Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 6 / 8«1245678»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » KisKZ Gépe (KisKZ gépeiről)
KisKZ Gépe
KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-02-28, 17:33 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
A gépemről/gépeimről, alkatrészekről infók, képek, beállítások.....

miki-bá Dátum/Date: Vasárnap, 2012-10-21, 07:53 | Üzenet/Post # 101
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 833
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
KisKZ, Nagyon nagyszerű !!!!

Egy békebeli kíváló darab. Minden hobbista álma . Nálan is elférne a pája.
Sok sikert és jó egészséget hozzá. Végre lesz egy csapattag akihez lehet tolni a marós munkákat. biggrin :D biggrin :D

Üdv

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Az üzenetet módosította/Modified by miki-bá - Vasárnap, 2012-10-21, 07:54

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2012-11-02, 20:49 | Üzenet/Post # 102
alapkő
Ma folytattam a horizontálmaró szerelgetését.

A múltkor előjött az, hogy a Z szán kicsit nehezen mozgott.
Hostyával nekiálltunk és megnéztünk pár dolgot. Elsőre a kúpkerékhajtás hézagolásán változtattunk egy kicsit. Ez nem sokat hozott sajnos.
Viszont érdekes módon ezen a gépen a fecskefarok mind a két oldalán volt betétléc.
Pontosabban az egyik oldalon egy 2mm es bronzlemez volt betéve alul felül ráhajtva az alsó és felső peremre, hogy nem mozdulhasson ki a helyéről.
Így ez az egyik oldalon a bázis futófelület, nem pedig az öntvény erre kialakított része.

A másik oldalon egy hevenyészett, vékony éklemez volt betéve, amely a szokásos módon 3 csavarral állítja be a hézagot, a pontos futását a szánnak.
Ennél a gépnél ezen három csavar közül a középső úgy van kialakítva, hogy könnyen meg lehessen húzni kézzel is, így ez való arra, hogy a szánt egy poícióban rögzíteni tudjuk.

Ennek a szerkezetnek alapvetően ugy kellene kinéznie, hogy az egyik oldalon a fecskefarok felületei találkoznak. Ez lenne a bázis futófelület.
Csak a másik oldalon kellene éklécnek lennie. Olyannak amely állítható.

Szóval ugy döntöttünk, hogy a bézis oldalról kivesszülók az oda behelyezett bronz lemezt és a másik oldalra egy vastagabb éklemezt készít Hostya. Szerencsére alapanyag volt kéznél. A léc Hostyának köszönhetően elkészült.

Ma behelyeztem és sajnos azonnal kiderült egy pár dolog.
Addig amíg csupán felhelyeztem a szánt és beállítottam minden tökéletes volt. Kézzel húzva a szán sokkal jobban futott mint előzőleg.
Azonban ez után jött a probléma.

készíteni fogok képet róla, mert nem biztos, hogy eléggé képiesen, jól elképzelhetően tudom elmondani.
Azért megpróbálom. A fentebbi képek segítehetnek talán.

A szám mozgó részén keresztül megy egy hajtó tengely, amelynek a végén ott van egy kúpkerék. Ez egy függőleges tengelyű orsón menetesen futó kúpkerékkel csatlakozik és azt hajtja, emelve/sülyesztve a szerkezetet.

Normál esetben a két tengely metszi egymást.
Ekkor a működés tökéletes.

Sajnos amikor kivettük a bázis oldali betétlécet, az egész mozgó szánrész, és vele a hajtó tengely arrább került 2mm-el. A két tengely távolra került egymástól.
A belső kúpkerék anya szerkezete befeszül. sad
Az eredmény annyi, hogy bár maga a mozgó szánrész gyönyörűen csúszna, de a hajtó szerkezet szorul most meg. sad

Az anyaszerkezet módosítása... az orsó arrébb helyezése gyakorlatilag lehetetlennek látszik. sad
Úgy néz ki, vissza kellállítanom az előző állpotot.

