Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 212»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Moleon gépe (Moleon gépe)
Moleon gépe
KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:23 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Moleon gépéről
About Moleon's machine

Moleon Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:23 | Üzenet/Post # 2
kezdő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 27
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Üdvözletem mindenkinek!

Szeretném a segítségeteket kérni. Tudom a neten sok hasonló fórum van s kutakodással ott találnék mindent de sajnos nagyon sokat kell áskálódni illetve ha találok is valamit a felmerülő kérdéseimet nem tudom feltenni.
Szeretnék tükörbe gravírozni én is s nagyon kezdő vagyok a témában illetve a vezérlőket nem ismerem CEM rendszerben.
Gravírozgatni még csak csak tudnék egy EMCO fanuc vezérlős Mill 55 géphez hozzátudnék jutni de nem vágom , hogy miként tudnám erre a gépre rárakni egy a gravírtűt pontos rendszerben átbutított 2 BITES képen.
Illetve szeretnék is csinálni egy hobbi CNC-t is (ami jólesne ha nem mozgatná nagyon lefele a tárcám)
De azt sem tudom , hogy hol kezdjem mivel indúljak , hogy válasszak léptető motort s a tükör gravírozás lenne a célom.
Néztem Master-GY oldalát ő lézer diódával oldja meg, de hogy? a dióda gondolom fix méretet süttet.
Kérnélek szépen titeket segítsetek nekem ebben jó lenne ha tudnék csinálni egy gépet s eltudnám ezeket a dolgokat sajátítani. A mechanikai oldalát letudnám gyártani csak tényleg sejtelmem sincs , hogy hogyan kezdjek hozzá...
Segítségeteket előre is köszönöm!

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 3
alapkő
Moleon,

Szia!

Üdvözlünk nálunk! smile

A legelső szerintem az kellene hogy legyen, hogy meghatározd a célokat.
Ha építesz gépet akkor több felhasználást is meg akarsz majd próbálni hamarosan.

A mondatod picit csavaros volt. "...de nem vágom , hogy miként tudnám erre a gépre rárakni egy a gravírtűt pontos rendszerben átbutított 2 BITES képen."

Vegyük azt a lehetőséget, hogy ezt a már meglévő gépet szeretnéd tükörgravírozásra használni!
Ebben az esetben Az egyik dolog a gravírozandó kép megfelelő feldolgozása, és a gépednek megfelelő specifikus G-kód legenerálása.
Erre itt szerintem kaphatsz segítséget Bénitől a DotG szoftver készítőjétől.

Itt olvashatsz róla részletesebben, a használatáról a kezeléséről és láthatsz gyakorlati példákat is, valamint itt felteheted Béni felé a kérdéseidet/kéréseidet:

DotG szoftver fórumtopic

A gép felépítéséhez illő megfelelő gravírozó szerszám/fej megoldásokról itt olvashatsz/kérdezhetsz:

Főorsó feltét mechanika megoldások.

Azért adom meg ezeket a topicokat, mert ha ott kérdezel egyértelműbb összeszedettebb választ kaphatsz minden kérdésedre.

A hbbyCnC gép építéssel kapcsolatban a kezdő lépéseket meg tudjuk beszélni itt:

Bárki gépe

Bátran kérdezz bárhol! Kezdjünk hozzá az ismerkedéshez! smile

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 4
alapkő
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Moleon, üdv itt!

Ahogy Péter is írta, először néhány alap dolgot kell meghatározni, pl. munkaterület, várható megmunkálások (ha megy a tükörgravír akkor majd mást is szeretnél gravírozni smile ).
Első körben, nagy általánosságban azt mondanám hogy léptetőmotorból ne válassz 2Nm felettit, azok már elég nagy tömegű forgórésszel szereltek, nem olyan fürgék mint a kisebbek, pedig nem lesz majd mindegy hogy mennyire dinamikus a gép ha órákig tart a munka. A kis nyomatékú (1Nm alatti) motor sem szerencsés, forgatónyomaték azért kell, (itt tudni kellene hogy milyen megvezetést tervezel és milyen orsót) Egy sima csúszka sokkal több energiát elvesz a motortól mint egy lineáris sín. Egy golyósorsót könnyebb forgatni mint egy kottyanásmentesített menetesszárat, főleg ha a járatos része már kopott egy kicsit. A mozgatott tömeg sem mindegy, valószínűleg áttétel sem árt a motor és az orsó közé a dinamikusabb mozgás miatt.
Mik az elképzeléseid? Mechanikus gravírozót szeretnél vagy lézert építenél inkább?

