Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 2 / 3«123»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Sanyi84 gépe (Újabb hobbycnc születése)
Sanyi84 gépe
Amatőr Dátum/Date: Péntek, 2011-11-11, 20:45 | Üzenet/Post # 21
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Helyzet/Status: Offline
sanyi84, nagyon jó ez a gravírozógéppel összekötött fortuna. Gondolom így megvan a futáspontosság meg a sebesség is.
A rétegelt lemezt nagyon szépen munkáltad meg, ennyire szálkamentesre még nem láttam senkitől, beleértve magamat is.
Gratula!

H1i.hu

sanyi84 Dátum/Date: Péntek, 2011-11-11, 21:11 | Üzenet/Post # 22
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Quote (Amatőr)
A rétegelt lemezt nagyon szépen munkáltad meg, ennyire szálkamentesre még nem láttam senkitől, beleértve magamat is

Köszönöm, de ez csiszolva van már természetesen smile , amit nem lehet ott meg éles a szerszám. Azaz csak a homlokot csiszoltam. Amúgy szőrös lenne.

Nagyon jó így a futáspontossága a fortunának, a Motoros féle 6 mm es szűkítő nem visz bele semmit, pedig két darabba van már sajnos, 3 as szerszám került az 1/8 os közé. A fortuna egy lyukköszörű tengelye. Amiért nem jók ezek a 130 W os gépek az a patron, kicsúszik belőle bármilyen szerszám. Most átestem a ló túloldalára, kocogtatnom kell a 17 es kulccsal hogy elengedje a patront a szár. ER szár ezért lenne jó.

Csaby Dátum/Date: Szombat, 2011-11-12, 07:11 | Üzenet/Post # 23
haladó tag
Üzenetek/Posts: 124
Hírnév/Fame: 4
Sanyi84!
Gratula a gépedhez. Szerintem a felhasznált alkatrészekből a maximumot hoztad ki. Onnantól, hogy jól működik, minden más csak másodlagos.

xplod Dátum/Date: Szombat, 2011-11-12, 17:10 | Üzenet/Post # 24
aktív tag
Üzenetek/Posts: 241
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 1
sanyi84, Tényleg nagyon klassz gratula!

sanyi84 Dátum/Date: Szerda, 2011-11-23, 19:35 | Üzenet/Post # 25
aktív tag
Csaby, xplod, Köszönöm, azért hibák vannak, ha "uborkaszezon" lesz átnézem a Z tengelyt, az Y al foglalkozok majd inkább, Z az csak motorcserés, Y meg még inkább. Megy a Z is szépen de nem tetszik nekem, lépést veszt szerintem, motor miatt. Y az erőtlen, jó motor van rajta de ereje az nulla felé közelít. Még a Z vel futok egy kört, felszabályoztam az asztalt, elég jó lett, aztán áthelyeztük a gépet és talán a földelő harisnya nincs földelésre kötve.

Már elárulhatom mindenkinek mit is szeretnék, asszony egy kis álmát teljesíteni. Mindig is mondta hogy szeretett volna egy laptopot, aztán apósjelöltem kapta. Most már egy ilyen táblagépet szeretne (az nem jó cnc re) csak netre használja a mostani gépét is ami elég lenne AC z ni is , kaptam minimális munkát ami lehetővé teszi hogy a hobbimunkámból tudjam neki az álmát teljesíteni. Megérdemli, messzemenőkig, dolgoztunk ma is annyit együtt - nem a munkáimon. Ez meg csak az én hülyeségem hogy nem nyúlok a kasszához és nem mint egy úriember teljesítem a vágyát, megtehetném de nem teszem. Bizonyítani akarok talán. Jó teszt a gépnek is, apró hibák kijönnek. Nem egy profi gép, a következőt csak új műhelybe tudom építeni, nagyobb munkatér, felső mozgó hidas elrendezés, és akár dupla Z tengely a többfajta feladatok megoldására. Ez leírva szép de realitás ebből 2-3 év múlva lehet, kemény menet lesz de remélem menni fog.