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2012-11-02, 21:15 | Üzenet/Post # 103
alapkő
Egy kicsit más téma:
Elővettem a Csabytól kapott alu anyagot.

Lépni kell valahogy egy picit nagyobb gép felé.

Nekifogok a rajzolgatáshoz és kitalálom hogy lenne érdemes megmarni, hogy egy pontosabb, merevebb, gép alapot kapjak.

A képek:

Ez az alaphelyzet:
A sínek és az alu. Az alut megszabadítottam a még benne lévő acél szegektől. Van rajta jópár furat amit majd el kell kerülni.

A hosszméret:

A szélesség:

A sínek hossza (20-as sín):

Az első furat az egyik oldalon:

A furatosztás a szokásos 60-as:

Nos...

Ez innen indul.

elektron Dátum/Date: Szombat, 2012-11-03, 01:22 | Üzenet/Post # 104
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 232
Kitüntetések/Medals: 1
Azt találd ki, hogy kisebb géppel hogy lehet nagyobbat csinálni, illetve szerszám nélkül egyáltalán valami pontos dolgot és önmagát generálja utána.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-11-03, 08:15 | Üzenet/Post # 105
alapkő
Quote (elektron)
Azt találd ki, hogy kisebb géppel hogy lehet nagyobbat csinálni, illetve szerszám nélkül egyáltalán valami pontos dolgot és önmagát generálja utána.

Ez az alapkoncepció már régen smile

A probléma az, hogy ez a gép ami most van alkalmatlan pontos dolgok készítésére. Sajnos folyamatosan fut amikor kinn vagyok, így nem tudom kkivenni a munkából, hogy jaítsak rajta. Szerintem ma is , amikor lemegy egy két órs marás, elegem lesz a napra (közben ugye lesz elég egyéb dolog ugyis) és már nem lesz erőm megint megbontani.

sanyi84 Dátum/Date: Szombat, 2012-11-03, 12:20 | Üzenet/Post # 106
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 3
Quote (elektron)

Itt a sín furatainak elkészítése egyszerű, feltéve ha a híd nem ehhez lesz rögzítve. Kell hozzá egy 500 as és egy 150 es tolómérő, maga a sín, egy asztali fúró, egy segédmunkás előtolásnak vagy fogni mert nagy darab, kalapács, törött szerszám pontozónak.

Sziszifuszi napos munka de össze lehet hozni. A lényeg egy oldalt ki kell jelölni bázisnak...
Ráadásul meg Péternek van esztergája, fogom a sínt egyet felteszek egy bázis oldalhoz közelit ponoos furatokkal a két végén lefogatva, majd a másik sínhez csinálok egy furatot, kiórázom hogy jó legyen a "bázishoz közeli fix sínhez". Azután megcsinálom a másik sín másik végének fix furatát, mégegszer mérek párhuzamot, majd süllyesztésbe illő pontozóval (amit esztergáltam) bepontozom, szétszedem. Kifúrom, kimenetelem, majd párhuzamot mérek, kész sínek megvannak. Ha nem jó esztergálok le a bkny csavar fejéből. Parasztos megoldás de a Z tengelyem sínjeinek felfogatása így készült. B megoldás lerajzolom oszt odaadom annak akinek nagy gépe van és fizetek mint a katonatiszt ha nem haver.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Szombat, 2012-11-03, 12:26

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-11-03, 16:58 | Üzenet/Post # 107
alapkő
Quote (sanyi84)
Itt a sín furatainak elkészítése egyszerű, feltéve ha a híd nem ehhez lesz rögzítve. Kell hozzá egy 500 as és egy 150 es tolómérő, maga a sín, egy asztali fúró, egy segédmunkás előtolásnak vagy fogni mert nagy darab, kalapács, törött szerszám pontozónak.

Vagy Csiki marója, ami alá egy az egyben befér az egész. smile

Felhúzva a felfekvő felületek egy fogásból és lefúrva ugyanakkor. smile
Én erre pályáznék.

Pontosat szeretnék most!

