Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 6 / 28«12456782728»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Bárki gépe
KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-02-28, 16:25 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
Ha valaki túl tágnak érez egy egész topicot a saját gépének, ide tehet be információkat, képeket róla.

Tekercselő Dátum/Date: Kedd, 2012-08-07, 18:41 | Üzenet/Post # 101
ismerkedő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 58
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Nem csak megpróbáltam.

zasti Dátum/Date: Kedd, 2012-08-07, 19:03 | Üzenet/Post # 102
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
Tekercselő,
Szia.
Jó kis gép. Gratula.

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

ronihun0385 Dátum/Date: Kedd, 2012-08-07, 21:17 | Üzenet/Post # 103
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 207
Kitüntetések/Medals: 2
Szia Tekercselő, jó, tetszik!sok szép munkát vele!

www.cncfafaragas.hu

Tekercselő Dátum/Date: Szerda, 2012-08-08, 07:45 | Üzenet/Post # 104
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 58
Köszönöm mindenkinek.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2012-08-08, 17:54 | Üzenet/Post # 105
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Tekercselő, igazi hobby gép, gratula hozzá! A nyákmaráson látszik hogy megfelelően pontos. Első munkánál ez nem jellemző, úgyhogy valamit nagyon jól csináltál a gép építésekor.

H1i.hu

kymco1 Dátum/Date: Péntek, 2012-08-10, 19:30 | Üzenet/Post # 106
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Tekercselő, titokba nagyot alkottál. reméljük hiba nélkül fog menni.

Robi Dátum/Date: Szerda, 2012-08-29, 20:24 | Üzenet/Post # 107
aktív tag
Üzenetek/Posts: 222
Sziasztok!
Az utóbbi időben megfordult a fejemben, hogy vajon milyen nehéz lehet építeni egy Hobby CNC maró/gravírozó gépet. Szakmám szerint géplakatos vagyok, CNC gépkezelő, NC-CNC programozó, CAD-CAM programozó tanfolyamokkal és egy kicsivel több mint 10év CNC marógépeken eltöltött gyakorlattal, szerencsére (nem zöld gombos) egyedi gyártásban. Szóval nem vagyok mérnök, de a mechanikus részét sztem meg tudnám oldani a jelenlegi tudásommal is...kérdés, hogy így érdemes-e nekiállni. A fő célom 1mm vastag vörösréz lemezekből un. áttört képek kivágása lenne, jpg képekalapján. Lenne lehetőségem teljesen fémvázas gépet építeni. Kb 300x300-as munkaterület már elég lenne és teljesen. Erre célra milyen 3 tengelyes vezérlőt, mekkora teljesítményű léptetőmotorokat és milyen főorsó motort ajánlanátok? Köszönöm! smile

tweakie Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-30, 07:48 | Üzenet/Post # 108
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 972
Hírnév/Fame: 5
Hi Robin,

I built my own CNC machine from scratch, it is not difficult to do but there is an awful lot of learning to do in the process. Overall it was, and still is, great fun because, as a project, it will never be completely finished – there are always improvements to be made and things that can be added etc.

My best advice is to study others machines (they are all different) then decide on which method of construction and design best suits your needs / skills then go for it.
Help is always at hand, if you need it, from other forum members so you will not have to work out every detail on your own.

It can be a great adventure.

Tweakie.

Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm.

miki-bá Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-30, 08:07 | Üzenet/Post # 109
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Robi,
Szia !
Üdvözöllek e szerény közösségben!
Bátran kezzdj el egy gépetépíteni, viszont neked egy utcahossznyi előnyöd van velünk szemben ,mégpedig az,hogy
Te szakmabeli vagy míg mi (a többség) hobbisták.
Kíváncsian várom a terveid. Szívesen segitünk.

