Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 3 / 8«1234578»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » KisKZ Gépe (KisKZ gépeiről)
KisKZ Gépe
KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-02-28, 17:33 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
A gépemről/gépeimről, alkatrészekről infók, képek, beállítások.....

vjanos Dátum/Date: Kedd, 2011-09-06, 21:55 | Üzenet/Post # 41
nézelődő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 14
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Quote (KisKZ)
Ááá. Nekem könnyítésképpen van egy kis lapkás késem.

Ha csak úgy nem... smile Nekem is van egy marék lapkám, már csak szárat kéne csinálni hozzájuk...

A csapágyas témához: nemtom mennyire értelmes vagy ildomos ilyent kérdezni hobby szinten, de érdemes ezzel görcsölni házilag? Az ok, hogy van alapanyagod, de csapágyat ugye általában venni kell, plusz idő, szívás ...

3 rugóért hirdetett valaki a multkor FK10-es THK hajtásoldali csapágyazást, ferdevonalú csapágyakkal, porvédővel, távtartóval, csapágyanyával. Vettem is gyorsan négyet... lehet még akad nála...

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-09-07, 20:15 | Üzenet/Post # 42
alapkő
Quote (vjanos)
Nekem is van egy marék lapkám, már csak szárat kéne csinálni hozzájuk...

Én bizony áldoztam erre még amikor a kis esztergát vettem.
Előbb próbáltam magam is köszörülni késeket, de nem igazán lettek jók.
ezért választottam ezt az utat.

Egyébként szoktak kis készletet árulni a VATERA-n a forradztott lapkás késekből, de ... Nincs jó tapasztalatom velük. Ilyen piciben lyukkés pedig...

A hétvégén lefényképezem neked azt a kis Kyocera kés készletet amit véletlenül találtam és tudtam megvenni.

Quote (vjanos)
Az ok, hogy van alapanyagod, de csapágyat ugye általában venni kell, plusz idő, szívás ...

A csapágyak ára a legkevesebb. Tényleg nem drága. A szívás... Hát tudod, ez így olyan lesz amilyet szeretnék, és hidd el nagyon nagyon egyszerű.
A másik, hogy én nem láttam amit mondasz, de én homlokoldalon rögzítem a csapágyházakat. ezek gyakorlatilag sima téglalapok, bennük a középvállas
csapágyfurattal, négy furat a menetes motor felfogató csavaroknak és még négy átmenő a felfogatásnak.
Szóval... ezt egyszerűbbnek tartom mint implementálni egy már kész megoldást.

Persze könnyen beszélek, hiszen eddig mindig volt aki elkészítette ezeket a dolgokat nekem.
Olyan aki profi a dologban.

Azért linekt, mélt, képet dobhatnál róluk! Érdekel milyenek.

PS: Köszönöm az anyagot!!! Megérkezett!!! smile Szuper rendes vagy Te is!

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2011-09-07, 21:27 | Üzenet/Post # 43
alapkő
csak magamnak:)

60x30:
1x990
1x915
2x1050
2x690
2x615

60x60:
2x550

De jó lenne két 500mm-es 15-ös lineáris sín!
Ha valakitől tudnék venni, akár nagyobb munkaterű gépet tudnék csinálni, mint amit eddig terveztem.

Nincs valakinek eladóban?

a másik gondom, hogy hogyan lehetne atombiztosan, de szakszerűen összefogni a 30x60 as alu profilokat?
Létezik erre szabványos kötőelem megoldás? (persze a sima csavar alátét anyán kívül gondoltam)

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2011-09-27, 18:58 | Üzenet/Post # 44
alapkő
Kymco kedvéért előkerestem a mostani gépem előző Magi Pista-féle H1 vezérlőjének dobozolási képeit.

Ebben van olyan kis trafó és tápelektronika ami most nálad is van Kym!
A képeken már ki lehet bogarászni a bekötést. A trafó pontos paramétereit ki lehet könnyedén mérni. Elektron remélem hozáteszi még azt az infót ami nekem nem jut az eszembe vagy nem kimérhető.

szóval így nézett ki a H1-es dobozolásom egy videó dobozában:

Ezen a képen pedig látszik a trafó és az, hogy melyik színű vezetés melyik csatlakozó részre megy fel a panelen:

egyébként a piros lecsatolás a magasabb feszültségű ág. ha jól emlékszem 30V jött le a trafóról.
Ez a 6os csoportban elhelyezett kondik másik oldalán jön le 42-43V környékén egyenirányítva.