Quote (sanyi84)
B megoldás lerajzolom oszt odaadom annak akinek nagy gépe van és fizetek mint a katonatiszt ha nem haver.

így is van! smile

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2012-11-05, 20:40 | Üzenet/Post # 108
alapkő
Sziasztok!

A tegnapi szerelgetésről néhány kép.

Hostya pillanatok alatt elkészítette azt az excentert aminek a segíségével el lehet tolni az orsót az alaphelyzetéből.
A képen jól látszik, a lehetésges meximális eltolás értéke.

Őkegyelme pedig a teljes orsó a rajta lévő anya/kúpkerék szerkezettel együtt:

Az orsó helye a gépben:

Ekkor még krovával be tudtam hajtani az excentert:

..és ilyen lett amikor bekerült a helyére:

és ez után kezdődött a beállítási procedúra....

Sajnos erről már képeket nem készítettem, mert maga a beállítás nem látványos dolog. Képeken nem biztos hogy egyáltalán látszik az a finom különbség ami a még be nem állított és a már beállított helyzet között van.

A lényeg az, hogy Hostyának köszönhetően (nagyon köszönöm István!) ez a tengely kezd szépen mozogni. A következő hétvégén ezt is és az összes további tengely szerkezetét beállítom kottyannásmentes sima futásra.

Most a motorfelfogatás fog következni, de ott még gondjaim vannak a régi motor felfogására szolgáló csavarok helyének pontos lemérésével, mert függőleges irányban egyelőre nem férek hozzájuk egy rendesebb mérőeszközzel... De ez is kialakul.

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2012-11-05, 20:43 | Üzenet/Post # 109
alapkő
KÖzben egyéb érdekesség:

"leltem" 3 darab kis 20W-os 24v-os DC szervó motort. 256 os tárcsák vannak az encodereiken. Vagyis ugye 1024 es felbontást tudnak.

Hihetetlenül pirinyó kis motorok ezek. A régen tervezett ici-pici CNC géphez ezek kitűnőek leszek azt hiszem.

Majd egyszer, ha már tudok alkatrészt készíteni hozzá. smile

Szóval itt a mikroszervó szett:

De ez még később... Addig Szőr szavaival élve "raktározok" smile

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 14:21 | Üzenet/Post # 110
alapkő
közben.... Van régen egy 6.4Nm-es motor nálam..
Tegnap még ugy állt a dolog, hoyg Odaadom Kym-nek, de előbb le akartam tesztelni, ugyanis egy régebbi próba során elég csúnyán viselkedett.
Nem bírta a nagyobb senességet.
Nos leteszteltem újra és bizony... 1mm es menetemelkedésű orsóra számolva nem votl hajlandó semmi módon 200mm/perces sebesség felé menni.
Az okokat még keresgélem... Egyelóre nem tudom.

De!
tegnapelőtt érkezett egy kis, kottyanésmentes csigakerekes hajtómű Farkas Ádámtól (köszönöüm Ádám) és azt is kibontottam a mai nap.
És lássatok csodát!!!

A tengelycsatlakozás egyezik!!!!

A motorfelfogatásnál van egy piciny differencia, tehát egy uj közdarab kell miatta, de mégis... Ez már nagyon közeli ahhoz, hogy viszonylag kisebb munkával, kevesebb új legyártandó alkatrésszel el lehessen belőle készíteni egy forgatót.

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 17:50 | Üzenet/Post # 111
alapkő
Üzenetek/Posts: 2251
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
KisKZ, nagyon jók azok a mini szervók! Mit értesz pici cnc alatt? Az hogy nem bivalyerősek a motorok még nem jelenti hogy kicsi kell legyen a munkaterület.

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 19:01 | Üzenet/Post # 112
alapkő
Quote (Amatőr)
Az hogy nem bivalyerősek a motorok még nem jelenti hogy kicsi kell legyen a munkaterület.