Üdv

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-30, 17:55 | Üzenet/Post # 110
alapkő
Robi, üdv a fedélzeten!
Nagyon jó háttérrel indulsz neki, nem lehet probléma a gép építés. Első körben kb. 1mm átmérőjű szerszámokra saccolok hogy elég részletes képet tudj készíteni, ehhez durván 20kRPM fortunát gondolnék max. 100W-al. Készítettél már ilyen képeket? Milyen szerszámmal/fordulatszámon? Lehet hogy tévedek, csak tippelem a szükséges paramétereket. A pontosság miatt kerülném a trapézmenetes megoldást, ha teheted golyósorsót használj. Léptetőmotorokat 1 és 2Nm között választanék, ezek a legdinamikusabbak, elég lesz az erejük is a forgácsoláshoz. A vezérlők piaca szerencsére elég színes, van már miből választani, nemúgy mint 10 éve. A vezérlő áramban a motorhoz kell illeszkedjen, célszerű 3~3,5A tekercsáramúnál nem nagyobb léptetőmotort választani, akkor nem kell nagyáramú vezérlőt vadászni. Mindenképpen Chopperes típust javaslok, akár kínait is, sokan használják gond nélkül. Elektronikai tudás nem nagyon kell, csak be kell szerelni és vezetékezni őket. Ha kérdés van csak bátran!

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-30, 19:32 | Üzenet/Post # 111
aktív tag
Sziasztok!
Köszönöm a biztatást, sajnos a CAD-CAM részt nem nagyon használom a tanfolyam óta, így van mit átismételni...erre ma jöttem rá mikor Solid Works-ben elkezdtem rajzolgatni, hogy kb mire is gondolok. smile Az az igazság, hogy valamelyik fórumon, talán itt láttam meg egy W300 típusjelű kész gépet, ami nagyon tetszik. Részben ez alapján szeretnék nekiállni, remélem nem sértődik meg a készítője. Felépítése teljesen ugyanaz, mint egy Bornemann típusú könnyűszerkezetes hungarocell marógépnek, amin korábban 3-4 évig dolgoztam. Talán ezért is jön be ennyire. smile
Kimondottan ilyen képeket még nem csináltam, eddig gépi lombfűrésszel csináltattunk. Párom tűzzománccal foglalkozik és ilyen rézből kivágott képeket szokott festeni, kiégetni, majd bekereteztetni. Egy ilyen képet gondolom mondanom se kell, hogy milyen nehéz és sok idő kivágni lombfűrésszel...egy ilyen kisebb cnc géppel talán egyszerűbb lenne. Az hogy a vékony lemezt mennyire fogja felkapdosni a szerszám az asztalról, az majd kiderül. Talán a munkahelyen is használt 1-2mm-es sarkos marókkal és kis fogásokkal nem lesz gond.
Azt hiszem először elkezdem beszerezni a lineáris csapágyakat, rudakat és lassanként legyártom az alkatrészeket, ahogy a szabadidőm engedi. Így talán anyagilag is kibírhatóbb. smile

Otako Dátum/Date: Péntek, 2012-08-31, 08:25 | Üzenet/Post # 112
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 10
Szia Robi!

Csak Bátran! Sokunknál jobb esélyekkel indulsz a gép építés terén, főleg ha van lehetőséged hozzáférni egy ipari géphez, hogy a nagyobb darabokat meg tudd munkálni.
Ha Budapesthez közel vagy szívesen megmutatom a gépemet élőben. Bár nem én építettem, de szerintem jó tanulmány lehet, hogy mit szabad és mit nem szabad megtenni... biggrin

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2012-08-31, 15:17 | Üzenet/Post # 113
alapkő
Robi, a W300 Farkas Ádám műve, igencsak szépen kidolgozott és jól átgondolt gép.
A kezdő gépépítőnek kétféle utat lehet javasolni:
Építsen valami működőt és a saját hibáiból tanulva egyre jobbat és magasabb színvonalút épít, miközben tanul a hibákból, mert úgyis lesz második, harmadik stb. gép.
A másik lehetőség hogy egy igazán bevált konstrukciót kell lemásolni, így a siker garantált és egyből egy jól működő gép az eredmény.
Úgy gondolom nagyon jó gépet néztél ki.
Quote (Robi)
Az hogy a vékony lemezt mennyire fogja felkapdosni a szerszám az asztalról, az majd kiderül.

