Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 24 / 28«1222232425262728»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Bárki gépe
KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-02-28, 16:25 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
Ha valaki túl tágnak érez egy egész topicot a saját gépének, ide tehet be információkat, képeket róla.

nyárfa Dátum/Date: Szerda, 2014-05-14, 15:06 | Üzenet/Post # 461
nézelődő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 18
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
csiki, a kefékre én is gondoltam. Annak idején volt nekem is szalagos magnóm onnan vettem a filc darab ötletet takarítani, de nem csak a csapágyat, hanem a tengelyt is kell takarítani. Igen a tengely nem felel meg az elképzelésnek, de mivel dupla oldalon van csapágyazva, és az egyetlen menetes szárral feszítem elő, van némi mozgási tere a csapágyaknak. Nem tudom ki tudná nekem kéreg edzeni vagy telibe edzeni a tengelyeket, vagy ha van olcsóbban már eleve kéreg edzett 25-ös 30-as anyag, a dolog megoldódna. A jelenlegi hatszög megoldással viszont a tengelynek is hatszögnek kell lennie ami persze megint nem kéreg edzett sajnos. Sikerült szereznem lineáris sínt 700-ast egy-egy kocsival, de az még kevés. Kellene mégy egy-egy kocsi, na meg van még egy tengelyem amihez nincs lineáris csapágyam egyáltalán. Sajnos a nyerészkedők miatt szinte lehetetlen venni hobbista áron cuccot. 50-60 ezret meg nem adok két sínért meg négy kocsiért.

csiki Dátum/Date: Péntek, 2014-05-16, 18:33 | Üzenet/Post # 462
komoly tag
Üzenetek/Posts: 369
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 3
nyárfa

Valakinek a (még normális) sárgán volt egy gépe ami hasonló
lehetőségekkel épült mint a Tiéd. Ő is hamar lecserélte a hengeres anyagot
azt hiszem zártszelvényre, de az is hamar benyomódott.
Utána megint kicserélte szintén zártszelvényre és ragasztott a futó felületekre
szalagfűrészlapot. Évekig azzal dolgozott utána.

elektron Dátum/Date: Péntek, 2014-05-16, 21:37 | Üzenet/Post # 463
aktív tag
Üzenetek/Posts: 232
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 2
Az a szalagfűrész lap mi jó ötlet már tényleg.

jmedvegy Dátum/Date: Kedd, 2014-05-20, 04:52 | Üzenet/Post # 464
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 7
Üdv!

Nem találtam jobb témát, ahol feltehetném kérdésem.
Meghajtással kapcsolatban véleménytek szerint melyik a jobb megoldás? Az áttételes vagy a direkt? A direkt mellett többek között ugyebár az szól, hogy nincs szükség áttételi mechanizmusra, aránylag gyorsan, egyszerűen kivitelezhető, míg az áttételes bizonyos szempontból ki van téve a bordásszíj nyúlásának, de nyomaték növelő megoldás. Mivel ugyan alapvetően fát szeretnék megmunkálni, lehet hogy az első is megfelelő megoldás. Attól tartok, hogy a későbbi átépítés esetén, áttérni az egyikről a másikra olyan problémákat vehet fel, ami egy komplett, új gép építését követeli meg.
Hogy érthető legyen, amiért  a dilemma körül problematikázom, olyan gépet szeretnék összeállítani, ami az adott lehetőségekhez képest optimális megoldás. Mások tapasztalatait kikérve, valami olyan megoldásban gondolkodom, hogy most trapézmenetes megoldást valósítok meg, amit később golyóorsóssal váltanék ki. Magamat ismerve, nem leszek egy nagy gép építő, egyiket a másik után rakva össze, olyat szeretnék ami mondhatni hosszú távon kiszolgál, várható igényeimnek megfelelően. Ezért is érdekel, melyiket célszerűbb megvalósítani.
Ha valaki tud, homályosítson fel ebben a témában, vagy ha tud segítsen, merre kutatkodjak.

További szép napot!

