Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 1 / 3123»
A fórum moderátora: KisKZ, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Sanyi84 gépe (Újabb hobbycnc születése)
Sanyi84 gépe
Amatőr Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 12:41 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 2207
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Helyzet/Status: Offline
Sanyi gépéről, munkájáról.

H1i.hu

sanyi84 Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 13:10 | Üzenet/Post # 2
aktív tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 217
Kitüntetések/Medals: 2
Köszönöm szépen a lehetőséget a munkám bemutatásához.
Első körben leszögezem a gép elvileg egy feladatra épült volna, tükör gravírozáshoz.
Sajnos már kifutottam az időből, szeptember végére kellett volna egy gravírozást csinálnom de úgy érzem tarthatatlan a határidő.

A gépről:
Fa-alumínium-vas konstrukció. Amit lehet a műhelyemben található anyagokból készítem el.
Kaptam cncvikto-Győző barátomtól sok "lomot", köztük az Y hajtását is, és az Y hoz még robotron írógépsínt is.
Sikerült Sir-Nyeteg-en keresztül szert tennem egy kínai 3 tengelyes vezérlőre, jelenleg már a két fix motorhoz be is
vannak állítva az áramok.

Y: 400 mm mozgástér, jelenlegi gyorsulás: 5000 mm/ sec 2- korlátozva, jelenlegi sebesség: 5000 mm/ perc , hála a bovdenes hajtásnak. Felbontásban jobb mint 0.01 mm. Az Y robotron sínből készített lineáris része egy asztalon van, Az asztal és az alaplemezt távtartók kötik össze, az Y fi asztala alatt "lebeg" az Y hajtás, 6 M5 csavar fogja az asztalhoz. Az "alaplemez" alatt kap helyet a vezérlő és remélhetőleg a vezérlő tápja.
Természetesen az " alaplemez" a hidat fogja tartani. Ezért alatta vannak fa merevítők, még lesz beépítve pár darab, illetve egy alsó "alaplemez" , kap terveim szerint borítást is.

A robotron síneket egy rég a méhtelepen talált alu lemez köti össze. A hajtás mindkét oldalon tolja a síneket.

Z sín alaptartó:

Ezt a kis alut Győző barátomtól kaptam.
A sínek feltétele már két az alu lapon lévő M4 es menet segítette. A jobb oldali részét használtam bázisként az alu lapnak, egy sínt felcsavarozva addig állítottam a sínt míg nem sikerült a bázistól egyenlő távolságra helyezni a sínt minden ponton. Lefogattam egy deszkadarab és gyorsszorító segítsésével majd újra beállítottam és asztali fúróval kifúrtam az első menetnek a furatát. Lefogattam a sínt a már kifúrt két menetfurat segítségével és újra beállítottam a bázishoz. Két furatot csináltam majd mikor kész lett az összes menetfurat újra beállítottam a bázishoz a sínt. Aztán már a felfogatott sínhez képest állítottam be a másik sínt. Egyszerűbb csinálni mint leírni biggrin . Eddig féltem hogy milyen pontosan is kell megmunkálni az alut, de rájöttem nem is annyira nagy dolog ez, tévedtem olykor fél mm is de sikerült párhuzamba állítanom, legalább is tolómérő szerint.

Remélem holnap is kegyes lesz az időjárás és folytathatom az X kocsik 1 furatának kijelölését a Z síntartó lemezre.
Az X ről később mutatok képeket. Elöljáróban annyit, fából vaskarika, fa mdf lapra csavarozott sínek, remélem beválik, ha nem majd lesz mit szétszedni legalább.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Vasárnap, 2011-07-31, 13:24

richy92 Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 18:31 | Üzenet/Post # 3
barátkozó tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 91
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Üdv!
Elég masszív egy gépnek ígérkezik.Én teljes egészében fából építettem az első gépemet és nem bántam meg.Csak így tovább!

sanyi84 Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 19:01 | Üzenet/Post # 4
aktív tag
Quote (richy92)
Elég masszív egy gépnek ígérkezik