A trafóról lecsatlakozó kék vezetékpár az alacsonyabb feszültség kimenet. sajnos most nem tudom megmondani, hogy hány Volt, de ezt akár Te, akár elektron ki tudja mérni. Azt hiszem 12V os stabkocka van ezen az ágon.. de nem vagyok biztos benne.

A kondik kisütéséhez a panelen a nagy hatos kondicsoport egyik lábat tartó sziget és a másik lábait tartó rész közé sorba kell belepreparálni egy (forrás szőr) 1K-s ellenállást és egy 5mm-es piros ledet. ez azért kell, mert eredetileg nincs semmi ami lehúzza a kondikban tárolt naftát.
Ha nincs, akkor ez az áram véletlen érintésre kisülhet és igen kellemetlen dolgokat okozhat. Jó ha benn van mert így (mint mostanában a telefon egyéb tápoknál) látod, ha már veszélytelen a szerkezet.

Teljes dobozolás után így nézett ki a vezérlő:

A panelt ami nálad van valahogy igy lehetne preparálni:

A sárga helyre kellene betenni az ellenállást. Ahova a másik láb megy ott megint egy szigetet kellene körbekaparni, úgy hogy oda be tudd még tenni a LED egyik lábát, a LED másik lábát pedig már a külső sávra kellene csatlakoztatni.
A képen a sárga az ellenállás helye, a zöld a LED (vagy a csatlakozó) helye a képen.

Én nem közvetlenól a LED-et tettem ide, hanem egy kétpólusú csatlakozót, és arról vezettem le a LED et a doboz elejére.

elektron Dátum/Date: Kedd, 2011-09-27, 19:36 | Üzenet/Post # 45
aktív tag
Üzenetek/Posts: 229
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 2
Itt van a bekötése, most rajzoltam oda a szövegeket, hogy mit hova megy:

Remélem elboldogultok vele, sok sikert hozzá.

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2011-09-27, 20:20 | Üzenet/Post # 46
alapkő
Quote (elektron)
Itt van a bekötése, most rajzoltam oda a szövegeket, hogy mit hova megy:

Nagyon köszönjük elektron!
RESPECT!

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2011-10-15, 20:04 | Üzenet/Post # 47
alapkő
Ha találok egyszer valahol egy 600x600-as sima lapot és sínt a másik oldalra, akkor a következő gép egy ilyen lesz:

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2011-11-12, 22:46 | Üzenet/Post # 48
alapkő
Sziasztok!

Ma egy kicsit legóztam odakinn a garázsban.

A gatyám ráment, de köszönhetően Pócsa Karcsinak sikerült egy még elviselhető árú beszerzési forrást (Hégely Miklós barátunk).
Így előre gondolva a jövőre, megvettem egy orsót a nagyobb gép hídjához (500mm munkahossz, két oldalt csapágyazott, két anyás, 16x5-ös):

Valamint ugyanúgy Miklóstól egy pár 20-as sínt sínenként 2 kocsival:

(Hát a hónapban nem eszek nem iszok semmit azt hiszem) smile

Volt egy pár nagyobb aluprofilom (nagyon köszönöm Vjanos a segítséget a beszerzésben) és egy jópár sarokelemem és horonyanyám/csavarom amit a jó múltkorában vásárolgattam Ramotai Tibitől.

Az aluprofilok méretre vágását nagyon köszönöm Hostyának!

A leendő nagy gép nem ekkora lesz, de a most létező (30x60 és 60x60) aluprofilokból csak hogy lássam majd mire kell figyelni elkezdtem összedobálni valamit.
A kis asztal amit láttok rajta az a jelenleg működő kisebb gépemre fog kerülni. Ez csak mutatóban van most ezen a legó próbálkozáson.

Ha minden jól megy Csabynak köszönhetően egy kicsit nagyobb asztal lesz majd a nagy gépen mint ez. smile

Ilyesmi lett ma a legózás eredménye (semmi merevítés most még, csak az alapelemek szerelése):

A csapágyházak is Hostya munkái. (tökéletes munka mint mindig!!! Nagyon köszönöm!)Ezekhez a profil a megfelelő helyen meg lesz fúrva, hogy az orsót át lehessen bujtatni rajta. A feszítő anyákat még le kell majd cserélnem a most látható sima anyákról.

Jó volt egy kicsit szórakozni az elemekkel, hogy lássam mit is és hogyan is kell majd megoldani.

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2011-12-29, 16:36 | Üzenet/Post # 49
alapkő
Sziasztok!

Egy kis haladás.

A motoros féle vázra elkezdtem végre felszerelni a cuccokat.
Elég sok minden hiányzik ugyan még, de a mai napon azért úgy érzem haladtam.