Én tényleg egy ici picit szeretnék már nagyon régen.
Max A4 méret az egész gép. Mutogatni kellene vinnem ide oda. Sokat kérnek ilyenre, de a rendes gépem nem igazán mobilis.
A főorsó is egy flexibilis tengellyel lenne felvezetve a kisméretű "főorsóra". A meghajtó egy egyszerű kézi dremel vagy valami utánzat.
Nem kell hogy többet tudjon mint gravírozni. csupán apró dolgokat.
A bemutatás a cél vele.

kymco1 Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 19:07 | Üzenet/Post # 113
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 859
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
KisKZ, nézd meg a kóla automatákat ami a félliteres petpalackosokat adogatja. azokba is pici motor van de a fél kilós kólákkal szaladgál mint a villám.

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 19:21 | Üzenet/Post # 114
alapkő
Quote (kymco1)
de a fél kilós kólákkal szaladgál mint a villám.

smile

Igen, tudom hogy több is van ezekben a motorokban.
De itt tényleg azért kerestem a kis méretű motorokat hogy egy apróságban elférjenek.

A nagyobb motorok... hát azok... Épp most szívok a 6.4Nm-essel amit fel akartam ajánlani Neked (léptető nem szervó). Nem tudom 200/perc fordulat felé vinni mert nem bírja.. De nem tudok rájönni az okára.

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-11, 20:46 | Üzenet/Post # 115
alapkő
De tényleg beindulnak újtra a dolgok.

Misivel barteleztünk és így küldött egy kész mini főorsót a kicsi fémvázas géphez:

Ilyen a kicsitke, két feltéttel (NEgyed collos és D6 os feltéttel):

[c]

</div>

Ami nagyon jó benne, hogy mind a befogás alatt, mind a befogás felett lehetőség van a hajtásra.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-11-17, 22:59 | Üzenet/Post # 116
alapkő
Nos... Ma bekerült a pici főorsó is a helyére a kicsi gépbe, valamint feltettem (egyelőre csak tesztként) egy 24V os DC motort is a helyére.
Ezt a motort még le kell szednem mert valami átkozottul okosan tőben végta el a vezetékeit. Még szét kell szednem és uj vezetéket kell bekötnöm.

A Z léptecse is megérkezett Ezüstvihartól. Kitűnően működik. Teszteltem és teljesen rendben van.

Ma, egyelőre a léptecs nélkül ilyen a gép:

Ha felkerül a léptecs már csak a javított vezérlőre vár és egy hajtó szíjra, hogy minden menjen rajta.
Érdemes lenne még egy kis szíjtárcsát esztergálni a motor tengelyére, hogy gyorsító áttétel legyen ott..... Lehet megpróbálom magam megesztergálni, de sajnos nincs profilkésem (és gyakorlatom) sem hogy előre láthatóan jó legyen a végeredmény. Éppen nincs egy szétszedendő videómagnó most kéznél... Azokban vannak hasonló tárcsák.

Egyedül az asztal alatti sínek nem THK HSR sínek. A többit már kicseréltem és drámai volt a sebességnövekedés.
Oda is már csak egy 250mm es HRS sín kellene mert a másik megvan... De hát... Ilyet igen ritkán talál az ember. Főleg magában sínt.
Ha adják, akkor edig mindig kocsikkal együtt hírdetik, amiből pedig nekem van bőven.

Ha valakinél lakozna egy ilyen méretű THK HSR15 síndarab, vevő lennék rá! Az egyik oldalán az első furatnak 25mm-en kellene lennie.

Ugyan most is rendesen megy az asztal, de csak mégis azzal lenne a tökéletes.

miki-bá Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-18, 09:21 | Üzenet/Post # 117
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 833
Kitüntetések/Medals: 3
KisKZ,
Azt a kis orsót a Misi oda gyártotta eredetileg is. A motor felfgatása neki hátul volt ,ha jól emlékszem és alul volt a meghajtás.
A Misinek van egy másk ilyen kis orsója is ,de senki ne próbálkozzon ,mert már LEFOGLALTAM.