Hozzáadva (2011-11-23, 8:35 PM)
---------------------------------------------
Viktornak bemutatom a filléres (és ronda) főorsó megoldásom. Az ilyen sivítók motornak jók de amúgy használhatatlanok önmagukban. Már a piros gépet felváltotta a zöld. Ez új, számlás, gondosan megőrizve a számláját. Nem ipari célra készült, hobbista vagyok nem ipari célra használom :). Ha mégis tönkremenne biztos selejtes volt, eddig 4 óra van benne, még 30-40 órát adok neki max.

cncvikto Dátum/Date: Kedd, 2011-11-29, 11:34 | Üzenet/Post # 26
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 25
Hírnév/Fame: 0
Sanyi!

Nagyon ügyesen csinálod!
Reméljük bejön minden számításod!
Csak így tovább!

Istike23 Dátum/Date: Szerda, 2011-11-30, 19:51 | Üzenet/Post # 27
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 1
Szia Sanyi!

Most olvastam végig a gép építését hát nem semmi.
Pont karácsonyfa dísz reliefeket keresek, de nem nagyon találtam.
Írtad, hogy elküldenéd, ha valakinek kell-
Szeretnélek megkérni, hogy nekem küldd át.
Előre is köszi.

sanyi84 Dátum/Date: Szombat, 2011-12-24, 13:52 | Üzenet/Post # 28
aktív tag
Quote (Istike23)
Szia Sanyi!

Most olvastam végig a gép építését hát nem semmi.
Pont karácsonyfa dísz reliefeket keresek, de nem nagyon találtam.
Írtad, hogy elküldenéd, ha valakinek kell-
Szeretnélek megkérni, hogy nekem küldd át.
Előre is köszi.

Elnézést és bocsánat! Nem olvastam a topicot pedig szívesen átküldtem volna. Lényegében lombfűrész fileokból van. Amatőr tette fel a vektorok közé. Ezt pdf szerkesztővel letisztáztam majd már csak a vektorok maradtak és a G kód készítő programban kicsit módosítottam a vektorokon ízlés szerint. Természetesen minden munkám nyílt, azaz bárki kéri átküldöm, de sajnos emailben nem volt kérés és topicomat nem néztem már bő hónapja.

A géppel menyasszonyomnak kerestem ki a karácsonyi ajándékára valót, eredetileg tábla számítógépre vágyott
de már mint megszokhattuk az élet közbeszólt. Majdnem 1 éves telefonja minden funkcióban tökéletesen működött kivéve a telefonálást, mivel ez már olyan elektronika amit otthon szinte lehetetlen javítani, sw frissítést meg szerviz már háromszor csinált egyszerűen eldöntöttem kikeresem egy neki tetsző új árát és azt kapja karácsonyra- igaz előbb kapta mert telefonálni kell- , na meg mást is kap de az már tényleg meglepetés. A mivel készült a meglepetés az nem kérdéses :).

Csaby Dátum/Date: Szombat, 2011-12-24, 14:07 | Üzenet/Post # 29
haladó tag
Üzenetek/Posts: 124
Hírnév/Fame: 4
Mivel a chat-en mostanában sosem futunk össze, ezért itt köszönöm meg a karácsonyi ajándékot. Nagy sikere van és a fán is jól mutat. Gratulálok az ötlethez és a kivitelezéshez!

sanyi84 Dátum/Date: Szombat, 2012-06-09, 12:09 | Üzenet/Post # 30
aktív tag
3 napig csináltam a gép átalakítását, közben Tánzos Csuda Mózsi kalandozásait olvastam A tizenhárom almafa és az Elvásik a veres csillag könyvekben. Ez is segített az ötletelésben, addig amíg olvastam dolgoztak a fogaskerekek valahol nagyon bent.

