Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 10 / 12«1289101112»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » süllő46 gépe(i)
süllő46 gépe(i)
KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2013-02-17, 21:23 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Minden Süllő45 gépéről, gépeiről

süllő46 Dátum/Date: Szerda, 2015-02-18, 20:15 | Üzenet/Post # 181
komoly tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 463
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 1
Zolibá, Köszönöm a segítségedet, a héten elkészül a számítógép a programokkal telepíve.
A cnc-n még kell pár dolgot csinálni. mivel tervek nem készültek róla így utólag jut eszembe, hogy mi az ami lemaradt róla.

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 07:20 | Üzenet/Post # 182
komoly tag
Közeledek a végkifejlet felé:
Csatolások/Attachments: 9302255.jpg(95Kb) · 5655484.jpg(136Kb) · 4497723.jpg(167Kb)

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 07:23 | Üzenet/Post # 183
komoly tag
Felkerült a stopkapcsoló, asztal, asztal léptető motorja.
Csatolások/Attachments: 2184234.jpg(120Kb) · 9012001.jpg(125Kb) · 4000071.jpg(117Kb) · 9780458.jpg(134Kb)

Bill Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 08:18 | Üzenet/Post # 184
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 55
Hírnév/Fame: 0
Süllő46!!

Gratulálok szép preciz munka!!

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 08:40 | Üzenet/Post # 185
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
süllő46, nagyon jól alakul!
Most látszik mennyi anyag van benne.

H1i.hu

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 20:05 | Üzenet/Post # 186
komoly tag
BillAmatőr, Köszönöm, a váz feltöltve homokkal, így kereken 90 kg.

Hozzáadva (2015-03-03, 20:05)
---------------------------------------------
Tisztelt fórum társak!
Létezik olyan táblázat amiből  kiolvasható ,hogy milyen anyagoknál milyen előtolással, fordulattal, milyen szerszámmal kell dolgozni?
Például ha alumíniumot szeretnék marni akkor egy élű szerszámmal 8000-es fordulattal, 500 mm-es percenkénti előtolással kell marni. Ilyen instrukcióra  gondolok.
Szeretnék marni: textilbakelitet, műgyanta alapú lemezt, keményfát, plexit, alumíniumot, bronzot.

Kéri Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 20:35 | Üzenet/Post # 187
ismerkedő tag
Üzenetek/Posts: 74
Általában a konkrét szerszám adatlapja tartalmazza ezeket az információkat.
Pl. optimális élsebességet és a leválasztási vastagságot.

Élsebességből és a maró átmérőjéből számolhatsz fordulatszámot.
A fordulatszám*leválasztási vastagság*élszám pedig megadja az előtolást.

A fogásmélység pedig a géptől függ.

De ha nincs adatlap, akkor keresni kell egy azonos célú, és formájú szerszám adatlapot, nagy eltérések nem lesznek az alap paraméterekben.

De amúgy tapasztalatból fogod nyomni az első pár próbálkozás után smile

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 21:08 | Üzenet/Post # 188
komoly tag
Kéri
Idézet Kéri ()
Élsebességből és a maró átmérőjéből számolhatsz fordulatszámot.
Mindegy milyen anyagot munkálok meg? Az élsebesség és a fordulatszám ezek szerint nem azonos fogalmak. Van mit tanulnom.

Kéri Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 21:37 | Üzenet/Post # 189
ismerkedő tag
Csak egy kis matek.
Hiszen ha növeled a maró átmérőjét akkor ugyan azon a fordulaton az dolgozó él nagyobb sebességgel hasítja az anyagot.

Pl 10-es maró 5000-es fordulatszám élsebessége:

10mm*3,14(pi)*5000=157079mm/perc
azaz 2,6méter/másodperc (mint SI mértékegység)

Hozzáadva (2015-03-03, 21:37)
---------------------------------------------
De ha nagyon nem megy, akkor írd meg milyen szerszámod van, és közösségi erővel kitaláljuk neked hogy érdemes használni.

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-03, 22:36 | Üzenet/Post # 190
komoly tag
Kéri, Köszönöm, az élsebességet most már értem. Amit nem,hogy a felsorolt anyagokat milyen szerszámmal kell marni. Nyilván más kell a plexihez más az alu.-hoz. Azt már tudom, hogy azt a műgyanta alapú 8 mm-es lemez amiből a híd oldal lapjai készültek 2 mm-es kukorica maróval jól megmunkálható. De gondolom alu.-hoz nem jó mert bele tapad.