Üdv

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-18, 10:33 | Üzenet/Post # 118
alapkő
Quote (miki-bá)
Azt a kis orsót a Misi oda gyártotta eredetileg is. A motor felfgatása neki hátul volt ,ha jól emlékszem és alul volt a meghajtás.

Ahogy nekem is! smile

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-11-18, 17:36 | Üzenet/Post # 119
alapkő
Sziasztok!

Ma amikor kimentem a garázsba... A szemembe ötlött egy éppen megfelelő méretű TR menetes szár darab.
Tegnap el kellett kérnem Hotyától azt amit Ő készített anno az anya elkészítéséhez. Szükségem lesz rá, mert a gépemen, az egyik tengelyen az anya sajnos a végét járja már.
Hát gondoltam egyet és odaálltam az esztergához.
Sajnos egyetlen betétes késem van csupán ami használható, mellette egy kicsit ütött kopoptt beszúrókés, így olyan lett amilyen, de azért...
Elsőre talán nem is olyan rossz.
A "kúpot" kézzel tekerve készítettem, nem pedig a szán szögbeállításával.

TR menetfúrók:

Hostyáé (ez nagyon tetszik, Profi!!):

Amit ma én elkezdtem:

... és együtt:

Én ahhoz már nem jutottam hozzá, hogy fel is metszem.
Majd legközelebb.

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-11-24, 21:50 | Üzenet/Post # 120
alapkő
Hát... Ma azt hiszem haladtam valamire...

Szépen sorban:
1. kivittem a kis gép 2Nm es motorját és feltettem a gépre.
2. MEglett a másik HSR sín is az asztalhoz ugyanezen a gépen.
szépen leflexeltem méretre és kicsieréltem az asztal síneit és kocsijait is az oda tervezett THK HSR15 sínekre és kocsikra. Ez a multkor a másik két tengely esetében annyit jelentett, hogy az addig max 700-as sebesség felugrott 1700mm/min-re. Mivel a vezérlőm még nincs megjavítva, így nem tudtam tesztelni, de remélem itt is lesz sebesség ugrás.
3. lemértem még mindig ugyanennek a gépnek a pici főorsójánél a meghajtó motor főorsó tengelytávot. Megvan milyen áttétel és emiatt milyen pici ékszíjtércsát kell esztergálni. D60-as lesz 3:1 gyorsító áttétel. Sajnso ezt nem tudom majd én magam legyártani. sad Ehhez nem fér be az alapanyag az én kis esztregémba. sad
4. Vissza kivittem a 3.1Nm es motort is, most az MSD teszt környezettel együtt. Egyértelmű, hogy az MSD-hez nagyobb táp kell mint amit most tudok hozzá használni. A motor a teszten a gépre téve 1600mm/min re volt képes, ez kevesebb mint most a H2-vel elérhető maximmális biztonségos sebesség. A motor még csak enyhén sem melegedett meg. Szóval.. KEll egy nagyobb táp. HA minden igaz lesz is.
5. lemértem a POM anya szükséges méreteit, feldobtam az anyagot az esztergára. Viszonylag kis fordulaton jól forgácsolható. Menni fog. a dolog. esztergakés kell majd ezekhez a munkákhoz.
6. LEvettem a kis gép főrosó motorját, mert a vezetékét valami okos tőben letépte. Hazahoztam és bevezetékeltem. Ami jó, hogy közben találtam egy már régebben hasonló dolgokra kiszemelt kalapsínes 24V os 100W os tápot. Ezzel össze is raktam az ujonnan bevezetékelt motort és szépen forog.. A fordulasztámmérőt sajnos kinn hagytam így nem tudom ellenőrizni a sebességét, de majd holnap.

Ilyen lett:

Most még nekiesek és generálok egy G kódot az egyik uj fórumtársunknak.
Ugy érzem kezdek megint belejönni! smile

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » KisKZ Gépe (KisKZ gépeiről)
Oldal 6 / 8«1245678»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2017