Hobby, 3D, Relief, CNC  

[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Oldal 84 / 99«1282838485869899»
A fórum moderátora: KisKZ, Amatőr, Tomi, csewe 
Fórum » HOBBYCNC » HOBBY CNC Munkák bemutatása » Fa marás (Fából faragott munkák)
Fa marás
KisKZ Dátum/Date: Csütörtök, 2010-12-02, 20:12 | Üzenet/Post # 1
alapkő
Csoport/Group: Adminisztrátorok
Üzenetek/Posts: 3072
Kitüntetések/Medals: 4
Hírnév/Fame: 9
Helyzet/Status: Offline
Minden ami fából készült.

Kapcsolódó topicok:

Fa alapanyagok (hagyományos fa megmunkálás)
Kézi fa megmunkálás (hagyományos fa megmunkálás)
Fafaragások utólagos felületkezelése(hagyomásnyos fa megmunkálás)
Gravírtűk (Szerszámok)

zasti Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 14:49 | Üzenet/Post # 1661
Fontos tag
Csoport/Group: Felhasználók
Üzenetek/Posts: 671
Kitüntetések/Medals: 3
Hírnév/Fame: 5
Sziasztok
Idézet (miki-bá)
Viszont a csipkézést szerintem a végén egy kontúrral meg lehetne szüntetni
 Ezt nagyon megnézném hogy fogsz neki. Ugyan azzal a gravírtűvel gondoltad, vagy szerszámot is cserélnél hozzá??

In the life everything is moving. Like Me.
"Down the slope."

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 15:20 | Üzenet/Post # 1662
alapkő
Üzenetek/Posts: 1267
Kitüntetések/Medals: 6
Hírnév/Fame: 3
Sziasztok.
Születőfélben van a második munkám,és mindjárt meg is tanultam száliránnyal párhuzamosan nem szabad a fát marni
mert a fa megbüntet érte. Sok helyen csinál sorját amit nehéz eltávolítani.
Talán megvan a csipkézés oka. A kézben köszörült gravírtű szögét nem tudom és valószínű kisebb szöget írtam be az
ArtCam-ban a ténylegesnél. Itt 0.16mm a soreltolás és csipkés lett. Legközelebb nagyobb szöget írok az AC-ban
és akkor eldől hogy az okozza e.
Üdv:Zolibá
Csatolások/Attachments: 6986709.jpg(203Kb)

zasti Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 17:05 | Üzenet/Post # 1663
Fontos tag
Zolibá
Szia. Nem akarok az AC ellen beszélni, de sokkal egyszerűbb programok is vannak.
Most nézem a szerszámod, nem semmi smile

Idézet (Zolibá)
A kézben köszörült gravírtű szögét nem tudom és valószínű .....
Hát ez az 
Picit vastag, ez is hozza a hibát. Ha ilyen szerszámmal akarsz marni, akkor nem tudsz mélyen lemenni.
El kellene vékonyítani relif maráshoz.

Idézet (Zolibá)
És most látom az eredeti kép levelei is csipkések
Az kockás Zolibá,a felbontás miatt egyébként, nem a reliffel van a gond. 
Én most kimartam a BMP-ből gyorsan, próbaképpen.
Leöntöttem fúróolajal, elkentem a géptakrítós ecsetemmel, hogy lehessen fotózni, de látszik hogy a kép sima. 

Nincs baj vele.

A címered viszont jó, egy kis utó-munka és hibátlan.
Egy relief nem úgy készül hogy leveszem a gépről, és semmi dolgom. Én is szoktam néha órákat is tökörészni marás után.Ha kicsit csiszolni kell, akkor csiszolok, ha javítani kell(mondjuk kitörik belőle, esetleg hibás a fa akkor javítom.
Ez egy ilyen hobby.

Üdv zasti

"Down the slope."

Zolibá Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 17:55 | Üzenet/Post # 1664
alapkő
Idézet (zasti)
Nem akarok az AC ellen beszélni, de sokkal egyszerűbb programok is vannak.
Szia.
Légyszives mond el te melyiket javasolnád. Az ArtCam és a PhotoVCarve-t néztem ,még nem tanultam meg csak próbálkoztam velük.
Sajnos a Photoshop is kell hozzájuk, amit nemigen tudok használni.
Nekem a címer(70*120mm) cca 5órás munka lett,sajnos kicsi a gépem és gyenge.
Nyomtatott áramkörökhöz készítettem évekkel ezelőtt. Akkor még nem hallottam a reliefekről.
A rózsád szép lett, és gondolom jóval nagyobb és mélyebb is az enyémnél.

