Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 10 / 28«12891011122728»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Bárki gépe
KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-02-28, 16:25 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
Ha valaki túl tágnak érez egy egész topicot a saját gépének, ide tehet be információkat, képeket róla.

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2012-09-14, 16:01 | Üzenet/Post # 181
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Robi, ez azért egész más koncepció! smile Ha teheted hsználj síneket az Y-on is lemezre fogatva a vezeték helyett, meglátod meghálálja a gép.
Ismered a "Forgácstörő" nevű gépet? Az ugyanez a felépítés. A Tiéden tetszik a két masszív oldalfal.
Ennél az elrendezésnél az X tengely motorjának kell a legtöbb terhet cipelnie, ide nem árt ez erő. Bár ilyen géppel nincs tapasztalatom, szerintem a két motor előnyösebb.
Az hogy köthető-e két motor csak a vezérlőn múlik, pl. Magi féle Profi2a-nál olvastam hogy megengedett. Talán a legjobb ha mindkét motornak saját meghajtója van amik ugyanazt a step és dir jeleket kapják.

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Péntek, 2012-09-14, 19:37 | Üzenet/Post # 182
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 222
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Amatőr,
Jelenleg 2 ugyanilyen felépítésű gépen dolgozom a munkahelyemen, (abból az egyiknek fogasléces az X tengelye, közel 80m/perc a gyorsjárat) így maradt ez a felépítés, első sorban a stabilabb oldalfalak miatt. Másrészt az alját és az oldalfalakat könnyebben összehegesztem zártszelvényből, és sikerült szerezni egy tengelyre való síneket és kocsikat is. Lehet, hogy nem ide való kérdés, de árban kb milyen többletet jelenthet egy olyan vezérlő, vagy vezérlők, ami meghajtaná a +1 motort? Eddig kb 18-30ezer között láttam vezérlőket a 3 motorhoz... ez miben változna?

kymco1 Dátum/Date: Péntek, 2012-09-14, 20:10 | Üzenet/Post # 183
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Robi, tudtommal gond nélkül lehet a kínai V-type tipusu vezérlőre is 2db motort kötni i tengelyre csak a 2db moci amper összege ne lépje túl a vezér maximumát.

Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2012-09-14, 20:38 | Üzenet/Post # 184
alapkő
Robi, a motorokat megvetted már? Hány amperesek?
Nem tudom milyen vezérlőket néztél, illetve hogy hol. Idehaza egy négytengelyes vezérlő 20~25000Ft, de lehet kapni egy tengelyest is ha már van egy háromtengelyesed. Az kb 5000Ft. Ha körülnézel az Ebay-en ezekből az árakból lehet még faragni.

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Péntek, 2012-09-14, 21:16 | Üzenet/Post # 185
aktív tag
Amatőr,
Még se vezérlőm, se motorom. Az 1.3 vagy 1.7A-es Dema 23 motorokat gondoltam eddig esélyesnek. Vezérlőt eddig még nem néztem konkrétan.

danifender Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 07:57 | Üzenet/Post # 186
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 22
Robi,

Szerintem jobb az a gép ahol a híd mozog és nem az asztal.
Az y tengelyre 4A feletti motort szerelj ezt tapasztalatból mondom.
Az y munkaterületem 650mm.Először 2A motor volt rajta de gyengének bizonyult.

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 10:31 | Üzenet/Post # 187
alapkő
danifender, a léptetőmotor "ereje" és az áramfelvétele között nincs közvetlen kapcsolat, a lényeges adat a nyomaték. Lehet kapni mondjuk 1~1,5Nm nyomatékú motort 1,5A-est és 4A-est is. Ha a nagyobb áramút választjuk akkor beszűkül a vezérlők köre ami használható. A 4A-es meg nem erősebb, tehát nem biztos hogy az a jó választás.
A Te 4A-es motorod azért erősebb a 2A-esnél mert nagyobb a nyomatéka.