Szia Ricsi! Igen, ám félek a Z súlyától, remélem el fogja bírni az X hajtása és nem fog túllendülni.
Eddig az Y van majdnem 100% ra kész, 10 N húzóerő kell a mechanika megmozdításához-(vezérlő tiltva, motor már a mechanikán), végén 15 N azaz
az egyik végén szorul picit, után kell állítani még. 110 N álló motornál, ennyi kell a kimozdításához, 60 N mozgó
asztalnál, ennyi ellenerőre már a mechanika megáll. Persze a halmérleg pontossága ismeretlen, azaz nagyon közelítő adatok. Nem is tudom értelmezni megmondom őszintén. Azért ez nem egy orsós hajtás, és a motor is picinyke de sajnos még nem találtam ki hogy szedjem le eszterga nélkül a 6 os tengelyű motort 4 es tengelyűre.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Vasárnap, 2011-07-31, 19:02

richy92 Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 19:26 | Üzenet/Post # 5
barátkozó tag
sanyi84, Én a helyedben inkább egy közdarabot gyártatnék valakivel,minthogy a motor tengelyét bántsam.Meg amúgy sem tudom elképzelni,hogy hogyan lehetne a motorból való kihúzás nélkül a tengelyt leesztergálni,a kihúzást meg nem javaslom,mert gondolom ,hogy léptető mocid van.

KisKZ Dátum/Date: Vasárnap, 2011-07-31, 19:34 | Üzenet/Post # 6
alapkő
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Quote (richy92)
Meg amúgy sem tudom elképzelni,hogy hogyan lehetne a motorból való kihúzás nélkül a tengelyt leesztergálni

No akkor figyelj! smile

Persze ezt elfelejteném léptető motornál.
Ahogy mondtad, Jobb egy adaptert gyártani.

sanyi84 Dátum/Date: Hétfő, 2011-08-01, 07:33 | Üzenet/Post # 7
aktív tag
Quote (KisKZ)
Persze ezt elfelejteném léptető motornál.

Járható út lenne ha lenne esztergám, az egyik vezérlő ággal meghajtom a motort, és pár tizedes fogásokkal lemegyek méretre. Persze be kell állítani központba, meg kell támasztani forgócsúccsal de lehetséges. 4 pofás tokmány is kell hozzá. Könnyebb lenne egy perselyt gyártani, de itt most 6 mm ről kell 4 re szedni. Ám ha megfelel az a 60 N tolóerő az Y tengelyen (25 kg os síndarabot is hurcolt) akkor semmi gond. Még lehetne esetleg megfúrni a fogaskerekét is. Minden esetre így veszik a gép elkészültéig, talán elég ez az erő az Y tengelynél. Ha nem még mindig lehet combosabb motort keresnem. Ám megyek és dolgozok egy jót az X tengelyen.

KisKZ Dátum/Date: Hétfő, 2011-08-01, 08:06 | Üzenet/Post # 8
alapkő
Quote (sanyi84)
Még lehetne esetleg megfúrni a fogaskerekét is.

Ez nekem erősen szimpatikusabb!

sanyi84 Dátum/Date: Kedd, 2011-08-02, 16:58 | Üzenet/Post # 9
aktív tag
Quote (KisKZ)
Ez nekem erősen szimpatikusabb!

Ám egy fogaskerekem van csak, picit bonyolítja a helyzetet, elsőre jónak kell lenni. Esztergám sajnos nincs.

A tegnapi és mai munkámról képek és leírás:

Az X hajtása:
Lánykorában egy írógépben teljesítette a rá kirótt feladatot, a motor ami rajta van 0.9 fok os, már ráapplikáltam, duplája lett a felbontás, most 1/8 mikrolépésben 1 mm 73 részre kell felosztani, a kínai bár 1/16 mikrolépést is tudja elvben de nem bízok benne.