Bizi Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 18:12 | Üzenet/Post # 1665
aktív tag
Üzenetek/Posts: 190
Kitüntetések/Medals: 1
Hírnév/Fame: 0
Zolibá
Szia.
A VCarve sokkal egyszerűbb,viszont az ArtCam több lehetőséget nyújt.
Én is még csak most tanulgatom,töbnyire a Youtube-ról,mivel a gépem még építés alatt.

zasti Dátum/Date: Péntek, 2013-04-12, 19:49 | Üzenet/Post # 1666
Fontos tag
Zolibá
Szia.
A rózsa csak teszt, 3mm mély130x130, és túrtam neki hogy meglegyen gyorsan,így  minősége nem sok. Az érdekelt, hogy rendes szerszámmal kimarva hogy néz ki.(másik: még egyszer bizti nem marom ezt ki)
Ha csak relifet akarsz, akkor microcarve, ha esetleg 2d 2.5d 3d, akkor aspire pro. (de a vectric nek nem csak a pro programja létezik, vannak célprogramok , amik  butított változatok más bőrben.
Cut 2D, Cut3D vcarve pro, PhotoVcarve. Egyszerű megtanulni, minden szájbarágósan fent van a videómegosztón, vagy a cég honlapján, és könnyű beletanulni. És marás, kivágás, forgatóra generálás, stb.
Nekem ez van , meg a rhinoceros, (a file konvertálás miatt, és eddig még nem voltak gondjaim.
AC kicsit bonyolult, gépigényes, lassú, nem egy "U"-szög, de használható(viszont nálam bekrepált, így letúrtam a gépről)
Ahogy bizi is  mondja.
Ha elkezded egy PhotoVcarve -val a példa kedvéért,(reliefre, lithoplane ra  alkalmas) amit kb 20 peces videó alatt meg tanulsz kezelni, és onnan menni felfelé igény szerint a bonyolultabb felé. 2 hónap és arra sem fogsz emlékezni hogy valamikor ezt nem tudtad.
Nagyon jó barátom igen csak nyugdíjas korban mozog, de 1 hónap alatt úgy belejött le sem lehetne róla lőni.
Mindeki meg tudja tanulni.

Idézet (Zolibá)
,sajnos kicsi a gépem és gyenge.
Ahogy a mondás mondja, "Öreg ember nem rakéta" de..
A kis gép is gép!
De szerszám téren ki kell tapasztalnod a sikerhez, ha magadnak készíted.
Abba egy program sem segít.

Üdv zasti

"Down the slope."

Zolibá Dátum/Date: Szombat, 2013-04-13, 18:01 | Üzenet/Post # 1667
alapkő
Idézet (zasti)
Most nézem a szerszámod, nem semmi
Mi nem jó rajta?
Csatolások/Attachments: 7074299.jpg(274Kb)

ronihun0385 Dátum/Date: Szombat, 2013-04-13, 21:24 | Üzenet/Post # 1668
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 207
Kitüntetések/Medals: 2
Zolibá

Szia!
Előszöris grat a munkádhoz avagy Isten hozott Relief földön:)

Az én meglátásom, a stepover azaz a lépésköz két út között, kinagyítva még fotonális látszik, hogy csíkos. (önt olajat rá és kend el akkor jobban kijön,)
próbáld kisebbre venni és gravtűvel 0.1 et használok.  (ezért nem is használok)
másik a tű: reliefre nemigazán jó a gravtű mert ugye annak van egy szöge amit "lecsal" a domborból a program. használj rádiuszosat.
progik terén bő a választék de mint irtad nem igen vagy MÉG járatos az aspi     re  a legjobb választás. az ac nagyon más. sokmindent tud de neked is sokmindent kell hozzá tudnod.

próbáknak csináld kisebb méretekben kkor nem kell anyit várnod. a hiba ott is hiba.:)
de a tűnél még egy fontos amit most olvastam, kézben köszörült...... itt 0.1mm ről  beszélünk, ha kicsit is "üt a tű már veszve van minden. (esetleg lepattant a hegye)
ha érdekel keress meg privátban szívesen segítek!