Hosszú keresgélés után sikerült szert tennem néhány 15-ös THK kocsira. Sajnos nem a vázhoz rendeltetett magas (28mm sínnel) kocsikat hanem csak az alacsonyabb fajtát (24mm), de holnap kivágom a Csaby féle 4mm-es lemezből a hézagolást mindegyik alá. Akkor a helyükre fognak kerülni a dolgok.
A menetes szárakhoz kell még majd esztergálnom és menetelnem anyákat. A kis anya házak megvannak. Azokon is egy pár menet fúrása van még.

A sínekkel is volt elég bajom...
A HIWIN sinekkel ellentétben a THK 15 ös sínjeit nem M4 hanem M3-as menetes csavarokkal kell felfogatni.
Le kellett fúrnom az összes furatot.
A D4.5 még minden probléma nélkül ment végig, de a D7.5 ös átmérő a fejnek már nem akart.
Az elején egy párat le tudtam süllyeszteni aztán nem ment tovább.
Szegény Hostyát kérdeztem meg a segítségért. Szerencsére Ő rögtön emlegette, hogy megnézi van-e ilyen méretben marója.
Ameddig megnézte én is találtam egyet kinn a garázsban. Mire hívott már készen is voltam. smile
Így is nagyon köszönöm ezt a szóbeli segítséget Hostya!!!

Még maradnak a tengelyek végére a kuplungok, de ezeket csak a motorok ismeretében tudom belőni, a motor felfogató csapokkal együtt.

Jelenleg ide jutottam el:

kymco1 Dátum/Date: Csütörtök, 2011-12-29, 19:13 | Üzenet/Post # 50
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
pöpec kis gép lessz. grat hozzá.
pár paramétert ha írnál róla

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2011-12-29, 19:15 | Üzenet/Post # 51
alapkő
Quote (kymco1)
pöpec kis gép lessz. grat hozzá.
pár paramétert ha írnál róla

Holnap lemérem a mozgás utakat és megadom.
Remélem mihamarabb meglesznek a motorok és a vezérlő is. Elvileg úton vannak.

Menetes szárak hajtják majd. M12-esek. Meglássuk mit lehet belőle kihozni.

sanyi84 Dátum/Date: Csütörtök, 2011-12-29, 19:25 | Üzenet/Post # 52
aktív tag
Üzenetek/Posts: 217
Hírnév/Fame: 3
KisKZ,

Ez nagyon nagyon jó! Nagyon tetszik, jó kis gép lesz ez.
Azt hittem a THK 15 ös sínek mind M4 el szerelhetők, eddig csak ilyen volt a kezemben.
Nagyon jó, csak ámultam amikor megláttam, gratulálok hozzá!

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2012-02-05, 22:23 | Üzenet/Post # 53
alapkő
sziasztok!

Egy pár szó, hogy hol is tartok a kis fémgéppel.

Először is nagyon nagyon köszönöm mind Hostya, mind pedig Csaby munkáját és segítségét.
Hostya a gép mechanikai dolgaiban segített rengeteget, Csaby pedig összerakta és bedobozolta nekem a piros kínai vezérlőt egy táppal együtt.
Szőrtől érkezett a vezérlő és három darab 1Nm környéki motor.

Sajnos az eredeti gépváz érdekesen volt kitalálva.
Nem különösebben törődött a tervező a csapágyazásoknál az orsók axiális fixálásával. Gyakorlatilag csupán a csapágyak szoros (átmeneti?) illesztésére bízta az egyik irányban az orsó megfogását. A másik oldalon volt egy csapágyház ugyan, de... De az ugye csak egy irány...

Elképzelhető, hogy ennél a méretnél elegendőnek tartotta ezt.

Mi inkább a szokásos módra esküdve az egyik oldalon dupla, befeszített csapágypáros megfogást választottuk. Persze ezt csak azért lehetett választani, mert Hostya állt ott, aki mindig mindent nagyon pontosan és okosan szokott elkészíteni.

Ilyen lett a vezetett oldal (Hostya rajza):

A másik oldalra egy nagyon egyszerű, de nagyon hasznos kis vezető darabot készített, ami axiális irányban enged(né) az orsó elmozdulását, ezzel kivéve a felesleges túlhatározottságot a rendszerből (Hostya készítette a képet):

A kuplungok ismeretében már meg lehetett határozni a szükséges motortartó csapok hosszát.
Az egyik oldalukon csapmenet a vázba tekeréshez, a másikon belső menet. Ebbe M4 es csavarokat tekerve lehet a motorokat rögzíteni.
Középen lapolás, 8as kulcshoz. Így könnyen behajthatóak valamint az M4-es csavarok be- és kihajtásánál meg lehet fogni a csapokat.
A képen a motor csupán mutatóban lett feltéve. (Hostya képe):

A 3 tengelyen lévő anyák házai szintén a gépvázzal érkeztek.
Két tengely, (a híd és a Z egység) esetében tökéletes magasságba kerültek velük az anyák, azonban az asztalnál szükség volt 0.4mm-es hézagolásra. ez trombitalemezzel lett megoldva.