Kéri Dátum/Date: Szerda, 2015-03-04, 09:48 | Üzenet/Post # 191
ismerkedő tag
Igen. A szálerősített kompozitokra amik nem kenődnek, jó a kukorica maró.
De ez egy nagyon komplex kérdéskör. Így nem tudok neked kerek választ adni...bár ez azért is van mert én is csak hobbyista vagyok, jó nagy magabiztossággal biggrin ezért tűnhetek okosnak smile

Alapvetően ha megérted a logikáját és a törvényszerűségeket akkor magadtól is sejteni fogod. Közben persze eltörsz egy két szerszámot, de az a tanulással jár.

Ez pl. egy wolfram-karbid Kyocera mikro marókra vonatkozó adattábla.

Itt látod hogy Alura, rézre, sőt még titánra is ugyan az a klasszikus szerszám jó. A különbség az élsebességben és forgácskeresztmetszetben van.
Amint látod az első "kék" oszlopban meg van adva hogy egyes anyagoknál mekkora élsebesség az ajánlott. Ettől persze el lehet térni, sőt van olyan adatlap ahol egy tartományt adnak meg.

Aztán a sárga oszlopokban van hogy dolgozó élenként mekkora forgácskeresztmetszet célszerű.
Ha kisebb akkor égeti az anyagot, ha nagyobb, akkor a marószár nem bírja a nyomatékot ezért eltörik. Ezért is van hogy az átmérő növekedésével a forgácskeresztmetszetet is lehet növelni, illetve látszik hogy a simító fogás jóval nagyobb lehet, mert itt nem dolgozik a teljes keresztmetszet, csak a vége, így nincs akkora terhelés rajta.

Egyébként ezek még fára is jók. Egy probléma van vele, hogy a fához nagy fogás és így nagy forgácsmennyiség tartozik, ezért a fa marókat ennek megfelelően szokták kialakítani, de pl. én fa maróval szoktam alut is marni, csak persze kellő óvatossággal, kicsi előtolással mert könnyen elkapja az anyagot, mint a direkt aluhoz való élkialakítás.

Egyébként ha kézzel esztergáltál, és magad köszörülgetted a HSS késeket, ott nagyon sokat lehet gyakorlatban tapasztalni az élek kialakításáról.

Itt egy élgeomatriáról szóló tananyag.
A második oldalon van egy esztergakés élgeometria rajz.
Józan paraszti ésszel az ember látja hogy minél nagyobb az ékszög annál könnyebb leválasztani az anyagot. Csakhogy annál gyengébb az él is, és gyorsabban kopik, vagy eleve el sem bírja az adott forgácsolást, rosszabb a hővezetése is egy vékonyabb élnek.
Aztán ott a hátszög. Szintén józan paraszti ész. Ha 0 fok lenne akkor nem tud "belesüllyedni az anyagba. Tehát ezt is annál nagyobbra kell venni, minél nagyobb forgácsvastagságot akarunk elérni. De a nagyobb leválasztás nagyobb terhet ró az élre és a hátszög növelésével is gyengítjük a kést. És ha túl nagy a szög akkor nincs ami ellenálljon a túl nagy forgácsvastagságnak, elakadhat az anyagban. Jellemzően puha műanyagoknál és réznél, vagy fa maró alura alkalmazásánál probléma ez, tehát azoknál kell figyelni hogy nehogy túl nagy előtolást adjunk neki, mert akkor beleakadhat az anyagba.

Remélem érthető voltam.

Én elsőre egy ilyesmi marót javasolnék. Amint látod szinte az összes anyagra jó.
Persze nem kell méregdrága datron, és lehet vékonyabb is, de a ezek a kétélűek elég univerzálisan használhatóak.

Az üzenetet módosította/Modified by Kéri - Szerda, 2015-03-04, 09:54

süllő46 Dátum/Date: Szerda, 2015-03-04, 20:42 | Üzenet/Post # 192
komoly tag
Kéri, Köszönöm a segítségedet. Ezzel el leszek egy darabig. Nem gondoltam, hogy ennyiféle szöget kell figyelembe venni egy szerszám kialakításánál. Szerencsére a marószerszámokat készen veszem, viszont az esztergáláshoz én próbálok késeket köszörülni több - kevesebb sikerrel.

Kéri Dátum/Date: Csütörtök, 2015-03-05, 09:09 | Üzenet/Post # 193
ismerkedő tag
Hát igen, azért egy marószár élezést kézből én sem vállalnék el, de ha az ember érti az alapjait, akkor már ránézésre tudni fogod hogy kb. mire jó egy adott maró, illetve milyenre van szükséged.