Az X alaplemeze, a sínek párhuzamba állítva, háta a sok M4 es csavartól sündisznó mód néz ki, M5 ös széles alátéteket kapott hátul hogy tudjon "kapaszkodni", sajnos a kollégám akivel a csavart hozattam nem végig meneteset vett, de hálás vagyok neki mert legalább megvan. Azt hiszem van még másik képem is a sündisznó hátoldalról. Erről egy igaz vicc jut az eszembe:
Csempésztek egyik háznál, valami sufnit alakítottak át, ahhoz hogy a vakolat felmenjen térhálót kellett feltenni, volt nagy szeg és elkezdték azzal felverni a falba a térhálót. Már majdnem kész volt mire öregemék megérkeztek. Megkérdezte öregem ebből mi lesz sündisznó? Nem értették, aztán meglátták a ki tudja hány százas szögeknek a fele kint van a fal másik oldalán.

A másik oldal.

A hajtását ezekkel a tartókkal fogattam fel. Megint kellett 16 furatot csinálni. Kreatívan használom a sarokcsiszolót és
minden más gépet, a baromfiudvar legnagyobb örömére, a kakas egyből túl akarja harsogni a flexet.

A hajtás beépítés előtt, most a középen lévő rész pont színel a fa lemezzel.

Már a kocsik is fent.

Kész van az X összefogó lemez, ez az X hajtás csatlakozója is egy konzollal, és a Z síntartója is.
Ami hiányzik az a Z orsó és a Z motortartó. Kell majd még egy lemez a főorsónak is.

A süllyesztésről egy közeli kép.

Az X tengely hajtásátadó konzola félig készen.

Az X tengely "teljesen készen".

És egy videó az első tesztmozgásról:
http://www.youtube.com/watch?v=XSdEsvIygvQ

Most még gyorsan haladok, ezt meg kell jegyeznem, azért is mert szabadságon vagyok. Ha kész a híd teszek fel egy egyszerű solenoidos cuccot a Z re és rajzolgatni már tudok.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Kedd, 2011-08-02, 17:05

Amatőr Dátum/Date: Kedd, 2011-08-02, 19:53 | Üzenet/Post # 10
alapkő
Quote (sanyi84)
És egy videó az első tesztmozgásról:

Ez egész meggyőző! Tetszenek a gyors irányváltások, fürge gép.

H1i.hu

sanyi84 Dátum/Date: Szombat, 2011-08-06, 15:47 | Üzenet/Post # 11
aktív tag
Quote (Amatőr)
Ez egész meggyőző! Tetszenek a gyors irányváltások, fürge gép.

Már megépült, a Z le is maradt, ugyan nem tudja ezeket de azért elégedett vagyok vele.
5 m tudja ha nem kellene neki ennyit egységugrania, lehet cserélem a vezérlőt de ez sok idő lesz.

Nos képek az építés folyamáról:

Levágtam a hídnak a lapjait, sajnos erről nincs kép, összeállítottam ideiglenesen, beállítás most még centi pontos, azt később csináltam:

Nagyon nehézre sikerült, letettem egy kis nem EU-s raklapra, eztán azért leültem mert a hátam nem igen bírja az ilyet:

Egy pici vicc, de akkor nem volt az, hol a tolómérő? Nos ott a faforgács alatt, 5 liternyi forgács lett (ekkor már 1x takarítottam az asztalt):

Vagdostam az oldalmerevítőket és fel is csavaroztam, közben elfogyott a facsavar, 2 kor nyit az üzlet és addig füvet vágtam:

Itt egy kép előnézetből, az az EVIG fúrógép már vagy 30 éves, még mindig jó:

Kell egy fénykép rólam is:

Itt jól látszanak a merevítések:

Első ideiglenes helyén a szörny, sajnos a tárolóhelység a műhelyem, nem is lehet sok mindent csinálni.
Majd egyszer ki lesz takarítva csak ahhoz össznépi összefogás kell.:

Végleges helyén a gép, kapott egy solenoidos Z tengelyt és egy tollat. :

Megint csak köszönöm a sok cuccot Győző barátomnak, a monitor meg az asztal tőle jött, apósomnak
meg köszönöm az mdf lapot, magamnak nem köszönök semmit:

Lazy cammal szórakoztam, 2.5 D re jó, nem a legszebb de ez van, egy jpg dfx be alakítva majd onnan g kóddá:

Ma már tükörkarc feltétet gyártottam, kaptam a menyasszonyomtól (Kati) kétoldalas ragasztót, pici tükördarabra
egy macskát karcoltam. A solenoid legjobban 24 V on és vagy 1.2 A on érzi jól magát, majdnem szépen is dolgozik, a
Z irányjelére vár, az időt meg a lépésjel adja, késleltet picit, kell is.

