobbista általában úgy méretez hogy vesz 1-3Nm nyomatékú motort mivel ezeknek elég kicsi a tehetetlensége, ezért jó a dinamikája, legfőképp azért mert másoknál már bevált. Azt is lehetőleg áttétellel használja, ezzel túlméretezi a rendszert és tartalékot hagy a súrlódások okozta veszteségek legyőzésére.

H1i.hu

moricz1888 Dátum/Date: Kedd, 2015-05-19, 19:55 | Üzenet/Post # 935
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 2
Amatőr, Szia!

Köszönöm a gyors válasz! smile Annyi kérésem esetleg lehetne, hogy a mechanika és elektronika közti képletbeli, meg tapasztalatbeli összefüggéseket is részletesen fel tudnád tárni? Azért kérném mert pontosan szeretném megérteni, mit miért kell választalni ,mért akkora áramút amekkorát , hogy tudok számításokkal közelíteni értékeket stb... mert olyan igazán átfogó irodalmat erről nem találtam, mindenfele csak részletekben belekapva ebbe abba vannak ezek tárgyalva, és sehol nincs ez összességében elejétől a végéig összefoglalva...

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2015-05-20, 15:40 | Üzenet/Post # 936
alapkő
Üzenetek/Posts: 2278
moricz1888, a mechanikus és az elektromos értékek összefüggése nehezen kifejezhető képletekkel, az egyes motorok azonos mechanikus teljesítmény mellett eltérő elektromos értékekkel rendelkezhetnek. Tegyük fel hogy egy 1 és 3Nm közötti motort szeretnénk, mert kellően jó a dinamikája, az ereje meg bőven elég a géphez. Választhatunk uni- vagy bipoláris motort, a gyakorlat azt mutatja hogy a legjobban egy bipoláris motort tudunk kihasználni, érdemes egy pillantást vetni az alábbi görbére:

Azt tudjuk hogy a fordulatszám emelkedésével a léptetőmotorok nyomatéka rohamosan esik, kb. 500-as fordulatszám felett már annyira hogy ott nem is használjuk (ez is típusfüggő). A Te orsód 5mm emelkedésű, 500mm/min sebességhez 100-as fordulatszám tartozik direkt hajtásnál, áttétel esetén -ami erősen javallott- az áttételtől függően a 2~3 szorosa. Ezeket a paramétereket egy bipol motor kényelmesen hozza a megfelelő vezérlővel. Ha több motor is van a láthatáron akkor én az alacsonyabb áramigényűt választanám mert könnyebb vezérlőt találni hozzá. Az alacsonyabb feszültségű és indukciójút választanám mert a vezérlő áramgenerátora gyorsabban tudja léptetni. A tápfeszültséget a vezérlő feszültségtűrése határozza meg, minél nagyobb a szorzó a motor alapfeszültsége és a tápfesz között annál jobb mert a motorban a mágneses mező gyorsan felépül, így nagyobb fordulatszámokig mehetünk el úgy hogy a nyomatékból is maradt a mechanika mozgatására.

H1i.hu

nyitraiandras Dátum/Date: Vasárnap, 2015-06-14, 17:29 | Üzenet/Post # 937
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 15
Sziasztok.
Beszereztem egy ilyen motort:
42HS48-1504A léptetőmotor
Egy motorvezérlőt:
SK6560T motorvezérlő
És egy USB-s csatoló kártyát:
DDLMV1 USB-s illesztőkártya
Azért választottam USB-s csatoló kártyát, közel kétszer annyi pénzért, mert laptopról szeretném üzemeltetni, amit még a csatoló kártya megvételekor nem állt rendelkezésre, és nem tudtam, hogy lesz e rajta LTP port. 
A motorvezérlőhöz egy 24V 50W tápot vettem. Összekötöttem mindent a megadott leírás szerint, de valamiért (valószínűleg azért mert még nem értek hozzá) nem működik 
Sikerült már valakinek a fenti összeállítást összehangolni? 
Válaszokat előre is köszönöm

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-06-14, 18:17 | Üzenet/Post # 938
alapkő
Idézet nyitraiandras ()
Összekötöttem mindent a megadott leírás szerint, de valamiért (valószínűleg azért mert még nem értek hozzá) nem működik
Amikor áram alá helyezed az egészet a motorokon van tartóáram?(megtudod forgatni kézzel,)
A plug-int felinstalláltad?

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Vasárnap, 2015-06-14, 18:19

nyitraiandras Dátum/Date: Vasárnap, 2015-06-14, 18:19 | Üzenet/Post # 939
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 15
Meg tudom forgatni kézzel, ugyanolyan nehéz mint amikor nincs bekötve smile

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-06-14, 18:21 | Üzenet/Post # 940
alapkő
Idézet nyitraiandras ()
Meg tudom forgatni kézzel,
Akkor valószínű az engedélyező jel(enable) hiányzik, és ezért tilt a TB 6560

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC Elektronika » Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések (Léptetőmotorok, léptetőmotor vezérlések)
Oldal 47 / 50«12454647484950»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2017