Kaptam Győző barátomtól egy megtermett léptetőt, nagyon köszönöm Győző!

Előtte mielőtt nekikezdenék az Y átalakításának összeraktam új csapágyakkal a főorsómat, köszönöm (valaki).

Előkerült egy fél ló, na persze az alja mi más.

Régi szabdalta asztal.

Új asztal már a helyén, a gép marta az alját mert kellett rá pár zsákfurat ami 35 ös lett, biztos ami biztos alapon mert centivel mértem a helyeit a régihez képest.

Motor a helyén, már rég de itt egy kép is róla, kapott a gép alja deszkát még magasításnak (lelóg így is az asztalról a szoknya miatt) mert motor túl magas és csak így fért el.

Már helyén a harisnya is. Picit kintebb jön az asztal mert a Z kinyúlása nagy de jó ez így nekem. Oldalt mereven állnak a harisnyák, elől hátul meg tud mozogni.

Amiről nincs kép, 10 es forgácslap lesz az asztal kopó része, de ez kevés 20 as nincs így ragasztok két tizeset, igényeim miatt kell majd bele pár zsákfurat körmös anyáknak meg egy ütköztető rész is. Ezt egy nap lesz megtervezni legyártani, nem is a gyártás a sok max fél óra hanem olvasni is fogok.

Mostani XY sebesség végre 3000 mm/ perc. Gyorsulás 1000 mm/ perc. Z az még lassú nagyon.

Még hiányzik:
-X burkolat
-Z valamicske porvédelem
-vészstop bekötése
-X végállás bekötése
-Z végállás bekötése
-egy kis takaró lemezke előlről
-gép nevének felírása és irányok felírása
- oldalt levehető takaró lemezkék, mágnes fogja rögzíteni.
-talán kap egy felhajtható és levehető burkolatot is.

Készen is van az asztal. 50 mm es az osztás, két oldalt kívülről is lehet tenni leszorítót.

És ez mutatja hogy mi is valójában a furat lényege. M6 körmös anya van benne én legalábbis így neveztem el. Bedugni
jó lenne de sajnos nem találtam ki mivel. Majd levegővel fújkálhatom ki mindig.

Hozzáadva (2012-06-09, 1:09 PM)
---------------------------------------------
Újabb alkatrésszel bővült a cnc gépem, vagyis inkább cserélem. Vezérlőt.

A kínai vezérlő szép meg jó, de polcra kerül lassan. Jelenleg "robbantási" állapotok uralkodnak a műhelybe, ezért képeket nem kaptok. A jól ismert módszer marad. Hídba kerül a vezérlő.
Új vezérlés részegységei:

Motion kolléga féle leválasztó kártya:

[img]http://www.cnctar.hunbay.com/Motion/Elad%f3/Port%20lev%e1laszt%f3/IMG_1311_kicsi1.jpg[/img]

És ugyancsak az ő kártyája az IM48-22 bipoláris léptető kártya:

http://www.cnctar.hunbay.com/Motion....si1.jpg

Mivel az Y tengelyen jóval nagyobb motor van mint amit elbír ezért próbálnom kellett, lehidaltam. Szóval a kínaival ez a tengely kicsit rángatva ment, sebessége ugyan volt rendesen de azért lehetett volna rángatózásmentes. Természetesen a gyári kék volt a vezérlő. Kicserélve teszt idejére a tengely tökéletesen működött. 70 N tud nyomni, ez bőven elég ahhoz hogy 2 mm mélyen 2000 mm perccel szántsak bükköt 6 os maróval. A többi tengelyen mind 2A nél kisebb motor van.