Szerintem ha jó szerszámot választasz akkor semennyire.
Pl. ezek a "diamond" élkiképzésű szerszámok kevésbé húzzák felfelé a vékony anyagot mint a hagyományos spirál élűek:

Létezik egyenes élű is, ez is jó lehet:

Egyélű (gyakorlatilag felezett szerszám mint a gravírtű):

Végül lehet használni balos spirálú szerszámot ami lefelé tolja a forgácsot és a munkadarabot:
Csatolások/Attachments: 9996994.jpg(107Kb) · 3453089.jpg(72Kb) · 3277364.jpg(25Kb) · 5888601.jpg(40Kb) · 5649106.jpg(8Kb)

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Péntek, 2012-08-31, 15:36 | Üzenet/Post # 114
aktív tag
Amatőr,
Köszönöm a szerszámajánlásokat! Főleg a Diamond nagyon tetszik. Az az igazság, hogy olyan szinten "skót" cégnél dolgozom, hogy az ilyen szerszámokat még csak hírből sem ismerem. :S Megveszik a legolcsóbb keményfém marókat és még a bevonatos is luxus...nem hogy a speciális élkiképzés. Magyarul a meglévővel old meg... sad
A balos spirálú szerszám már nekem is eszembe jutott, főleg azért mert a régi hungarocell marógép szerszámai, amin korábban dolgoztam szintén balos spirálúak voltak, hogy az üreges szerszám végén lévő porelszívó furatokhoz vezessék a "forgácsot". Ez szintén minimálisan az asztalhoz szorította a munkadarabot.
Más kérdés:
Fogasléces megoldás mennyire működik hobby szinten? Áttétel nélkül gyengék a léptetőmotorok erre a célra? Nem sok hobby gépet láttam eddig fogasléces (hosszabb gépeknél, legalább X) meghajtással...gondolom nem véletlenül.

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2012-08-31, 16:03 | Üzenet/Post # 115
alapkő
Robi, a Diamond élű szerszámok hobbycnc körökben elég gyakori szerszámok néhány száz forint darabja, elég olcsón be lehet szerezni az Ebay-ról vagy idehaza is.
Pl. 5db 0,8mm Diamond kb 1800Ft postaköltséggel együtt.
Ezeknek a szerszámoknak 1/8" (3,175mm) a száruk, ehhez leggyakrabban ER11 szerszámbefogót szokás használni, szintén nem vészes az ára.
A fogasléc valóban nem gyakori, nehézkes a kottyanásmentesítése. Két fogaskerék kell egymáshoz képest rugóval előfeszítve, és biztosítani kell hogy a megmunkáláskor fellépő erők ne legyenek nagyobbak ennél a feszítő erőnél. Inkább a bordásszíj bordáskerék páros ami előfordul, könnyen Ω formába hajtható a szíj, nagy felületen találkozik a kerékkel.
Használhatsz direkt hajtást, de nem tesz jót a felbontásnak és a dinamikának.

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Péntek, 2012-08-31, 16:20 | Üzenet/Post # 116
aktív tag
Amatőr, akkor marad a tisztán trapézmenetes hajtás... smile

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-02, 09:47 | Üzenet/Post # 117
alapkő
Robi, az kezdetnek teljesen megfelel, én is évekig hajtottam így a gépet. Olyan anyát érdemes használni ami kottyanásmentesíthető, nálam ilyen volt:

Izsó Misi, alias Motoros műve, szépen ki lehet venni a kottyanást a hernyócsavarokkal.
Idővel persze az orsó is kopik, ahol többet van használva ott jobban, úgy meg már nem igazán lehet beállítani.
A kopott részekhez állítva a többi helyen megszorul.
A W300-on amit néztél nagyon jó önállító anyák vannak, bár azok árán szerintem már golyósosrsó is beszerezhető.
Csatolások/Attachments: 3517950.jpg(197Kb)

H1i.hu

Tomi Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-02, 10:30 | Üzenet/Post # 118
komoly tag
Üzenetek/Posts: 310
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Amatőr, ha teflon a betét, "polírozott" az orsó ill. olajat is kap (mint a képen) és tisztán is van tartva, akkor egy alapos bejáratást és utánállítást követően jóformán nincs kopása ennek a megoldásnak. smile

Robi Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-02, 11:40 | Üzenet/Post # 119
aktív tag
Amatőr,
jól látom, hogy ez csak egy az egyik oldalon befűrészelt anya, amit a hernyócsavarokkal tudsz összenyomni?

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-02, 14:18 | Üzenet/Post # 120
alapkő
Tomi, pontosan így van. Amikor megvettem a trapézorsókat először le kellett revézni, volt rajta fölösleges anyag a mángorlás miatt bőven. Aztán polírozta egyik kollégám, én meg nem sajnáltam néha áttörölni és beolajozni.

H1i.hu

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Oldal 6 / 28«12456782728»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016