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 10:36 | Üzenet/Post # 188
alapkő
Csak egy példa a kereskedelemben kapható motorok közül:

Csatolások/Attachments: 4124083.jpg(131Kb)

H1i.hu

danifender Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 10:43 | Üzenet/Post # 189
kezdő tag
Amatőr,

Na látod ezt nem tudtam.köszi a felvilágosítást.

Hozzáadva (2012-09-15, 11:41 AM)
---------------------------------------------
Amatőr,
Lassan neki kéne állnom valami bútort csinálni kimarva az ajtófrontokkal de annyira drága a keményfa hogy hihetetlen.

Hozzáadva (2012-09-15, 11:43 AM)
Amatőr,

Találni kéne valakit aki forgalmazná külföldön a termékeket mert Mo-n nem hiszem hogy túl sok ember venne keményfa bútorokat a pénz miatt.(egyébként asztalos vagyok)

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 10:47 | Üzenet/Post # 190
alapkő
danifender, ehhez nem igazán értek. Ha úgy gondolod megéri külföldre dolgozni és versenybe tudsz szállni az ottani árakkal akkor talán valami külföldi bútorboltoknál kellene érdeklődnöd. Azt mondjuk sejtem hogy az egyedi, mart bútorok nem olcsók.

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 12:01 | Üzenet/Post # 191
aktív tag
Amatőr,
Na eddig ezt a két értéket néztem én is. Fórumokból értesültem csak erről is, hogy hogyan kell megválasztani a motort a vezérlőhöz. 1.3-1.7 és talán 2.0Nm nyomatékút találtam eddig 1.5A áramfelvétellel. Bevallom még annyira nem merültem bele, inkább a mechanika részét tervezem egyelőre.
danifender, Már látom miért jött elő az áramfelvétel téma... én írtam rosszul... 1.3-1.7Nm-t akartam írni, tegnap este. Szóval 1.3-1.7 vagy 2.0Nm-es NEMA 23 motorok 1.5A áramfelvétellel.

Az üzenetet módosította/Modified by Robi - Szombat, 2012-09-15, 12:24

danifender Dátum/Date: Szombat, 2012-09-15, 16:29 | Üzenet/Post # 192
kezdő tag
Eddig csak keményfába martam reliefeket viszont borovi fenyőbe még nem próbáltam.
Esetleg próbálta már valaki,tapasztalat?

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-16, 08:00 | Üzenet/Post # 193
alapkő
Robi, hacsak nem kívánja a mechanika vagy a forgácsolóerő, nem is kell nagyobb motor, az 1 és 2Nm közötti nyomatékú motorok a legdinamikusabbak, fürgén képesek mozgatni a gépet, főleg ha kapnak egy kis lasssító áttételt is. A nagyobb nyomatékú motorok már lomhábbak. Kevés olyan hobbi gép van ami ezektől nagyobb motorokat kívánna.
Ha kiszámolod mekkora erővel tud egy ilyen motor tolni az orsón keresztül, jókora erők jönnek ki.
egyenesvonalú erő(N)= 6.28 * forgatónyomaték(Nm) / menetemelkedés(m)
Egy 1,5Nm-es motor egy 3mm menetemelkedésű orsón több mint 300N erőt fejt ki. Mindezt direkt hajtásnál, egy 1:3 lassító áttételnél ez már 900N. Golyósorsónál alig van veszteség, trapézmenetnél a tapasztalatok alapján ebből le kell vonni úgy 30%-ot. Mindent összevetve bőséges erőtartalék van. Ha nem nagy áramfelvételű a motor akkor szinte bármilyen vezérlő választható, mostanában eléggé elterjedtek a kínaiak is, és nem hallani panaszt rájuk. Igaz nincs mit nagyon elrontani rajtuk, az hogy hol szerelik össze csak egy dolog, a félvezetők teszik a dolgukat.