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 5
alapkő
Quote (Amatőr)
(itt tudni kellene hogy milyen megvezetést tervezel és milyen orsót)

Ezelet a kérdéseket pedig nagyon szívesen végigbeszéljük veled a megfelelő topicban amit megadtam! smile

De mindent! Bátran kérdezz!

A lézer is szóba jöhet egyébként. Ide még nem értem el az előbb.
Sajnos mi itt eddig csak kis teljesítményű (1W) lézerekkel tudtunk a mi kis pénzünkből foglalkozni.

Erről itt találsz infókat:
Lézergravírozás topic

Sajnos ez a teljesítmény nem fürge. De kezdésnek jó.

Moleon Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 6
kezdő tag
Szép napot mindenkinek!

Igazán örülök , hogy így szinte kapásból kaptam 3 választ biggrin . Ígérem végig böngészem a fórumokat s megfogalmazom magamban mit is szeretnék. Elsőnek ami mindenképpen tuti gépet szeretnék az ilyen lézer diódás tükör gravírozás.
Nagyon szépnek tartom s ha jól gondolom az első gépnek azért is lenne jó mert akkor csak 2 tengelynek a mozgatásával kellene elsőnek neki futnom.
Az az 1W os dióda szerintem nekem is felhasználó barát kategória lenne. Csak most épp dolgozom s délután este végig olvasok mindent ígérem s fixebb tervekkel megpróbálok előjönni.
Ha már ilyen kedvesen fogadtatok itt tuti jó társaság van akikkel jókat fogok tudni beszélgetni szerintem:D

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 7
alapkő
Moleon, szia!
Ha XY mechanikában gondolkodsz és nem kell hatalmas munkaterület akkor kiindulhatsz egy síkágyas plotterből is, a diódát cipelni úgysem kell sok erő. Az ilyen Z tengely mentes mechanikák eléggé korlátozott képességűek, itt vagy van megmunkálás vagy nincs (lézer, fóliavágó, rajzplotter). Sok energiát és pénzt ne ölj bele, mert később biztos hogy kell majd egy Z és úgyis átalakítod smile

H1i.hu

KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:24 | Üzenet/Post # 8
alapkő
Moleon,

Quote (Amatőr)
ilyen Z tengely mentes mechanikák eléggé korlátozott képességűek, itt vagy van megmunkálás vagy nincs (lézer, fóliavágó, rajzplotter)

Annyival egészíteném mégis ki Amatőrt, hogy bizonyos mennyiségű Z mozgás (állíthatóság z irányban) kell, mert nem mindig ugyanolyan vastag anyagot teszel be a gépbe, így a fixen beállított dióda/optika - tárgy távolságot tudni kell állítani. ennek a szükséges mértéke az előre betervezett anyagvastagság választéktól függ. De ide sem kell komoly "cipelő" egység.
A legegyszerűbb valami egyszerű menetes csúszó alkalmatosságban kell itt gondolkodni.

Moleon Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 9
kezdő tag
Szép napot mindenkinek!!! biggrin

Nos akkor sorban: köszönöm szépen a linkeket nagyon hasznosak voltak át rágtam magam rajtuk s ráébredtem , hogy iszonyat sokat kell még nekem fejlődni illetve tanulni. Elképzeléseim azért lettek cool

Építeni szeretnék minden géppet egy gépet s nem egy plottera rakni egy diódát mert :
1. Nem érteném a dolgokat rajta s ahogy gondolom azzal kapcsolnám be a diódát mikor a fekete tintát lőné s a helyett menne a dióda... Ez oké de nem én építeném.

2. Mint említettem építeni szeretném , hogy megvilágosodjon előttem a dolog s ha egyet sikeresen össze rakok s van sikerélményem szerintem tuti , hogy folytatni fogom.

Az elképzeléseim:
Elsőnek egy picikét szeretnék aminek az asztal mérete maximum egy A4 es lap méret lenne s a munka teremet behatárolnám egy olyan A5 ös méretben. Szerintem szép kezdeti tanuló gép lenne. S az anyagai sem olyan veszélyesek.
A vázat elkészítem elősször bútor lapból s a szánoknak is fiókcsúszkát tervezek. A vonóorsóim szerintem erre a célra megfelelne egy M8 as orsó kottyanás mentes anyát pedig csinálok hozzá.
A Z tengelynek (a dióda állítására) persze kézi álítású módszert gondolok elsőnek rúgó támasztékkal.
Amint az AutoCad tudásom ott lesz testmodelt is csinálok belőle csak autódidaktán nyomom dry .
Hajtás:
Remélem ide két kimustrált nyomtató motor elég lenne s a nyomtatónak ugye az útmérő rendszere is hasznomra válna
S mivel képpontokon mennék egyenlőre interpolátor sem kellene nekem.
Vezérlés...