Üdv: Roni

www.cncfafaragas.hu

Zolibá Dátum/Date: Szombat, 2013-04-13, 21:49 | Üzenet/Post # 1669
alapkő
Idézet (ronihun0385)
reliefre nemigazán jó a gravtű
Szia. légyszives tegyél fel egy képet hogy mit használsz, mert úgy veszem ki a leírásodból hogy mást használtok
nem gravírtűt. Valószínű nem láttam még olyat.

zasti Dátum/Date: Szombat, 2013-04-13, 22:00 | Üzenet/Post # 1670
Fontos tag
Sziasztok

Zolibá,

Idézet (Zolibá)
Mi nem jó rajta?
Köszi a képet, ezen már jól látszik.
Nem írtam olyat hogy nem jó valami!
Csak amikor megláttam, első reakcióm ""húú bakker,"
Ne haragudj de
valamiért az az általam minden nap használt gravírtű forma volt előttem.

Nem lenne ez rossz, de túl gyorsan vastagodik.
//Én amit tűt használok, az 20mm en vastagodik 0.1-02 ről 3.175 mm-re.//
Ezzel is lehet relifet marni, csak ezzel bizony nem tudsz lemenni mélyre, és egyedül csak olyan helyekre jó, ahol a minta fokozatosan, mélyül- magasodik, ahol van egy kis ugrás, sajnos viszi az anyagot.
Bronzot szépen lehetne vele gravírozni, fába betűt faragni tudod ez a "V-carve"
Vagy "half-dot"- képekhez első osztályú lenne.
Amúgy tetszik a kivitelezése, precízen ki van hegyezve!
Fut szépen egyébként?

ronihun0385,

ok

De rég láttalak smile

Üdv Zasti

"Down the slope."

Az üzenetet módosította/Modified by zasti - Szombat, 2013-04-13, 22:01

Zolibá Dátum/Date: Szombat, 2013-04-13, 22:15 | Üzenet/Post # 1671
alapkő
Idézet (zasti)
Amúgy tetszik a kivitelezése, precízen ki van hegyezve!
Szia.
0.2mm-re van csinálva, ezzel szoktam a nyomtatott áramköri lemezeim marni.
Tudod addig csiszolom még nem jó.
Most hogy írod a te tűid ehhez képest sokkal hegyesebbek.Megpróbálok nem fokban hanem rádiuszosan kihegyezni,
akkor talán sokkal vékonyabb lesz az elején. Nem láttam még igazi reliefhez való tűt.

zasti Dátum/Date: Vasárnap, 2013-04-14, 12:47 | Üzenet/Post # 1672
Fontos tag
Zolibá
Az elég relatív hogy ki mit használ. Én szoktam tűvel is gravírozni, rádiuszossal is, nálam a kép dönti el, főleg a mélysége milyensége.
Ronihun említette hogy ő rádiuszosat használ.
A szerszámod nyákmaráshoz első osztályú, de ott nem is megy le mélyen a szerszám.

Egy biztos, a programban helyesen kell megadni a szerszám paramétereit, hogy szegény program tudjon miből kalkulálni.
Hegyessel is lehet marni szépen, csak a programnak tudnia kell meddig ér a szerszám, és a mintához így generálja a szerszámpályát.
De ez nem csak relifre igaz, hanem egy egyszerü 2d kivágásnál is. Ha mérethűek akarunk maradni .

Olyan program  mint pl az aspire a szerszám korrigálást a szerszámpályába kalkulálja,(nincs külön korrekció) így a vezérlő programba nem kell korrigálni, mert már a szerszám pályája annyival van pontosan torzítva amennyi a szerszámod pl sugara, élszöge stb
Egy egyszerű 2D példa mire is gondolok.
Ki akarunk vágni egy 100x100mm négyzetez 5mm maróval,Ha valóban 5mm es marót fogunk be a négyzetünk 100x100mm lesz, a szerszámpályánk viszont X -2.5 Y-2,5ről indul      (ha a négyzetünk X0Y0-án van)
 102.5 lesz a legnagyob érték XY ban .
Mivel a négyzetnek 4 oldala van ebből 2 esik X re, és 2 Y ra a szerszámunk 5mm ezért a szerszámunk sugara hozzáadódik kívülről a négyzethez, ami (-2.5 és pluszban +2.5mm).
Ha ugyan ezt a g-kódot lefuttatod mondjuk 10mm es maróval, akkor a négyzetünk sajna kisebb lesz, mégpedig a két szerszám átmérőjének a külömbségével.Kapunk 95x95mm négyzetet.
2,5D ben ugyan ez a helyzet,de ott mélységben is bele kell kalkuláni a szerszámot, ha van egy íved lefelé akkor ott is figyelembe kell vennie a programnak a szérszám méreteit.ráadásul egy relifnél a vonalknak fedniük kell egymást.
Remélem nem vagyok túl kioktató vagy ilyesmi, de nem tudom hogy állsz ezekel dolgokkal.
És jó lenne ha egy CNC-s szaki is benézne már ide smile smile
A dolog nagyon egyszerű, sokkal egyszerűbb mint ahogy ítt én leírtam.