Amatőr Dátum/Date: Szombat, 2011-08-06, 19:03 | Üzenet/Post # 12
alapkő
Sanyi, nagyon látványosan haladsz, gratula!
Quote (sanyi84)
Ma már tükörkarc feltétet gyártottam

Errőúl mesélhetnél bővebben! pl. hogyan oldottad meg a Z step/dir átalakítását solenoid mozgássá?

H1i.hu

richy92 Dátum/Date: Szombat, 2011-08-06, 20:44 | Üzenet/Post # 13
barátkozó tag
Elnézést a tudatlanságomért de mi is az a solenoid?Valami "kopogtató" mozgás,mint ami ezen a videón is látható?
Amúgy meg elég gyorsan haladsz ezzel a géppel,bár jó anyagból (lin sínek) lehet építkezni.Én még mindig a köszörült rúdjaim beállításánál tartok csak:-(

Az üzenetet módosította/Modified by richy92 - Szombat, 2011-08-06, 20:47

sanyi84 Dátum/Date: Kedd, 2011-08-09, 17:54 | Üzenet/Post # 14
aktív tag
Quote (Amatőr)
Errőúl mesélhetnél bővebben! pl. hogyan oldottad meg a Z step/dir átalakítását solenoid mozgássá?

Köszönöm szépen. De már a "látványnak" sajnos egy ideig vége, Z orsó hiányzik, az mindenképp orsós lesz.
Egy egyszerű fet es kapcsolással, az irány jel vezérli, időt pedig motortuningba adom meg a gyorsulás és sebesség beállításokkal, na meg a programba jó ha csak tizedeket ugrál a Z, több lehet, kevesebb nem. Kiraktam a kínai vezérlő 16 os kimeneti portjára az irány jelet, az pedig vezérli a fet-et. A solenoid visszahúzásáról egy rugó gondoskodik. 24 V os a solenoid, hasra ütve egy 22 ohmos ellenállás van a fet gate jén, egy 2 Kohmos meg a source felé, irlz34N a fet.

Quote (richy92)
Amúgy meg elég gyorsan haladsz ezzel a géppel,bár jó anyagból (lin sínek) lehet építkezni.

Mos már nem haladok gyorsan, eljött a szabadság vége, a Z kész sincs mert nincs hozzá tovább anyagom.
5 nap alatt összeraktam, az Y már előbb kész volt, 5 Napból kettő csak rajzolgatás volt a géppel. Vártam a jó
időt is egyik nap mert esett.
Igen, sokkal gyorsabb ezekkel a cuccokkal, ám azt elmondom nem egy fajta a sín, legalábbis az X en :). Még maradt pár cucc de azok nem a legjobbak, kocsikban a golyók kopottak, nem tudom hogy lehetne felújítani, azaz mennyi a golyók eredeti mérete. 4 fél délután sikáltam az összes lin sínt és persze a kocsikat, végén feladtam pár még koszos.
Ha én 8 évvel ezelőtt ott tartok mint te... Ha így nézem ezerszer megelőztél! És így is érzem, gondolj bele 8 év múlva mennyit fejlődsz majd, és akkor én már 35 leszek... Azaz neked még így is 8 év az előnyöd smile .