Hostya meglepett még egy kis alkatrésszel a lézerhez. Készített egy aluminium hüvelyt aminek a külső átmérője stimmel a gép jelenlegi főorsó tartójába (26-os átmérő) és belül stimmel a lézer optika/ház átmérőjéhez. Az optika/ház a behelyezés után egy hernyócsavarral fixálható.
Az aluminium házzal kapcsolatban nagyon igaza volt Hostyának. Segít elvezetni a hőt a gépvázon keresztül.

Holnap folytatom a vezérlő, és a beállítások, majd a problémák/gondok bemutatásával....

cncvikto Dátum/Date: Péntek, 2012-02-10, 12:53 | Üzenet/Post # 54
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 25
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Péter! Bődületes, hogy építed a gépeket sorban.. Hát még ha nem kint lennének a szerszámok kilométerekkel odébb a lakásotoktól.. De akkor is hasznosan töltöd az időt, amikor nem a műhelyben vagy, másképp nem haladnál ennyire!
Gratulálok, de kérem hogy pihenj is néha.. és nem azért hogy utolérhesselek tongue
Mindannyiunknak szüksége lenne rá, de annyira rövidek a napok és annyi a tervünk angry

elektron Dátum/Date: Péntek, 2012-02-10, 22:46 | Üzenet/Post # 55
aktív tag
Üzenetek/Posts: 229
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 2
Most nézem milyen kafa gépet építesz te meg ügyes vagy.

kymco1 Dátum/Date: Szombat, 2012-02-11, 15:31 | Üzenet/Post # 56
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Hírnév/Fame: 4
nagyon precíz kis gép lessz gratula smile

zasti Dátum/Date: Szombat, 2012-02-11, 16:24 | Üzenet/Post # 57
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
Sziasztok

KisKZ,
Eddig Én ezt nem is vettem észre, Pöpec gépnek nézel elébe!!
Mire fogod használni egyébként, csak a lézer lesz rajta( mert akkor egy kicsit erős ) vagy gravírozás is a tervek között van maróval?
Üdv zas

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-02-11, 19:17 | Üzenet/Post # 58
alapkő
Quote (zasti)
Mire fogod használni egyébként, csak a lézer lesz rajta( mert akkor egy kicsit erős ) vagy gravírozás is a tervek között van maróval?

Megvan az ER11 szár egy teljes ER11 patronkészlettel.
Megvan a meghajt motor is, a csapágyak az ER szár vezetéséhez.
Csak a szárnak kell elkészíteni az orsóházat.
Fejben (papíron kézzel is) már megvan.

Csak le kellene gyártani majd egyszer.

Szóval nem csak lézer, hanem gravír is célként van megjelölve.

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2012-02-11, 20:42 | Üzenet/Post # 59
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Péter, nagyon komoly masina lesz ez! Látom nem sajnáltad belőle az anyagot meg a munkát, szerintem meghálálja.

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Szombat, 2012-02-11, 20:51 | Üzenet/Post # 60
alapkő
Quote (Amatőr)
Péter, nagyon komoly masina lesz ez! Látom nem sajnáltad belőle az anyagot meg a munkát, szerintem meghálálja.

A kis fekete fémgép alapja a Motoros féle gépváz. Ezt kellett megdolgozni, ebben segített nagyon sokat Hostya. (Az isten áldja meg a türelméért és az ügyességéért).

A másiknak, annak amelyik a mostani gép Y-ját (nekem ez az asztal) váltja le, szintén a legtöbb alkatrészét ő gyártotta le nekem.
Ott még egy anya ház és egy anya az ami hiányzik. Utána már cserélhetem végre a mostani gépem asztalát és tudok pontosan marni alut is.
Lehet még gyorsabban is mint eddig.

Nagyon nagyon sokat köszönhetek Hostyának (is). Rengeteget tanulok Tőle. Néha egy mondattal rávezet a helyes útra ha nem találom, hogy hogy a legegyszerűbb megoldani valamit.

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » KisKZ Gépe (KisKZ gépeiről)
Oldal 3 / 8«1234578»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016