Na itt aztán teljesen megvagyok lőve. Sajnos ami elektronikus nagyon n nehezen megyek el rajta az elején!
S ez lesz egy kicsit egyben a gondom is a motorral. Hogyan fogom tudni a pontos léptetést miként oldom meg ezeket a számlálói vissza jelzéseket.
Illetve szerintetek milyen nyomtatót vadásszak a neten ( teszvesz vatera) ugye a költség vetés is minél alacsonyabb annál jobb..
És szerintetek jó ez a méret első géphez?

Válaszaitokat előre is köszönöm

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 10
alapkő
Moleon, szia!

A plotterrel kapcsolatban ezekszerint félreérthető voltam, elnézést! Úgy értettem hogy egy plotter mechanikáját használhatnád fel a saját céljaidra, az XY szánokat kirermeled belőle, akár a motorokkal együtt és erre szereled a diódát. Erre csatlakoztatod a saját vezérlődet.
Persze ha építeni akarsz az más. Az szép feladat, jópár kihívás.
Az elektronikával kapcsolatban: útmérésre nincs szükség, csak szervós rendszernél.
Léptetőmotoros hajtásnál a szofver kiad mondjuk 100 lépést a nyomtatóporton keresztül a vezérlőnek, a vezérlő pedig úgy kapcsolja a feszültségeket a léptetőmotorra hogy az 100 lépést tegyen. Hogy a motor valóban megteszi-e a 100 lépst, arról nincs visszajelzés, ez egy nyílt rendszer.
Szervómotornál a szabályzó megkapja a 100 impulzust, és már az elsőnél hibajel keletkezik mire az elektronika forgatni kezdi a motort. A motorra szerelt enkóder visszajelzést ad az elektronikának hogy megtörtént a kívánt elfordulás. Ez egy zárt hurkú rendszer.
Nyomtatóból bontott léptetőkből próbálj legalább 0,5Nm nyomatékút, vagy afelettit találni, azokat amik lemez házban, siklócsapággyal szerelve látsz inkább kerüld, a tapasztalat azt mutatja hogy nagyon gyengék, csak kidobott pénz.

H1i.hu

Moleon Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 11
kezdő tag
Amatőr Üdvözletem!

Szuper Így legalább megtudtam mi a nyílt rendszer valójában is biggrin
Szóval akkor ha jól gondolom a 0,5 Nm Newton millit takar s a motor erejére megy. Viszont milyen elven tudom , hogy egy impulzus mondjuk mekkora fordulat vagy ilyesmi. Mert akkor ha jol gondolom nem egy Méret menetes orsó fog nekem kelleni hanem egy Trapézmenetes , hogy kiszámoljam az egy fordulatra eső mozgást gondolom... Vagy akkor a vezérlő feladata a Radok számolása s léptetése.
S Hogyan építek egy olyan vezérlőt?

Bocsi viszont én valós Amatőr vagyok..... Egyenlőre biggrin biggrin

Válaszodat köszönöm s remélem nem nagyon akjasztalak ki titeket happy

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 12
alapkő
Moleon, a Nm Newtonmétert jelent, és a motor forgató-illetve tartónyomatékát fejezi ki. (az erejét ha úgy tetszik)
A legtöbb léptető amihez hozzá tudsz jutni 200 lépésből tesz meg egy fordulatot (egészlépéses hajtás esetén)
Ha direktben (áttételezés nélkül) hajtasz egy ilyen motorral egy M8 menetesszárat aminek 1,25mm a menetemelkedése akkor egy fordulat alatt 1,25mm-t mozdul az anya és a hozzá rögzített mechanika. Ebből következik hogy egy lépés (impulzus) 1,25/200=0,00625mm. Ennyi lesz az elméleti felbontás, a mechanika kottyanásai és hajlásai miatt azonban ez csak elmélet.
Egyáltalán nem akasztasz ki senkit, kérdezz bátran!

H1i.hu

kymco1 Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 13
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Moleon, szerintem jobb ha kérsz egy külön topikot úgy jobban tudunk rád figyelni és legalább minden egy helyen lessz amire szükséged lehet.

Moleon Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:25 | Üzenet/Post # 14
kezdő tag
Üdvözlet mindenkinek!