Hozzáadva (2011-08-09, 6:54 PM)
---------------------------------------------
Ma csináltam a gyorsabb "Z" tengelyem, ez a "Sanyi féle lineáris dc, csökkentett inerciával ". Szóval két solenoid egybe fordítva. Vezérlését egy 74hc14 re bízom, invertál majd és ez hajtja a fet-eket. Sajnos le fog esni ha leállítom a vezérlőt. Remélem jobb lesz, remélem gyorsabban vissza tudja majd húzni a másik solenoid amit a rugó helyett tettem fel. Akit meg kell említenem az a Hobbielektronikás proli007, Ő juttatta eszembe a 7414 ilyen módú felhasználását. Remélem gyorsan megszűnik majd a mágneses tér és kb 20 Hz vel tudom rezegtetni a szerkezetet. Ha ennyivel menne annak örülnék. Ami nem tetszik (ezért is nagy az alu lap, na meg mert ilyen volt) hogy csak 40% os terhelhetőségű a solenoid azaz nem állandó üzemre való. Remélem el tudja nyelni a hőt az alu jobban, kap még egy ventilátort is, és ha minden jól megy és átadja a hőt rendesen mert akkor még be is vagdosom majd az alu lapot "hűtőbordának". A solenoid háza vas, ami nem igazán jól vezeti a hőt. Ha nem sikerül hűteni esélyes hogy leégetem.

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Kedd, 2011-08-09, 17:55

KisKZ Dátum/Date: Kedd, 2011-08-09, 20:20 | Üzenet/Post # 15
alapkő
Sanyi!
Most végre van alkalmam végignézni a topicodat!
Minden elismerésem! Első gépnek ez azért nagyon jó!

A rajzod pedig bizonyító erejű. smile

Gratulálok!

Érdekességnek (mert anno az írógép sineket emlegetted) egy pár napig még szerintem látható lesz a VATERA-n ez a gép:
Irógépsines CNC.

sanyi84 Dátum/Date: Szerda, 2011-08-10, 18:38 | Üzenet/Post # 16
aktív tag
Quote (KisKZ)
Minden elismerésem! Első gépnek ez azért nagyon jó!

Köszönöm, de a fórum nélkül nem ment volna. Mindkét fórumot ide sorolom. A solenoid vezérlést csináltam ma, csapnivaló még mindig a sebessége, bajom a sebességgel annyi hogy sokszor nem is vált az irány tengely, még azért próbálkozok. hallani néha azért működne de nagyok a távolságok, így nem elég a mágneses erő, ma az alaplemezen alakítottam (meg drótgubanc vezérlést csináltam, úgy néz ki mint egy labda) holnap újabb próba következik. Ránézek az elektronikára is. Esetleg jó lenne lézerhez a gép.

Reliefes gépen gondolkodtam ma, egyszerű, ugye a Z nek kellene gyorsnak lenni, gyorsak a vízszintes tengelyek, azaz egy vízszintes Z tengely a jó ide. X az megint vízszintes tengely lenne Y meg lehet a függőleges. Nagy sebességű Z tengely lehetne, akár lin. szervó vagy léptető! Furcsa elrendezés ugyan, csak egy dologra jó de arra nagyon. Nem kellene a gravitációval bajlódni.

Ám egy nagyot is kérdezek. Kocsi felújítás. Lötyög a sínen a kocsi, nem is tudom mennyit, sokat. Hol lehetne golyót hozzá kapni, emberi áron. Van 4 ilyen sínem 8 kocsival, kellene vagy 1000 golyó.

Amatőr Dátum/Date: Szerda, 2011-08-10, 18:58 | Üzenet/Post # 17
alapkő
Quote (sanyi84)
kellene vagy 1000 golyó

Én utoljára az E-bajról vettem, ha tudod a méretet már könnyű doldod van. Például.

H1i.hu

sanyi84 Dátum/Date: Hétfő, 2011-08-15, 11:20 | Üzenet/Post # 18
aktív tag
Kész lett a Z tengelyem, a hajtása a nem javasolt fogasléc (nem is a legjobb a felbontása), alkalmazása csak ideiglenes lesz, esetleg később egy feltét készül belőle karcoló és rajzoló munkákhoz.
http://www.youtube.com/watch?v=MORZ1NkxpiA

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Hétfő, 2011-08-15, 16:08

srac25 Dátum/Date: Péntek, 2011-08-19, 10:14 | Üzenet/Post # 19
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 1
sanyi84,
Gratulálok a gépedhez nekem nagyon tetszik, igen fürge az én gépem szakadékba lefelé nem fog ilyen gyorsan menni. smile sok sikert a továbbiakhoz is.

sanyi84 Dátum/Date: Péntek, 2011-11-11, 20:07 | Üzenet/Post # 20
aktív tag
srac25, Köszönöm, nekem a te géped tetszik, lehet lassabb de azzal forgácsolni is lehet ez pedig 1-2 célra jó csak. Bár minden gép ilyen, egy bizonyos munkához jó a többihez nem igazán használható. Gyors kell vagy erős megfizethető alkatrészekből? De a háromból csak kettő opció közül választhatsz.