H1i.hu

Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-16, 08:06 | Üzenet/Post # 194
alapkő
danifender, összesen egyszer martam borovi fenyőbe, nem igazán lett a kedvencem, eléggé laza anyag, könnyen sérül, macerásabb az utócsiszolás (ha szükséges). Lehet én voltam béna hozzá, biztos megvan a technikája, ha valaki folyamatosan ezzel dolgozik rájön hogyan kell bánni vele. Az biztos hogy csak borotvaéles szerszámmal érdemes nekiállni.

H1i.hu

Robi Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-16, 08:19 | Üzenet/Post # 195
aktív tag
Amatőr, ez megnyugtató. smile

Vasspisti Dátum/Date: Vasárnap, 2012-09-16, 22:08 | Üzenet/Post # 196
barátkozó tag
Üzenetek/Posts: 81
Sziasztok.

Nagyon régi vágyam volt egy CNC gép építése, így évekkel ezelőtt, óriási elszántsággal, egy vasfűrésszel és egy kézi fúróval nekiláttam egy NYÁK fúró megépítésének. Alapvetően gépész vagyok, némi elektronikai ismeretekkel, így saját magam szerettem volna mindent elkészíteni, bár nem volt semmilyen ismeretem erről a területről. Sokáig gyűjtöttem az információt, a léptető motoros megoldás érthetőnek, egyszerűnek és elérhetőnek tűnt számomra, így ezen az úton indultam el a hajtást tekintve. Az unipoláris és a bipoláris motor működését még megértettem, de a chopperes hajtást, majd a többfázisú motort már nem tudtam megemészteni, így már a vezérlő elkészítésénél elakadtam. Beláttam, hogy másik úton kell elindulnom és elkezdtem beszerezni kész egységeket. Az első szerzemény egy teljes x-y asztal volt, ezt követte a vezérlő, majd a z-tengely, amit tervezője biztos nem ilyen alkalmazásra szánt eredetileg, de mentségemre szól, hogy ehhez sikerült hozzájutnom. Az egyetlen új dolog, a Proxon fúró-maró volt. Ezután már gyorsan haladtam, összeütöttem a vázat és jöhetett az életre keltés. Szerencsére a használt cuccok üzemképesek voltak, így amikor nagy örömömre elindult a kicsike, éreztem, hogy a sok-sok kínlódás meghozta gyümölcsét.
A vezérlővel nem voltam megelégedve, ezért lecseréltem MiniBee-re, a hordozó panelt már a géppel fúrtam ki.

Így néz ki a kicsike:

A munkaterülete 100x80 mm, a z mozgástartománya 50 mm. X-Y irányban 750 mm/perc, Z-ben 1000 mm/perc az üresjárati sebesség. A Proxon 12 V-os, így relief készítésekor 250 mm/perc a max. sebesség, ezzel 2 mm-es fogásmélységgel tudok gravírozni. Tudom, hogy lassú a kicsike, meg gyengécske is, de tanulásra nekem nagyon jó volt az építés alatt is, illetve most a különböző megmunkálásoknál is.

Nagyobb képek: Gépem1, Gépem2

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2012-09-18, 16:35 | Üzenet/Post # 197
alapkő
Vasspisti, ez egész szimpatikus kis gép, biztosan jól teszi a dolgát. Jó hogy nem egy turbótigris, de nem is kell naponta 500 panelt gravírozni igaz?

H1i.hu

miki-bá Dátum/Date: Kedd, 2012-09-18, 17:13 | Üzenet/Post # 198
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
Vasspisti,
Annak idején ( 10 éve) ha lehetett volna venni egy ilyet akkor vettem volna , első tanuló gépnek.
Sok bosszúságtól kímélt volna meg.

Egyszerű és hasznos szerkezet. Ügyes a készítője.