Üdv zasti

A mach3 tud szerszámot korrigálni,Lehet benne szerszámot paraméterezni, de akkor a példában említett négyzetünknek a vonalon kell vezetnie a szerszámot a generáláskor.
Olyankor marhatod 5-10mm vel is az eredmény 100x100mm négyzet lesz,De minimum jól kell megadni a szerszámtárban a szerszámok adatait.
Ilyenkor a vezérélő program tolja el a szerszámpályát a szerszámtárból kiválasztott (felparaméterezett szerszám) szerint. Vagyis korrigálja a szerszám méretéből adódó külömbséget a munkadarabhoz képest.

Remélem jó írtam smile

"Down the slope."

poros Dátum/Date: Vasárnap, 2013-04-14, 16:59 | Üzenet/Post # 1673
haladó tag
Üzenetek/Posts: 147
Kitüntetések/Medals: 0
Zolibá
Itt is találsz sok információt a gravírtűkről . http://www.pcbcnc.hu/gravirtuk

ronihun0385 Dátum/Date: Vasárnap, 2013-04-14, 17:47 | Üzenet/Post # 1674
aktív tag
Csoport/Group: Moderátorok
Üzenetek/Posts: 207
Kitüntetések/Medals: 2
Zolibá

Ha megnézed a munkáim a cseresznyések javarészt gravtűvel készültek, szépek a felületek ki is jön az aminek ki kell jönnie, de és itt van a kutya elásva:
 Zasti leirta a lényeget, minden szerszámnak van egy élhossza. egy átmérője maximális vágásmélység amit egy lépésből megcsinálhat ( reliefnél simitó pályagenerációnál nem számit mert ott beletolja addig amennyi a relief magassága ezért nagyolunk előtte) egy lépésköz ami a két pálya közötti átfedést jelenti. tehát a kést be kell állitani pontosan.
Mivel Te még csak kész reliefekt akarsz kimarni nem merülök bele a részletekbe, tehát első lépésként nézd meg mekkora az átmérőd, aztán mérd meg a vágóélt, stepovernek pedig ird be 0.1 ezt mentened kell és nevezd el aminek akarod pl relieftű ha megvan behívod a reliefed megszerkeszted amekkorának akarod aztán pályagenerálásnál add meg neki a szerszámodat itt ugye relieftű és ok! ezalapján a progi kiszámolja és legenerálja a gcodot neked.
Fontos: ha nagyobb a reliefed magassága az élhosznál nagyolnod kell. érdemes az elején még tanulod kisebb magasságot adni mint az élhossz így nem kell nagyolnod. az legyen egy következő lépés.

ha puhafába dolgozol számitanod kell kitörésre szőrözésre. ha keresztirányba munkálod kitörhet ha szálirányra szőrős lehet. De fontos tudni ha nagyon száraz vagy nagyon nedves a fa akkor nagyobb esélyel jönnek elő ezek a hibák. én nagyon sokat gyakoroltam puhafába ki lehet tapasztalni.

és akkor egy olcsó de nagyon jó rádiuszos kés amit szeretek: itt található

Üdv Roni

www.cncfafaragas.hu

Zolibá Dátum/Date: Vasárnap, 2013-04-14, 22:57 | Üzenet/Post # 1675
alapkő
Fiuk köszönöm a tanácsaitokat.

Ma csináltam egy karcsú(4mm-es) példányt.hamarosan kipróbálom.
Csatolások/Attachments: 5238252.jpg(44Kb)

Az üzenetet módosította/Modified by Zolibá - Hétfő, 2013-04-15, 18:32

zasti Dátum/Date: Hétfő, 2013-04-15, 19:44 | Üzenet/Post # 1676
Fontos tag
Zolibá
Igazán nincs mit.

Ezt a tűt te köszörülted??
respect
ez nagyon jól néz ki.Ennek már jónak kell lennie dombor-faragáshoz. csak a step-overrel csínyán kell bánni.
Mekkora a hegye??
És mi az anyaga?
Üdv zasti

"Down the slope."

Zolibá Dátum/Date: Hétfő, 2013-04-15, 22:13 | Üzenet/Post # 1677
alapkő
Idézet (zasti)
És mi az anyaga?
Szia.
Sajnos csak HSSCO. Igen én köszörültem,fél napom ráment 0.2mm az eleje és 12-15fok között a szöge .
Nem tudom pontosan  megmérni.

zasti Dátum/Date: Kedd, 2013-04-16, 13:53 | Üzenet/Post # 1678
Fontos tag
Zolibá,
Szia. Hssco jó anyag, mindegy ki mit mond.
Szerintem nem sajnos.
Idézet (Zolibá)
Igen én köszörültem,fél napom ráment
Sejtettem, tisztelet a türelmedért.