Hozzáadva (2011-09-04, 8:54 PM)
Ma marogattam a géppel, nem értettem miért nem kör a kör, rátettem a gépre a mérőórát és egy picit meghúztam, ekkor jelentősen lendült a mutató, azaz a bovden nyúlik mint a fene, hiába feszítem maximumra sajnos nyúlik. Minden esetre sok tanulságot le tudtam szűrni az építés kapcsán.

-Fa egyértelműen jó választás, annak ellenére hogy hajlik, nyaklik a gép- órával nézve.
-Bovden idő után nyúlik, bringánál is, itt is.- egyértelműen rossz választás, vagy más vastagabb típus kell.
-Leszögezhetem hogy alu maráshoz sem kell nagy léptető, szinte a semmi rettenetes áttétellel képes elég erőt biztosítani
még az esetemben helytelenül alkalmazott mikrolépésben is. Ez 2 mm es kukoricamaróra igaz.
-Alacsony feszültségű motorok kellenek.
-Visszatérek az áttételre, 1/8 ad mikrolépésben picinyke motor 110 lépés per mm nél azaz 14,5 mm es emelkedésű orsónál is elég a maráshoz-persze megfelelő technológiával, géppel. Nem kell sok erő, 0.4 Nm hozta létre, azonban nagyobb javasolt, legalább 3x os érték.

A gép további sorsa lesz egy trapézorsó szett, szeretnék minél nagyobb emelkedésűt, 2mm es szett van nem is drága.
A főorsó nem épp jó választás, hangos, most egy 130 w os szörny van rajta, a jól ismert kézi gép, jó ez de igen hangos-patron sincs hozzá normális.

Későbbi tervek, megosztom veletek hátha lebeszélnétek vagy rábeszélnétek:
Egy hajdú energomat bontása közben igazi kincs (vagy csak rozsdás vasdarab) bukkant elő, a súlyként alkalmazott öntvény, ideális lenne magához a hídhoz, az alaplemezzel (tervek szerint 20 mm es vastag vaslemez) csavarok kapcsolnák össze, minden mozgó rész alumíniumból lenne, súlycsökkentés miatt. Felhasználom a vásárolandó trapézorsó szettet a géphez...

Hozzáadva (2011-09-11, 1:01 PM)
Péter által javasolt tesztet megejtettem az X tengelyen, ez se könnyű tengely de felbontáson belül visszaállt, sőt még bekapcsoltam az 1/16 mikrolépést is, így a felbontásom is duplájára nőtt most 144,xxxxxxxxx re állt bár félek hogy majd ebből lesz lépésvesztés. De jó lenne forgácsoló mellékerőt számolni és beszorozni vagy 2-3 x osával. Y tengely felbontása igen szerény lesz, 72-73 lépés per mm ami kicsi ráadásul 1/16 mikrolépésbe.

Átalakítom a gépet, sok minden változik, extrém hídmagasság amibe kézzel is egy mm nyomok 110 mm el kisebb lesz, alul össze lesz kötve, igaz csak egy 10 es forgácslappal de köztes merevítőket is teszek be, felteszem a másik felét a gépnek így nő az oldalirányú stabilitás. Ha csak egy tizedet tudok belenyomni akkor mondom hogy jó.