Béni Dátum/Date: Csütörtök, 2015-03-05, 18:56 | Üzenet/Post # 194
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 658
süllő46
Keményfém szerszám esetén:
- Acél 800 N/mm2 szakítószilárdságig: v= 80-150 m/perc
- Alu 350 N/mm2 szakítószilárdságig: v= 250-450 m/perc
- Műanyagok : hűtés nélkül tapasztalat, hűtéssel szintén. smile (Ne olvadjon rá a szerszámra!)
- Fa: v = 400-2000 m/perc vagy még több. Amikor a hőtől a faszesz és a kátrány kezd kiválni és az élre ráégni, akkor az már sok. Fánál nem szabad bizonyos előtolás alá menni, mert égetni fogja a szerszám a felületet és a melegedés miatt a szerszám éle is hamarabb tönkremegy. Ez az előtolás szerszám és szerszámállapot függő.

Aluhoz, műanyaghoz, fához éles szerszám kell!

vágósebesség: v=D*3,1416*n => fordulatszám: n=v/(D*3,1416) behelyettesítés: D:méter; n:1/perc; v:m/perc
előtolás: f=fz*z*n - fz: fogankénti (élenkénti) előtolás (mm); z: fogszám (élszám); n: fordulatszám (1/perc) ; f dimenziója: mm/perc

Példa: Alu, 3 élű 10-es keményfém maró, telibemarás
v:=350 m/perc
fz:=0,07

n=11140 1/perc
f=2340 mm/perc

ugyanezek az adatok, csak 2 mm-es oldalfogás esetén fz=0.22
f=7352 mm/perc

Nincs univerzális recept és mindenre alkalmazható leírás. Gépenként jelentős eltérések lehetnek (vágósebesség kivételével) merevségi problémák miatt.
A merevség itt is előnyös tulajdonság. smile

http://dotg.weebly.com/
http://benishare.weebly.com/

PITU Dátum/Date: Csütörtök, 2015-03-05, 19:52 | Üzenet/Post # 195
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 37
szia
 valami hasonlót szerettem volna írni , de Béni  gyorsabb volt , és nagyon tutit írt smile
még annyit  , hogy ha lehet , már a kezdetektől  ne  keverd össze a szerszámokat ,
amivel alut martál , fát , műanyagot ,  azokat  tedd külön  mert  mind máshogy kopik.
kb ennyi csak hosszan írtam .

Azok a dolgok működnek "maguktól" , melyeket "valakik" csinálnak.

süllő46 Dátum/Date: Csütörtök, 2015-03-05, 21:51 | Üzenet/Post # 196
komoly tag
KériBéniPITU, Köszönöm a segítségeteket, és irigylem ezt a tudást. Ebben a korban már nem annyira fogékony az ember és már nehezen tanul.
Egyik nap 20 mm-es metamid rúdból kellett leszúrnom egy darabot esztergán. Kezdett olvadni a metamid. Gondoltam nem jól van megköszörülve a kés. Köszörültem másikat, azzal is olvadt. Egy kissé bosszús lettem és gyorsabban kezdtem a kereszt szánt tekerni. Csodák csodájára egy keskeny szalag képződött, még fel sem tekeredett szinte repült ki a kés alól. Akkor jöttem rá, hogy kevés volt az előtolás.

Kéri Dátum/Date: Szombat, 2015-03-07, 06:37 | Üzenet/Post # 197
ismerkedő tag
Béni nagyon jól leírta, nem olyan zavarosan mint én biggrin
Aztán most már lássunk is valami terméket smile
Műanyagból én a POM-ot (polioximetilén) ajánlom, nem drága, nem hajlamos olvadni, nagyon könnyű forgácsolni és mechanikai tulajdonságai is nagyon jók. Én pl fogaskereket csináltam belőle az esztergámhoz.

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-10, 21:22 | Üzenet/Post # 198
komoly tag
Kéri, Martam már vele de kézi előtolással nagyon stabil a gép, semmi rezgés. Most az elektronikával nyűglődök.
A kínai marómotor tápjának és a PWM szabályzónak, a fordulatszám mérőnek,a léptetők hőmérőinek az elhelyezése van folyamatban a híd hátsó oldalán.

süllő46 Dátum/Date: Kedd, 2015-03-10, 21:30 | Üzenet/Post # 199
komoly tag
Volna egy nagyon láma kérdésem: Van egy LPT kábelem de az egyik végén ki kell cserélnem a csatlakozót.
Mindkét csatlakozót egyformán kell bekötni? Tehát ami az egyik csatlakozón az 1 -es lábon van azt a másikon is az 1-esre  stb. kell kötni?
A képen az alsót kell cserélni a felsővel azonosra.
Csatolások/Attachments: 4939559.jpg(5Kb)

Béni Dátum/Date: Szerda, 2015-03-11, 11:06 | Üzenet/Post # 200
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 658
süllő46, erre nincs jó válasz. A fogadó kiosztásától függ.

Itt aztán találsz mindent: smile

LPT Pinout

http://dotg.weebly.com/
http://benishare.weebly.com/

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » süllő46 gépe(i)
Oldal 10 / 12«1289101112»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016