Motion kolléga képei a linkelt képek. Valóságban még szebbek, igényes szerelés. Lakkozott a "házilag" készült nyák is, ami nagyon profi minőségű.
Tápfesz az 43 V lesz, nincs itthon 8.6 K min 2 W ellenállásom úgyhogy 15 K t pakoltam össze kondi kisütőnek. Amit a vezérlőről tudni kell:
Csak motor tápfeszt igényel, rajta a kapcsolóüzemű tápja a segédfeszeknek integrálva.
És a portleválasztó is ugyan ilyen. 5500 volt maga a leválasztó és tud 0-10 V vezérlést, charge pumpot, 2 relét, 4 tengelyt, 5 bemenetet. És persze széles tápfeszültség tartományt.

Gondolkoztam azonban, kell még 24 V meg kell még 5 V is, van egy kapcsolóüzemű tápom, mivel csak relé hajtására kell ezért elég a 0.5 A amit szimm 12 V ból nyerek, lézerhez meg van 5 V om. Szóval megoldódott minden, már csak fúrni faragni kell, ám ma nem, holnap.
Reményeim szerint jobb lesz a gépem, és már csak pár fejlesztés marad a végleges állapotig. Le kell cserélnem a trapézorsót valami nagyobb emelkedésű golyósorsóra a Z tengelyen, és oda már van egy frankó motor is kinézve.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Szombat, 2012-06-09, 12:10

zasti Dátum/Date: Szombat, 2012-06-09, 20:55 | Üzenet/Post # 31
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
sanyi84,
Szia.
Látom belehúztál rendesen.
Ennyit megírni, képeket felrakni nem kis idő, hát még megvalósítani.
Gratula az új vezérlőhöz, remélem behozza a várt eredményt.
Egyébként
Mi ösztönzött egy ekkora átalakításra?
mechanika, vezérlés, majdnem minden.
Másik: mekkora az a "nagy motor" ?

Quote (sanyi84)
Mostani XY sebesség végre 3000 mm/ perc. Gyorsulás 1000 mm/ perc. Z az még lassú nagyon.

1500mm/min simán elég a relif maráshoz, felette már nincs minőség, (nálam 30 000rpm es főorsóval, ha felette próbálkozom, kitolja a marót az anyagból, hajlik mint a nád, és nem fog csak egy irányba, de ott 2x annyit, na meg a végeknél nem tudja követni a szerszám az irányváltást, és tiszta cikk-cakkos)
Többet úgysem bír el a szerszám, és szerintem felesleges is.
"6" os maróhoz már főorsó is kell, meg maró ami bírja a terhelést. Amint látom neked sem forog a főorsód 100 000-et. úgyhogy nem is nagyon fogod használni max pozicionálásra a 3000-et
Ha meg a lézer, oda okés, de a Z re nem sok szükség lesz.
a Z eddig nekem is csak fele sebességet tudott.
Mennyi az a " lassú nagyon"?
ha 1000 mm/min 600 gyorsulással viszi, akkor nem kell aggódni.

Üdv zas

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

sanyi84 Dátum/Date: Vasárnap, 2012-06-10, 08:37 | Üzenet/Post # 32
aktív tag
Quote (zasti)
1500mm/min simán elég a relif maráshoz, felette már nincs minőség, (nálam 30 000rpm es főorsóval, ha felette próbálkozom, kitolja a marót az anyagból, hajlik mint a nád, és nem fog csak egy irányba, de ott 2x annyit, na meg a végeknél nem tudja követni a szerszám az irányváltást, és tiszta cikk-cakkos)
Többet úgysem bír el a szerszám, és szerintem felesleges is.

Gyorsan válaszolok, stratégia kérdése. Egyik irányba "nyom" a szerszám, másik irányba "húz" jó hogy kétszer annyit fog.
Nagyolni szoktam. Ás úgy már jobb az eredmény.
Jelenleg a vezérlő cserénél tartok, kell még a táp neki és még egy másik segédtáp is. Gépvázba lesz a vezérlő, a táp külön.
Ki-be kapcsoló gombom az nincs úgyhogy direktbe megy majd most.

