Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 3 / 3«123
A fórum moderátora: KisKZ, csiki, Tomi 
Fórum » megmunkálási módok, technológiák » Hagyományos fa megmunkálás » Fa alapanyagok (Fa alapanyagok)
Fa alapanyagok
KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2010-12-09, 09:53 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
.
.
Fa alapanyagok fajtái, tulajdonságaik, kezelésük, előkészítésük.

kymco1 Dátum/Date: Péntek, 2012-01-20, 16:42 | Üzenet/Post # 41
alapvető tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 857
Kitüntetések/Medals: 2
Hírnév/Fame: 4
Én ilyen diófát vettem kb 1köbméternyit. a lecek mérete 1000x50x15mm
már csak ennyi maradt sad
táblásítom és rétegeltlemezre ragasztom 500x500x15mm méretűre

KisKZ Dátum/Date: Szerda, 2012-03-21, 18:55 | Üzenet/Post # 42
alapkő
Sziasztok!

Néhány kérdésre Famatyi írt nekünk pár nagyon hasznos szót:

".....Két dologra máris válaszolok: a fehér keret nagyon egyszerű, mivel a dombormű lentebb van a síktól

a pácolás után szalagcsiszolón felcsiszolom. A rönkből pedig szelet is nagyon egyszerű csak idő kell hozzá kivárni míg megmunkálható. Írom: nyers rönkből vágjunk szeletet az még nincs megrepedve. Erre legjobb a szalagfűrész csak nagyon balesetveszélyes mivel „becsavarja” a rönköt. Erre a célra csináltam egy V alakú vályút fából ami tele van verve hegyes szögekkel. Ebbe beleteszem általában egy méteres akár tűzifába vett rönköt és gyönyörűen lehet szeletelni. Próbáltam láncfűrésszel is de durva a felület és bütü részt nehéz felcsiszolni. Bütü részről mindenkit óvok hogy gyalugépen (abrikter) megpróbálja mert iszonyú érzés, alig vártam hogy elhagyja a késtengelyt az anyag, utána elmondtam rögtön két miatyánkot! Nem beszélve hogy a végét le is szakította. Ha van időnk nagyon hűvös helyen pihentessük pár hónapot majd fokozatosan melegebb helyre vihetjük. Én levágok több tíz szeletet, és figyelem. Ha túl sok kezd repedezni vissza a hűvösebb helyre. Fa fajtája is válogatja, a kőris repedékenyebb mint pl. a dió. Ha „sietek” akkor van a műhelyemben egy kiszuperált működőképes mikrohullámú sütő amibe nagyon óvatosan olvasztó fokozaton két három óránként beteszem egy pár percre. Ez a sütő teljesítményétől függ azért nem írok időt. De öt nyolc perc a maximum. Egyébként én mindegyik megmunkálás előtt álló fa nedvességtartalmát megmérem és ha szükséges beteszem a mikróba. Nem lesz olyan szőrös a faragás meg kevésbé vetemedik még ha nincs táblásítva akkor is...."

Köszönjük Famatyi!

tweakie Dátum/Date: Csütörtök, 2012-03-22, 08:14 | Üzenet/Post # 43
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 972
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 5
Thanks KisKz, excellent information from Famatyi.

I have to practice more at this - the last time I tried wood staining a relief then sanding the frame I found 'bleed marks' where the stain had run into the end grain of the wood and found this impossible to remove. Definitely more experience needed on my part.

Tweakie.

Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm.

mamutlárva Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-23, 06:35 | Üzenet/Post # 44
nézelődő tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 3
Kitüntetések/Medals: 0
Hírnév/Fame: 0
Üdv!

Az volna a kérdésem hogy szerintetek ez milyen fafaj:

http://www.bghq.com/textures/doom/085.png

http://www.bghq.com/textures/doom/066.png

http://www.bghq.com/textures/doom/594.png

http://www.bghq.com/textures/doom/020.png

http://www.bghq.com/textures/doom/491.png

A képek alapján tölgyre tippelek de még sosem dolgoztam igazából vele.

Ez az akác is hasonlít rá de guglin egyáltalán nem ilyen megmunkálva:

http://www.zatik.hu/upload/M_20/rek3/50541.jpg

Köszi!