Nos sorban: Akkor egy "kisebb" léptetővel is nagy pontosságot tudok elérni egy diódás géphez akár 1:1 áttétel (hogy elférjek) Ez vagy ékszíj vagy fogaskerék mindegy.. Bár az iránya miatt nem. Na de szépen sorba. Megcsinálom a keretet utána a mechanikát beszerzem a motorokat aztán amint megvan tuti nagy zaklatás lesz mert jönnek a drótok angry melyik mely-melyikkel stb...

Kitől kérhetnék új topikot? Igazad van abban Kymco1 , hogy elég amatőr a kérdéseim és nem is igazán ide való. Csak nem túl erőszakos kérni egy újat?

Amatőr Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:26 | Üzenet/Post # 15
alapkő
Moleon, a kisebb motorok közül jópár akad ami alacsony felbontású, akár 48 lépés/fordulatosat is lehet találni.
Ilyen és hasonszőrű társai:

Elvileg lehet velük nagy pontosságot elérni, de az erejük kevés.
Valami ilyent keress:

Írj KisKZ-nek, én tudok új topikot csinálni Neked, de nem tudom áthelyezmi a hsz-eket, itt nem vagyok modi.
Csatolások/Attachments: 7745980.jpg(2Kb) · 1041884.jpg(2Kb)

H1i.hu

kymco1 Dátum/Date: Csütörtök, 2012-04-19, 20:26 | Üzenet/Post # 16
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Moleon, egy frászt erőszakoskodás smile
KisKZ-nak szólunk és hidd el ujjongani fog hogy megint épül egy gép.
Próbálj használt A3-as matrixnyomtatót szerezni számtekboltból. azokból sokminden hasznosítható. sok helyen fillérekért árulják mert veszélyes hulladékként kéne leadniuk.
helyileg te merre vagy?

Moleon Dátum/Date: Péntek, 2012-04-20, 07:02 | Üzenet/Post # 17
kezdő tag
Üdvözletem mindenkinek!

Először is:
Nagyon szépen köszönöm a topikot! biggrin biggrin Komolyan Nagyon jólesik!

Nyomtató alapanyag :
Nem sokára fizetés s be is szerzek akkor egy mátrix nyomtatót és kiveszek minden belsőleget ami olyan.
Veszek bútorlapot fiók csúszkákat. Addig Cad s tervezem a méreteit biggrin
Átétet adok neki akkor szerintem egy 2 szerest, hogy duplázzam az osztások számát... (közel 100-ra)

Én helyileg Miskolcon vagyok ha van itt valaki más is az csak jó biggrin

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2012-04-20, 18:58 | Üzenet/Post # 18
alapkő
Quote (Moleon)
Átétet adok neki akkor szerintem egy 2 szerest, hogy duplázzam az osztások számát... (közel 100-ra)

Szia!

Nem feltétlen érdemes (sőt nem igazán jó) egy kis nyomatékú motor forgatóképességét megfelezni ezzel.

Azért is nem kell ez, mert a meghajtó elektronikák tudják azt, hogy fél, negyed, nyolcad és akár több "mikrolépéssel" vezérlik a motort.
Ez azt jelenti, hogy egy olyan motor ami mondjuk 40 lépéses, az az elektronikának köszönhetően a közbülső helyeken is meg tud állni és tartani.

Vagyis a finomabb felbontást nem szabad kis nyomatékú motornál egy gyorsító áttétellel próbálkozni! smile

Minden infó meglesz lépésről lépésre! smile

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2012-04-20, 19:00 | Üzenet/Post # 19
alapkő
Moleon,
Lehet nem figyeltem eléggé.... Ne haragudj érte!
Merre is laksz?

Moleon Dátum/Date: Péntek, 2012-04-20, 20:10 | Üzenet/Post # 20
kezdő tag
KisKZ

Motor:

Hallgatok a tapasztaltabbakra s a bölcsebbekre. Nem teszek A tétet illetve Fogaskerék nyomatékot sem , hogy a motort ne gyengítsem.
mondjuk szerintem a valós munkateret terveim szerint meghagyom az A5 ös lapméretben ezzel elég sok-mindent lehet csinálni tapasztalat terén s a tapasztalatot a későbbi nagyobb gépre átvinni. biggrin

Amúgy Miskolcon lakom.

Szerettem volna módosítani az adatlapom de nem engedi dont Mint mindig tuti nálam lesz valami gond...

Hozzáadva (2012-04-20, 9:10 PM)
---------------------------------------------
NA biggrin
Egy kis böngészgetés és sikeresen módosítottam is mindent. Majd keresek egy fotót is Avatárnak.

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Moleon gépe (Moleon gépe)
Oldal 1 / 212»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016