A kínaival 500-400 volt a sebesség gyorsulás a Z tengelyen. Itt ezzel akár 2000mm perc is lehetne a sebesség 1000 mms2 gyorsulás mellett. De ennek a fele is elég sebességben, vagy a 3/4 e. Majd kiderül. Megyek mert sok még a meló vele.
A Z tengelyen csupán azért cserélek orsót mert szegény orsónak 1000 fordulat perccel kell forognia 2000 mm perc sebességhez, az egy kicsit sok az orsónak. Orsó még nincs, vagyis Péter adott de nem tudom jó lesz-e.

1200 mm perc és 1200 mm/s2 lett a vége ezzel a motorral, de nagyon gyenge a motor, 1500 nál néha hibázik így csökkentettem a maximum sebességet. A táp 500 mA os lassú biztosítékról simán vitte egyszerre a 3 tengelyt! A kínainak anno 3 A jutott, már egyszer kifejtettem nem kell olyan sok a vezérlőknek, mégis nyakra főre 10 A es tápokat építenek a gépbe. 166VA trafó simán viszi. Tápfesz 39 V ha minden tengely egyszerre megy, 41 V ha nyugalomban van. 6800 mikroF kondi és egy 100nF kondi illetve 15 K kisütő ellenállás van rajta.

Ami fejlesztés volt:
-új vezérlő
-új táp a vezérlőnek külön dobozba
-vészstop bekötve.

Ami most még hátra van:

-cp felélesztése
-lézer végleges helyre tevése
-lézernek egy csatlakozó
-külön szerszámbemérőnek egy csatlakozó
-a főorsó és a lézer tápjának helyre tétele.
-esetleg a ledes géplámpa bekötése
-talán egyszer Z tengelyen orsó csere, most be lett állítva meg kapott némi tisztító folyadékot.
-és egy új motor felheftelése a Z tengelyre.

A gép így is két dugót foglal, külön főorsó és külön főtáp. Lényegében a vezérlés elfért a gép hídjába, nem is kell neki borda sem , ha meg kellene észreveszem mert megáll. Esetlegesen mivel van szabad bemenet az error kimeneteket be lehetne oda kötni.

És már az EMC hibáját is megtaláltam, valamiért a stepconf wizard nem menti a table travel beállításokat, 2 mikronos munkatér volt a sanyi.ini ben smile .
Átszabható minden könnyen. Nekem tetszik, csak nincs alá semmi értelmes program, mondjuk Aspire vagy ilyesmi. De nincs.

Próbálok rádiuszos gravírtűt szerezni, most rádiusz maróval kiváló reliefet csináltam, persze a pályát elronottam. Szóval szerintem középről induló rádiusz maróval az igazi.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Vasárnap, 2012-06-10, 18:10

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2012-06-12, 19:09 | Üzenet/Post # 33
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Sanyi!

Minden elismerésem!
Nagyon jól haladsz!

Béni Dátum/Date: Kedd, 2012-06-12, 19:15 | Üzenet/Post # 34
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 658
Quote (sanyi84)
csak nincs alá semmi értelmes program, mondjuk Aspire vagy ilyesmi.

Virtuális gépen futtatható az AC. Az Aspire-t még nem próbáltam, de szerintem az is.

http://dotg.weebly.com/
http://benishare.weebly.com/

cncvikto Dátum/Date: Kedd, 2012-06-12, 21:03 | Üzenet/Post # 35
kezdő tag
Üzenetek/Posts: 25
Sanyi84, ez nem semmi!
Még az EMC-vel való próbálkozásra is van időd? Türelmes ember vagy.
Cserébe egy olcsó kis pc-vel is megtudod hajtani a marógépedet - ha jól sejtem.
Megyek alkotok még én is egy kicsit.