Ata1 Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-23, 07:23 | Üzenet/Post # 45
haladó tag
Üzenetek/Posts: 100
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 1
Quote (mamutlárva)
A képek alapján tölgyre tippelek

A képek alapján lehetne pácolt tölgy is . azért egy játékban textúraként használt kép nem biztos hogy jó kiindulási alap.
Az akác erről a képről gőzöltnek nézem és teljesen más az erezete mint a tölgynek, faipari gépek nélkül nem próbálkoznék vele nagyon kemény.
Pácolt tölgy:tölgy ajtó

Az üzenetet módosította/Modified by Ata1 - Csütörtök, 2012-08-23, 07:24

mamutlárva Dátum/Date: Csütörtök, 2012-08-23, 08:59 | Üzenet/Post # 46
nézelődő tag
Igazából azért mutattam egy játék textúráját mert olyan tárgyat szeretnék készíteni ami jellegében hasonlít rá. Konkrétan az egyik vasveretes kaput szeretném megcsinálni, persze sokkal kisebb méretben. Az a fa amúgy valóban gőzölt akác. Az általad linkelt kép nagyon bejön, már csak azért is a tölgyre voksolok mert az ilyen ódon dolgokat az angolszász népek rendszerint abból készítették. (De hát ki tudja miből dolgoznak a pokolban..?) A pácolást helyettesíthetem lenolajjal?

Ata1 Dátum/Date: Péntek, 2012-08-24, 10:13 | Üzenet/Post # 47
haladó tag
Quote (mamutlárva)
A pácolást helyettesíthetem lenolajjal?

Nem igazán jó a lenolaj, sokáig olajos marad a felület , koszolódik és van egy jellegzetes szaga is ami sokáig megmarad.
A lenolaj nem adja azt a sötét hatást amit a pácolás.
Akkor inkább próbáld viasszal , keress egy méhészt azoknak van olcsóbban mintha boltban veszed.

De lehet kapni por alapú vizes pácokat is azokkal könnyű dolgozni.

mamutlárva Dátum/Date: Péntek, 2012-08-24, 14:50 | Üzenet/Post # 48
nézelődő tag
Van méhviaszom de az baromira ragacsos. Sosem értettem hogy lehet valamit viasszal felület kezelni anélkül hogy ne tapadna. A pácolás ha jól tudom nem teszi vízhatlanná, ami meg azért volna fontos mert kültérben is lenne használva.
Köszi a válaszokat

Ata1 Dátum/Date: Péntek, 2012-08-24, 21:20 | Üzenet/Post # 49
haladó tag
Quote (mamutlárva)
fontos mert kültérben is lenne használva

Akkor pácolás után fesd le kültéri vizes bázisú lakkal. Így sem örök élet pár évente fel kel csiszolni és újra lakkozni.

saca28 Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 19:45 | Üzenet/Post # 50
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 1
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy milyen tipusú fa a legalkalmasabb fénykép dombormaráshoz, és milyen szinű lakkal a legszebb?
En fenyőre martam ezt szeretnem szinezett lakkal lekenni.

ronihun0385 Dátum/Date: Csütörtök, 2013-01-17, 20:16 | Üzenet/Post # 51
aktív tag
Üzenetek/Posts: 207
Kitüntetések/Medals: 2
saca28,

Mint minden relief fehérhúsú ritkaszövésű anyagban mutat a legszebben. Hársfa az igazi. esetleg bükk.
énis fenyőben dolgoztam sokáig, de sűrű erezete miatt nem minden mutat rajta jól.
színeket pedig az adott témájú kép mondja meg, de általánosan cseresznye dió, paliszander. ezek amiket használok illetve ezek kombinációja.
viaszolni is szokták, de van még ezer meg egy praktika. mindenesetre nézz szét a famarás topicban, sok hasznos infó van fennt, többeközött énis irtam pár megoldást felületkezelésre, vagy nézz be az oldalamra ott is van a felületkezelésről.

www.cncfafaragas.hu

KisKZ Dátum/Date: Péntek, 2013-01-18, 09:11 | Üzenet/Post # 52
alapkő
Idézet (saca28)
Az lenne a kérdésem, hogy milyen tipusú fa a legalkalmasabb fénykép dombormaráshoz, és milyen szinű lakkal a legszebb?
En fenyőre martam ezt szeretnem szinezett lakkal lekenni.

Szia!

A fenyő marás szempontjából (Szálkásan jöhet ki belőle az anyag) és később a tartósság, az esetleges ütődések elviselése miatt nem szerencsés.
De ez nem kizáró ok! Lehet valakinek jól sikerül ebbe is a marás.