Átalakítom a főorsót is, most igaz nem jutott trapézorsóra a Z tengelynél de nem is annyira nagy gond, amikorra oda jutok akkorra meglesz a befogó átalakítása és a gép átalakítása, azaz utolsó lépés lesz. A főorsóval is voltak gondok, nagyon szépen megfigyelhető szemmel egyik anyagba, a lényege hogy nagyobb erőhatásnál kihúzza a szerszámot a patronból az anyag. Bár innen megtudtam hogy bőven elég eltörni a szerszámot 110N mellékerő is. Ami baj, óriási baj. Ezért teszek egy 6 os patronos befogót és Motoros féle szűkítőt. Amit attól várok hogy nem húzódik ki a befogóból a szerszám, vittem bele két hibalehetőséget is de most ezzel főzök. A befogó egy Makita gép befogója volt, tegnap kapott új csapágyakat de poros lehetett illetve nyitott és nem tetszett, ma kapott zártat ami zsírpapírba volt. Nyitott a csapágyházam, két omega csapágyház lényegében. Össze kell állítani és akár jó is lehet. A hajtásról a visító gondoskodik (minidrill), ezt egy "csőkuplunggal" kötöm össze a tengelyével.

Elektron tesztjét is bevetettem, csak nem írtam hogy ezt Ő kérte, 1 egész mm nyomtam bele a gépbe, tovább nem nyomtam, ez a híd, de nem arra nem állt vissza pontosan.

Hozzáadva (2011-09-19, 12:00 PM)
Csináltam egy kulcstartót Katámnak, már elég rég született értelmes mű, most sikerült de még lenne mit alakítani a rajzon. Nagyobba kell csinálni Y ba mert kell rá egy furat is. A mélység kezeletlenül is megfelelő. Első próbánál túl közel volt a fitness felirat. Hivatalos jele a sportnak amit űz és már így is változtatni kellett hogy épp jó legyen ne törje ki a fát. Első darab az kuka mert a szerszámra egész szög van írva program meg fél szöget kér. Marócserével-necces mert rendesen szorul végre, körbevágással, síkbamarással némi csiszolással 20 perc az egész.

Hozzáadva (2011-10-30, 5:55 PM)
A gép újra épül, Átépült már az Y, kivettem a keretet és kapott új hajtást. Kap új motort is, már van :).

A Z a legfontosabb, Csaby-nk jóvoltából kap a mozgó rész egy szép 10 es alu lapot, meg javasolt merevítést is megkapja remélem, vagyis meg kellene kapnia. Csaby látnok mert picit szélesebbet vágott és ez így pont jó. Lényegében forgácsvédelem is lesz nem csak merevítés.

Jött még a Z hez szép kis trapézorsó is. 1000 mm percet várok tőle, pörögni fog de ez lenne a dolga. 1000 mm perc 1/8 mikrolépésben és elvben 800 lépés per mm beállítással kb 6666.66666 hz, ezt még vinnie kellene a kínai kéknek.

Na és jött egy hasítókúp is, semmibe nem tartozik a cnc hez, csak majd ezzel kellene vágni a fát jövőre.
Annyiba hozzátartozik hogy ha elhozom azt a sok vasat akkor erre a gépre is kell szánnom, motor van, meg kábel is, szíjat kerítek és lesz majd hozzá tárcsa is valahonnan, meg brutális csapágy és tengely is.

Hozzáadva (2011-11-11, 9:07 PM)
Újra jelentkezem a frontvonalról. Elkészült már pár napja a gépem új Z tengelye. Tökéletes mint én, szóval sosem lesz az.
Közbe jött egy kis probléma és úgy döntöttem legyőzöm és bár nem komoly de gyártást folytatok. Erről ha érdekel valakit az ünnepek után nyilatkozok mert mégis csak egy nyilvános fórum, rosszra ne gondoljatok smile . Természetesen aki kéri átküldöm a kivágásokat, a sajátok (vagyis netről retusált képek) ha a főnök engedi mehet a könyvtáramba.

A gép az új Z tengellyel (sebességek, gyorsulások : X 1500, 1000 Y 1500, 1000 Z 500, 1500 )

Angyalkák: (1.2 mm "kukorica maró" , sivító-max fordulat , 900 mm perces előtolás)

Sorja mentes amennyire lehet:

Az üzenetet módosította/Modified by sanyi84 - Vasárnap, 2011-09-11, 12:04

Fórum » HOBBYCNC » HobbyCNC gépek » Sanyi84 gépe (Újabb hobbycnc születése)
Oldal 1 / 3123»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016