sanyi84 Dátum/Date: Szerda, 2012-06-13, 20:26 | Üzenet/Post # 36
aktív tag
KisKZ,
Ha lesz új gép azzal még jobban tudok haladni, de azt hiszem új műhely kell mert még mindig a lomosba vagyok. Rendet tartani szűk helyen lehetetlen, előveszek egy eszközt a helyéről és a 12. kék doboz az a szekrénybe, kell még valami de közbe az előző is kell... És elárasztanak a tárolók, dobozok. Szűk a hely. Így az előrehaladás új lépcsőfoka egy külön bejáratú műhely. Az új vezérlőt még tapasztalom, érdekes de erősebbnek tűnnek a motorok. 4 mm es fogással vitte a rétegelt lemezt 800 helyett 1000 mm/perc sebességgel lépésvesztés nélkül.

Béni, Nem tudom elbírná-e a mostani gép a virtuális gépet és az emc-t. A lényeg újra kell telepítenem az emc-t mert valami hibát ír ki a varázslónál, fél óra, belefér. A varázslóval és a szövegszerkesztővel eléggé kellemesen be lehet konfigurálni. A teszt 5000ns ír ki, így 8000 re vettem, ennél evesebb terhelve, ez a biztos.

cncvikto, 10 egész percem volt rá, de rájöttem nagyjából mit hol lehet állítgatni.

Béni Dátum/Date: Csütörtök, 2012-06-14, 15:20 | Üzenet/Post # 37
Fontos tag
Üzenetek/Posts: 658
Quote (sanyi84)
Nem tudom elbírná-e a mostani gép a virtuális gépet és az emc-t.

Nem kell egyszerre futtatni a virtuális géppel. Ha van 1 Gb RAM a gépben, akkor nagyon valószínű, hogy működne.

http://dotg.weebly.com/
http://benishare.weebly.com/

sanyi84 Dátum/Date: Hétfő, 2012-10-29, 19:23 | Üzenet/Post # 38
aktív tag
Új szerzeménnyel gazdagodott a műhely:

Küzdök a megmentésén, kell még hozzá egy picike fogasszíj, meg még egy picurka darab vékony cső is.
Persze nem ennyi az egész, ehhez még van egy pc méretű doboz is, fejleszthető, sajnos alap verzió, a V.24 kártyája jó lenne.
A gép mozgástere igen szerény, 190x45 . 0,5 cm/sec a legkisebb sebesség, programozható, simán levehető a solenoid jele.
Alap fontkazetta van hozzá, kemény 4k rammal rendelkezik, sok mindent tud, kört rajzolni például kézi módban, meg programból, igazából még tanulom.

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2012-10-29, 20:28 | Üzenet/Post # 39
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Quote (sanyi84)
Új szerzeménnyel gazdagodott a műhely:

Ez de jóóóó! smile

Én is néztem egy ilyet valamikor régebben, de végülis letettem róla.

Nagyon érdekel mit tudsz majd kihozni belőle!

sanyi84 Dátum/Date: Hétfő, 2012-10-29, 20:58 | Üzenet/Post # 40
aktív tag
Quote (KisKZ)
Nagyon érdekel mit tudsz majd kihozni belőle!

Zebra tollal szépen rajzol, bár programnyelve egyszerű még is fejtörést okoz. Lehet lézerrel is lehetne használni, lényegében akkor bármire képes.
V.24 modullal esetleg lehetne rá küldeni programot pc ről, kényelmesebb lenne mint beírni billentyűzetén. Írok lehet a gyártónak mit tud erről a gépről, minden esetre kellene majd infó szíj ügyben. Amúgy lézert észrevétlenül rá lehet szerelni, semmi változtatás nem kell csak levenni a jelet a solenoidról.
0.5 cm/sec azaz 300 mm perc a legkisebb sebessége, ennél kellene azért kisebb, 0.2 mm/s el elégedett lennék. Lézeres szöveggravírozónak ebben a formátumában elmegy, költeni talán 100 forintot kell az átalakítására.

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Sanyi84 gépe (Újabb hobbycnc születése)
Oldal 2 / 3«123»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016