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

Az üzenetet módosította/Modified by miki-bá - Kedd, 2012-09-18, 17:42

Vasspisti Dátum/Date: Kedd, 2012-09-18, 22:03 | Üzenet/Post # 199
barátkozó tag
Üzenetek/Posts: 81
Amatőr

A CNC nekem hobby, nagyon élveztem a gépépítést is, főleg mikor már láttam az alagút végét, de az igazi élmény számomra maga az alkotás. Élvezem a folyamat minden lépését, a tervezést, mikor az ötletből kialakul a megmunkálható tárgy, majd az elkészítését, amikor izgatottan leveszem a gépecskét a szekrény tetejéről (egy első emeleti albérleti szoba a műhelyem), majd nézem ahogy teszi a dolgát precízen és végül kézzel foghatóvá válik az elképzelés.

Nem tervezek NYÁK sorozatgyártást, de egy egyszerű panelt már gravíroztam. Net-en rendeltem egy gyorsulás szenzort, de nem néztem meg a méreteit. Amikor megérkezett, először nem találtam csomagban, majd amikor meglett, akkor láttam, hogy az én képességeimmel nem tudom beforrasztani, olyan kicsi. Megoldásként egy adapter panelt találtam ki, amire SMD alkatrészként beültetve, már rá tudom forrasztani a vezetékeket. Sir-nyeteget megkerestem a problémámmal, ő beültetést elvállalta, illetve ajánlotta egy ismerősét a NYÁK elkészítésére. A srác elkészítette volna a panelt, de éppen tele volt melóval, így néhány hete várnom kellett volna, ami nekem nem az erősségem. Mivel készen volt már akkor a gépem, megrajzoltam a panelt, majd kértem segítséget a gravírozás paramétereivel kapcsolatban, mert még gravírtűt se láttam közelről, fogalmam sem volt milyen sebességgel javasolt NYÁK-ot gravírozni. Segítség nem érkezett, így az Eagle programmal készített G-kóddal nekiláttam a gravírozásnak és sikerült is a második vezeték kontúrmarásánál eltörni a gravírtűt. Ezután Paint-ben rajzoltam egy egyszerűbb panelt és kézzel írtam hozzá G-kódot. A gravírozás eredménye a képen látható, pirossal rárajzolva a beültetésre váró szenzor.

A valós méretek az alábbi képen érzékelhetőek:

Hozzáadva (2012-09-18, 11:03 PM)
miki-bá

Azért írtam le a gépem történetét, hogy a hozzám hasonlók, akiknek nincs lehetőségük komolyabb gépi megmunkálásra vagy akár egy egyszerű hegesztésre, bele merjenek kezdeni egy gép megépítésébe. Ezen az úton is van néhány rög, vár az emberre megoldandó probléma, de végül összehozható egy működőképes masina.

Az üzenetet módosította/Modified by Vasspisti - Kedd, 2012-09-18, 21:44

Robi Dátum/Date: Csütörtök, 2012-09-20, 20:21 | Üzenet/Post # 200
aktív tag
Üdv!

Már a harmadik gépváltozatot tervezem, de eddig mindben találtam, vagy Ti találtatok valami hibát. Szóval nem kapkodom el. smile Az utolsó mozgó hidas változatnak már acél zártszelvény kerete van, két merevített oldalfallal, aminek a tetején fut az X sín. Az X hajtásánál újra elő került a fogasléces, vagy a fogasszíjas hajtás lehetősége, de lehet, hogy újra elvetem. biggrin
Mi lenne ha a fogasszíj két végét rögzíteném a sínek két végén, a mozgó híd két végén omega alakban hajlított szíjat hajtaná egy-egy fogazott szíjtárcsa amik egy tengelyen lennének. Ezen a tengelyen lenne egy két tengelyvégű 2Nm-es léptetőmotor. Ahogy pár helyen olvasni lehet, a keret tetejére a sín mellé ragasztanék egy másik bordásszíjat a hajtó szíjjal szembe fordítva. Így talán kisebb lenne a nyúlása.
A lehető legkisebb bordásszíj tárcsával szerintetek elkerülhetem az áttétel használatát?
Köszi! smile

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Bárki gépe (Bárki ide tehet képeket, írhat információkat a saját gépéről)
Oldal 10 / 28«12891011122728»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016