A maráshoz a legjobb ha kemény és száraz fát választasz. Körte, dió, cseresznye, bükk... Bármi olyan fa ami kemény. Az a jó ha minél szárazabb.
A bükkből a gőzölt változatot is szoktuk használni.

Azt, hogy fénykép dombor... Nem teljesen tudom azonosítani. Ha azt mondjuk hogy dombor marás, ugye az ugyanúgy lefedi amire gondolsz?

A felületkezelésről itt találsz egy nagyon jó videót, ami ICmatyi és Famatyi közös munkája:

Felületkezelés

Sajnos a viszonylag alacsony mintáknál az eredeti fa nem mindig adja ki szépen a mintázatot.
Ha csak lelakkozod kicsit távolabbról már nem igazán vehető ki, hogy mit is ábrázol a faragás.
Érdemes színező pácokat választani és használni ennek a javítására.
Erre sok lehetőség van. Biztos mindenki tud a maga tapasztalatai alapján más és más anyagot mondani (Ha meg akarja tenni megköszönném ha a fentebb linkelt "utólagos fa kezelés" topicba is megtenné, hogy megmaradjon mindenkinek! smile

Én például különböző színű szeszes fapácokat használok. Azért ezeket mert ezek voltak amelyek elsőre a kezem ügyébe kerültek, elsőre megvásárolhatóak voltak a környékünkön.
Nagyon szeretem a cseresznye, a dió színt.
Több réteg felvitelével (Felvitel szárítás, majd újabb réteg felvitele) egyre mélyebb árnyalatot lehet elérni.
Én ezek után finom csiszolópapírral, kefével (drót/műanyag) szoktak még átcsiszolni a felületet amivel kiemelem a kiálló részek kontrúrjait. Ugye ezek kielmelkednek és elsőre ezek találkoznak a csiszoló eszközzel.

Ha már úgy ítélem meg, hogy elég kontrasztos (mindenkinek saját szája íze szerint persze) az eredmény, akkor vagy méhviaszzal, vagy lakkal zárom a kezelést.

Tomi Dátum/Date: Kedd, 2013-01-22, 18:23 | Üzenet/Post # 53
komoly tag
Üzenetek/Posts: 309
Gyöngy, Miki-bá!
A kérés alapján az utolsó négy hozzászólásotok áthelyezésre került ide.

poros Dátum/Date: Kedd, 2013-01-22, 19:38 | Üzenet/Post # 54
haladó tag
Üzenetek/Posts: 147
KisKZ, !

Idézet
akkor vagy méhviaszzal,

Sikerült 2,5Kg méhviaszt vásárolnom. De nem találtam eddig útmutatót arról hogyan is készíthető olyan anyag belőle amivel kezelni lehet a faanyagot.
Ez jelenleg egy kis lábas méretű nagyon kemény anyag. Azt olvastam valahol,hogy melegíteni kell,de mit kell hozzáadni,hogy ne keményedjen újra diszkosszá?

Hozzáadva (2013-01-22, 19:38)
---------------------------------------------
KisKZ, !

Idézet
Ha túl sok kezd repedezni vissza a hűvösebb helyre.

A deszka,vagy padló végeit be kell kenni valamivel. Ez lehet festék vagy viasz esetleg faggyú. Ekkor nem reped meg a faanyag,mivel a legtöbb nedvességet a bütü részén hirtelen adja ki a faanyag száradás közben. Ha ezt lezárod bármivel nem lesz repedés.

miki-bá Dátum/Date: Kedd, 2013-01-22, 21:27 | Üzenet/Post # 55
alapvető tag
Üzenetek/Posts: 817
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 2
poros,
Szia !

Van egy meleg módszer amit nem tudok, viszont én terpentinben áztattam és utánna jól összekevertem egy
üvegbe amit le lehet zárni. ( savanyúságos üveg) . Nekem két éve így áll és az állaga nem változott.

üdv

Miki bá

" Ember ,küzdj és bízva bízzál"

http://famakett.hu/

poros Dátum/Date: Kedd, 2013-01-22, 21:35 | Üzenet/Post # 56
haladó tag
Üzenetek/Posts: 147
miki-bá,
Szia!
Köszönöm, kipróbálom!

Fórum » megmunkálási módok, technológiák » Hagyományos fa megmunkálás » Fa alapanyagok (Fa alapanyagok)
Oldal 3 / 3«123
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016