Idézet (Zolibá)
Nem tudom pontosan  megmérni.
Marjál vele, és kiderül ha rosszul saccolod. Mondjuk 1-2 fok nem fog látszani.

Üdv zasti

Egyébként jut eszembe, van olyan topikunk ami a szerzámokra vonatkozik? ott ki lehetne tárgyalni az ilyesmit, mert ez ennek mégis csak "fa marás" a neve

"Down the slope."

Az üzenetet módosította/Modified by zasti - Kedd, 2013-04-16, 13:55

Soká Dátum/Date: Szerda, 2013-04-17, 21:21 | Üzenet/Post # 1679
nézelődő tag
Üzenetek/Posts: 2
Sziasztok!
Egy mezei érdeklődő vagyok, akit maga a technika kevéssé foglalkoztat, viszont érdekel, hogy mit tud (és mit nem tud) a hobbycnc technológia?
Hogy érthetőbb legyen, itt egy - minden bizonnyal - cnc eljárással mart fa tábla. Engem elsősorban a sík felületbe mart szöveg technikája érdekelne, bár valószínűleg az is érdekes kérdés, hogy a szabálytalan élekre hogyan/mivel került fel a szöveg?
1. szerintetek mi az "egészséges" minimális betűméret, ami egy fa táblán (kültéri használat esetén) jól kivitelezhető? (úgy tippelem az alsó sorok kisbetűi kb. 1cm magasságúak lehetnek. vagy kicsit nagyobbak?)
2. mekkora a marófej átmérője? Úgy látom, ezek lineáris, tehát egyforma vonalvastagságú betűk, lekerekített sarkokkal, vagyis a maró - ha nem mondok hülyeséget - egyszer ment végig a szövegen.
3. Kültéri használat esetén milyen (tartós) keményfát javasolnátok, ami jól marható (nem szakadoznak a rostok) Akác? Gyertyán?
4. Közelítő jelleggel, szerintetek milyen betű/db árral érdemes számolni?

Egy erdei tanösvényhez tervezek tájékoztató táblákat és szeretném végigzongorázni a szóba jöhető technikákat a nyomtatott fóliától a vegyileg maratott fémlemezen keresztül a mart fatábláig...

Köszönöm a válaszotokat!

Vasspisti Dátum/Date: Csütörtök, 2013-04-18, 18:55 | Üzenet/Post # 1680
barátkozó tag
Üzenetek/Posts: 81
Idézet (Soká)
Egy erdei tanösvényhez tervezek tájékoztató táblákat

Szia Soká,

nem ismerem a konkrét helyet, illetve nem tudom, hogy milyen szempont szerint szeretnéd kiválasztani az alkalmazandó megoldást, de nekem "hagyományos" környezetben a fából készített tájékoztató tábla tűnik a legelfogadhatóbbnak. Az erdőben sétálva, a fém egy kissé idegenül hat nekem, a műanyag pedig visszataszítónak. Persze, lehet, hogy ősz fejjel már egy kissé maradi vagyok...
A minimális betűméretet nem a CNC technika fogja meghatározni, hanem a szöveg olvashatósága, mert egy átlagos hobby CNC berendezéssel lehet olyan kis betűket kimarni, amelyek tökéletesek, de nagyító kell az elolvasásukhoz, ez pedig az adott tábláknál nem elfogadható.
A maró átmérője az adott berendezéstől függ, a mart betű vonalvastagsága a tizedmilliméterektől a több centiméteres tartományig terjedhet.
Kültérre és marás szempontjából is jobb a keményfa, jó felületkezeléssel egy darabig örök életű lesz. A rostok kiszakadása inkább a fenyőre jellemző, de jó géppel,. éles szerszámmal azt is meglehet munkálni tökéletesen.
Árról nem tudok nyilatkozni, de kérdés, hogy mit szeretnél? Le akarod gyártatni a táblákat vagy építenél/vennél egy CNC gépet és magad készítenéd el amit megtervezel?

Üdv: Vasspisti

Fórum » HOBBYCNC » HOBBY CNC Munkák bemutatása » Fa marás (Fából faragott munkák)
Oldal 84 / 99«1282838485869899»
Keresés:

Copyright HobbyCnCArt © 2016