Kéri Dátum/Date: Kedd, 2014-05-20, 07:51 | Üzenet/Post # 465
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 74
jmedvegy, Alapvetően optimalizáció kérdése. Feltételezem léptető motorról beszélünk. Lehetséges olyan méretezés ahol 1:1 az optimális hajtás, de többnyire érdemes áttételezni, tehát fogas szíj hajtást javaslok, különösen trapézmenetes orsóhoz.

Tengely kapcsolót és az orsócsapágyazást meg motortartót a direkt hajtásnál sem spórolod meg. Megvalósítási szempontból a fogasszíjas csak annyiban különbözik a kuplungostól, hogy nem esik egybe a motor és az orsó tengelye.

Bár a két fogaskerék és szíj ára kicsivel többe van mint egy kuplung, de a variálhatóság a szíj mellet szól.
A szíj nyúlása miatt ne aggódj. Nekem már a fogak is lekoptak róla, de még nem vettem észre hogy nyúlt volna. Inkább pozitív mechanikai hatásai vannak a vibráció elnyelési tulajdonságai miatt.

Másik érvem, hogy a trapézorsónál jelentős súrlódással kell számolni és a motor nyomaték egy részének folyamatosan ezt kell leküzdeni, így direktben hajtva nem lehet kihasználni a motor maximális teljesítményét.
A hajtás méretezésnél figyelembe kell venni a motor, és az orsó, valamint a fogaskerekek inerciáját, mozgatott tömeget, becsült megmunkálási erőt, érdemes mérni egy súrlódást is. A motor nyomaték görbéjével kiszerkesztheted a különböző áttételekhez tartozó gyorsítási görbéket és kiválaszthatod azt amelyik a te alkalmazásodban előnyösebb.
Pl, érdemes úgy választani hogy a kívánt megmunkálási sebességen legyen nagy gyorsulása, és ne a végsebessége legyen nagy, mert bár látványos amikor a levegőben gyorsan végigér a gép, de gyakorlatban a megmunkálási idő a gyors irányváltásokon múlik nem az üresjáraton.

Persze ha nem akarsz számolni, akkor hasra ütéssel megállapítva tegyél egy 1:2 v. 2:3-as áttételezést. biggrin kb. ennyire fog kijönni ha jó motort választasz és kiszámolod is.

Hozzáadva (2014-05-20, 07:51)
---------------------------------------------
Na itt van a félig kész gépem. Én is direktben hajtom a trapézmenetes orsót, a szerkezet egyszerűsítése miatt. Igaz én a zártszelvény vázzal megspóroltam a motortartót, és a hajtó oldali csapágyazást (ez sem feltétlenül jó dolog)
Bár a gép sebessége egészen tűrhető, de a gyorsulása kevés. Ahogy hallod fél másodpercbe is beletelik mire felpörög a motor teljesen. Ez pedig nem előnyös, mivel én NYÁK gravírozásra akarom használni ahol nagyon sok az irányváltás.
Ha áttételezem akkor sokkal jobb paraméterei lehetnének ugyan ezekkel a motorokkal, így most vehetek nagyobb motort, vagy pedig kitalálom hogyan lehet áttételt gányolni erre a szerkezetre.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2014-05-21, 18:15 | Üzenet/Post # 466
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
jmedvegy, egy jó kuplung árán kb. megvan a két bordáskerék és a szíj, olyan áttételre amilyenre akarod, akár 1:1-hez is. Később könnyebb variálni. A dinamikának nagyon jót tesz ha nem direktben hajtod az orsót. A motor energiáit is kevésbé emészti, az áttétel arányában könnyebb a motor dolga. Az hogy a levegőben milyen gyorsan tud menni a gép úgysem fontos.

H1i.hu

jmedvegy Dátum/Date: Szerda, 2014-05-21, 22:40 | Üzenet/Post # 467
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 7
Üdv!

Köszönöm a válaszokat, majd még meggondolom.

További szép napot!

Zoli_bácsi Dátum/Date: Csütörtök, 2014-08-07, 13:19 | Üzenet/Post # 468
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 21
Robi, szia!

Szerintem kevered az X;Y tengelyeket.

Az X tengely, ami jobbra balra mozog. az Y, ami tőled el és feléd mozog, a Z pedig fel-le mozog.

remiasa Dátum/Date: Szombat, 2015-10-03, 16:52 | Üzenet/Post # 469
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 514
Üdv mindenkinek 

Az érdekelne hogy az alábbi videon lévő gép vezérelhető e Mach3-mal és TB6560 IC-vel?

A válaszokat előre is köszönöm.
plotter

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 15:49 | Üzenet/Post # 470
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
remiasa, nem látom semmi akadályát hogy működjön.

H1i.hu

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 18:42 | Üzenet/Post # 471
alapkő
Üzenetek/Posts: 1267
Idézet remiasa ()
az alábbi videon lévő gép
Szia. A képen látható gépet nem tudom mire akarja használni a tervezője, forgácsolásra biztosan nem tudja majd  használni.
Az hogy  csak 1 bordás szíj van benne az nem befolyásolja hogy a Mach3 és a TB6560 működtesse.
A tetemes hosszúságú 1 db bordás szíj beleng, visszapofázik,stb. Nem csökkentheted az épp álló léptecs tartóáramát sem mert az épp
forgást végző elhúzhatja. Ha agyonfeszíted a bordást, akkor erősebb motort is tehetsz bele. De lehet hogy én tévedek.
Jobban jársz ha a hagyományos megoldásnál maradsz, én lebeszéllek erről a megoldásról.

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 18:57 | Üzenet/Post # 472
alapkő
Idézet remiasa ()
motornak szinkronba kell mozogni ha jól gondolom
Nem, a képen két különálló, ámbár 1 szíjon lévő motor van . Gondold végig ha áll az X motor és elindul az Y mi történik?
Megindul az Y tengely, és fordítva is így igaz. Szerintem nagyon macerás.

remiasa Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:00 | Üzenet/Post # 473
Fontos tag
Mien lessz az új gépem? 600x500mm munkafelülete van,20x20mm alu rajzos profilbol. biggrin

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:02 | Üzenet/Post # 474
alapkő
Idézet remiasa ()
600x500mm munkafelülete
Gondold végig ehhez hány méter bordás szíj kellene.

remiasa Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:07 | Üzenet/Post # 475
Fontos tag
Zolibá nem csinál mostanában kepeket ?

Hozzáadva (2015-10-04, 19:07)
csak erdekelt hogy hogy működhet nem igy fogom csinálni, még várom az alkatrészeket közben nézelődtem a neten igy akadtam rá nekem furcsa volt. smile

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:08 | Üzenet/Post # 476
alapkő
Idézet remiasa ()
nem csinál mostanában kepeket
Mostanába a műhelybe sem jutok ki, a nejem eltörte a jobb kezét, egy vasdarab és 4 csavar segítségével megcsinálták.
De a a mai napig nem tudja rendesen használni. Rám maradta főzés takarítás mosás és még a befőzés is.
Nem is gondoltam soha hogy ennyi a dolga neki. Egy darabig be sem nyitok a műhelybe.

remiasa Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:13 | Üzenet/Post # 477
Fontos tag
Hát az nehezen gyógyul, nekem a lábammal legoztak a dokik vagy 15éve de a mai napig nem jött rendbe telyesen.

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:18 | Üzenet/Post # 478
alapkő
Idézet remiasa ()
600x500mm munkafelülete van
Hát ezzel hatalmas képeket tudsz majd csinálni, kezdheted gyűjteni a faanyagot.

remiasa Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:21 | Üzenet/Post # 479
Fontos tag
Ezen az éven az én gépem se lessz kész sok még vele a munka rengeteg alkatrész kell még és egyszerre nem tudom megrendelni csak aprodonként. sad

Hozzáadva (2015-10-04, 19:21)
Van egy asztalos cimborám nála találok bőven. biggrin

Az üzenetet módosította/Modified by remiasa - Vasárnap, 2015-10-04, 19:20

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2015-10-04, 19:24 | Üzenet/Post # 480
alapkő
Idézet remiasa ()
Ezen az éven az én gépem se lessz kész
De egyszer kész lesz , jónak tűnik a képek alapján, hajrá és sok sikert az építéshez.

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Oldal 24 / 28«1222232425262728»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016